Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Wiecie jakie będą ludzkie konsekwencje Brexitu?

02.02.2020 22:16 | 2 komentarze | 4 903 odsłony | Alicja Molenda

Od wczoraj Wielka Brytania nie jest już w Unii. Tzw. okres przejściowy, roczny, ma uspokoić emocje i dać czas na uregulowanie formalności. Co będzie dalej? Jak myślicie? Lepiej, gorzej? Dla kogo?

2
Wiecie jakie będą ludzkie konsekwencje Brexitu?
Brexit. To już się stało. Fot. Willfried Wende z Pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Poniżej jest pakiet informacji urzędowych dla zainteresowanych. Jeśli temat w jakikolwiek sposób Was dotyczy lub interesuje, to podzielcie się swoimi przemyśleniami. Może nasi Czytelnicy z Wielkiej Brytanii też coś na ten temat napiszą. Wiemy, że jest ich sporo.

Brexit od strony formalnej

Do końca roku 2020 obowiązują przepisy umożliwiające przystosowanie się państw, obywateli handlu, usług wymiany danych i służb do nowej sytuacji. By zapewnić czas na wynegocjowanie przyszłych relacji oraz dostosowanie się do nowych warunków współpracy, powstał dokument o nazwie Umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE przewidujący okres przejściowy.

Zakłada utrzymanie relacji pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem na dotychczasowych warunkach. W tym czasie Wielka Brytania, co do zasady, nadal będzie traktowana jak państwo członkowskie uczestnicząc w jednolitym rynku i unii celnej. Będzie wpłacać składkę do budżetu UE na dotychczasowych zasadach i korzystać ze wszystkich programów unijnych, które będą funkcjonowały do końca bieżącego roku (transfery finansowe w obie strony będą dokonywane jeszcze przez kilka najbliższych lat).

Nie będzie jednak reprezentowana w instytucjach UE, w szczególności w unijnym procesie decyzyjnym np. nie będzie mieć swoich przedstawicieli w Radzie Europejskiej oraz Radzie ani uczestniczyć w głosowaniach, nie będzie miała własnych posłów do Parlamentu Europejskiego, przestanie być członkiem Europejskiego Banku Inwestycyjnego itp.

Okres przejściowy oznacza dla polskich przedsiębiorców i obywateli brak zasadniczych zmian w relacjach z Wielką Brytanią do końca 2020 r. w tym m.in.:

- Utrzymanie dotychczasowych zasad związanych ze swobodą przepływu osób. Polacy, którzy przyjadą na Wyspy do końca 2020 r. będą mogli mieszkać, pracować i uczyć się na obecnych zasadach. Jeśli będą chcieli pozostać w Zjednoczonym Królestwie dłużej, do końca czerwca 2021 roku będą musieli wystąpić o nadanie nowego statusu pobytowego tzw. settled lub pre-settled status. Informacje na temat tego statusu dostępne są na stronie rządu brytyjskiego https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families

- Brak ceł, kontyngentów i innych dodatkowych barier w handlu. Wielka Brytania pozostanie w unii celnej z UE i będzie uczestnikiem wspólnego rynku UE.

- Utrzymanie obecnych zasad przekraczania granicy UE-Wielka Brytania. Nadal będzie można podróżować do i z Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego.

- Możliwość eksportu towarów do Wielkiej Brytanii na obecnych zasadach. Nie będzie potrzeby składania zgłoszeń celnych posiadania dodatkowych dokumentów (np. świadectw pochodzenia), niewymaganych dotychczas certyfikatów dla produktów. Wielka Brytania nadal będzie respektować wszystkie regulacje Unii Europejskiej w tym zakresie. W okresie przejściowym zachowana zostanie również ważność pozwoleń celnych wydanych przez władze Zjednoczonego Królestwa na podstawie przepisów unijnego kodeksu celnego.
Obowiązywanie dotychczasowych przepisów w zakresie VAT i akcyzy, w tym limitów zwolnień dla podróżnych, funkcjonowania podatkowych systemów informatycznych itp.
Brak zmian w zakresie ew. obowiązków dot. uzyskania licencji, pozwoleń lub spełniania norm sanitarnych czy fitosanitarnych dla produktów rolno-spożywczych.

- Utrzymanie dotychczasowych zasad wykonywania transportu drogowego i lotniczego pomiędzy UE a Wielką Brytanią.

- Dalsze wzajemne uznawania kwalifikacji zawodowych dla przedstawicieli zawodów regulowanych.
Utrzymanie jednolitego paszportu dla usług finansowych.

Warunki obowiązywania okresu przejściowego w polskim porządku prawnym zostały potwierdzone w Ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o okresie przejściowym, o którym mowa w Umowie o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz.U. 2019 poz. 1516). Rozpoczął się on z chwilą wejścia w życie Umowy o wystąpieniu (tj. 1 lutego 2020 r.) i zakończy 31 grudnia 2020 r.

Umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE przewiduje możliwość jednorazowego przedłużenia okresu przejściowego o rok lub dwa. Decyzja o przedłużeniu musi być jednak podjęta przed 1 lipca 2020 r.

Nie wiemy, jak będą wyglądać relacje UE-Wielka Brytania po 1 stycznia 2021 roku. Warto więc zaglądać  na rzadową stronę brexit.gov.pl, gdzie na bieżąco publikowane są aktualności związane z brexitem.

Źródło: www.brexit.gov.pl, powroty.gov.pl

A Brexit od ludzkiej strony, jak wygląda???????