Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Magia orchidei - czyli o tym, co lubią, a czego nie lubią storczyki

07.02.2020 22:00 | 0 komentarzy | 13 730 odsłon | red

- Jeśli ktoś uważa, że te będące symbolem luksusu kwiaty, wystarczy postawić na parapecie i od czasu do czasu podlać, to trochę się myli. Tak można uprawiać phalaenopsis, ale trzeba czegoś więcej w przypadku rzadziej spotykanych odmian storczyków - mówi Barbara Janda.

0
Magia orchidei - czyli o tym,  co lubią, a czego nie lubią storczyki
Barbara Janda od 13 lat uprawia storczyki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Storczyki lubią miejsca doświetlone, ale niezbyt nasłonecznione, najlepiej czują się w domowych pomieszczeniach od wschodniej strony. Lubią ciepło, takie jakie mamy w mieszkaniach (powyżej 20 st.). Nie lubią przegrzania, ani niskich temperatur. Wietrzenie domu podczas mrozu może być dla nich zabójcze, tak samo jak transport ze sklepu.
Storczyk lubi przezroczyste, dobrze napowietrzane doniczki i lekkie podłoże. Gorsze jest przelanie jego korzeni, niż ich przesuszenie. Lubi być podlewany do południa. Wilgoć można mu zapewnić stawiając doniczkę na keramzytowym podłożu. Nie lubi wody twardej, czyli takiej jaka najczęściej płynie z naszych lokalnych kranów, dlatego najlepsza jest do podlewania storczyka deszczówka lub woda kranowa, ale przegotowana i odstana.
Sprzedawane w polskich sklepach storczyki pochodzą z hodowli. Kupując je, trzeba zwracać uwagę na liście (nie powinny mieć rdzawych przebarwień, miękkich plam, szkodników) i przyjrzeć się korzeniom (powinny być zdrowe). Gdy liście rośliny się marszczą, warto sprawdzić, co dzieje się w jego korzeniach. Te chore, w czasie przesadzania trzeba usuwać.
W domowych warunkach trudno wyhodować storczyki z nasion, można je natomiast rozmnażać przez podział kłącza lub młode przyrosty. Nawożenie warto prowadzić ostrożnie. Zdecydowanie zmniejszać dawki nawozu zalecane na opakowaniach, niż je zwiększać. Wystarczy robić to raz na 2 tygodnie w okresie od marca do października.

W zimie rzadziej, raz na miesiąc.
Najpopularniejszym i najodporniejszym storczykiem pochodzącym z hodowli jest w Polsce phalaenopsis. Kwitnie o różnych porach roku. Gatunki endemiczne phalaenopsis mają mniejsze kwiaty niż spotykane najczęściej hybrydy. Jednym z ciekawszych okazów jest cattleya (zwana królową orchidei), wymagająca okresu odpoczynku. Z kolei cymbidium to duży storczyk, którego od wiosny do jesieni można wstawić na zewnątrz, ale nie na ostre słońce. Vanda natomiast nie wymaga podłoża. Dobrze czuje się w szklanym naczyniu.
Warto pamiętać, że w okolicznych lasach (w rejonie Kątów, Kopaniny, Podbuczyny i osadnika ZG Trzebionka), spotkać można storczyki polskie. Te bardzo delikatne rośliny mają kilka odmian i są pod ścisłą ochroną. Nie wolno ich wyrywać i przesadzać do ogrodu.

Autorka porad na temat storczyków - Barbara Janda - zawodowo związana jest z Liceum dla Dorosłych i I LO w Chrzanowie. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa oraz bibliotekoznawcą. Od 13 lat jej pasją jest domowa uprawa różnych gatunków storczyków. Część z tych kwitnących okazów można zobaczyć na fejsbukowym profilu.