Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Gdy piecze nas w ustach

31.01.2018 14:36 | 0 komentarzy | 1 051 odsłona | red

Biały nalot na języku i podniebieniu, owrzodzenia, pieczenie, ból - to mogą być objawy grzybicy jamy ustnej. Groźna choroba, która nieleczona może zaatakować cały organizm.

0
Gdy piecze nas w ustach
Lek. stomatolog Aneta Adamczyk-Eibach (FOT. ARCH. ANETA ADAMCZYK-EIBACH)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Chorobę, nazywaną również kandydozą, wywołuje drożdżak o nazwie Candida albicans. Co ciekawe, prawie 70 proc. populacji ma go w ustach, ale większość nie choruje. Problemy zaczynają się najczęściej w momencie spadku odporności. Choroba najczęściej dotyka małe dzieci, osoby noszące protezy zębowe, palaczy tytoniu, pacjentów długotrwale leczonych antybiotykami, sterydami, hormonami, chorych na AIDS, osoby walczące z nowotworem. Grzybica może pojawić się także u osób z uszkodzeniami błony sluzowej jamy ustnej oraz u małych dzieci - tłumaczy lek. stomatolog Aneta Adamczyk-Eibach.

Ryzyko zachorowania wzrasta u osób, które niedostatecznie dbają o higienę jamy ustnej, mają zmniejszone wydzielanie śliny, jedzą za dużo cukrów, palą papierosy, biorą leki, cierpią na niedobór żelaza i kwasu foliowego, chorują na cukrzycę, cierpią na przewlekłe stany zapalne jamy ustnej.

Choroba, jak informuje lek. stomatolog, dzieli się na ostrą i przewlekłą, i może przybierać różną postać. Na przykład u niemowląt są to najczęściej białe wykwity zwane pleśniawkami, przypominające zsiadłe mleko.

- Grzybica może również objawiać się czerwono-krwistymi wykwitami. Tak jest najczęściej u palaczy i osób po długotrwałej terapii lekami. Schorzenie często dotyka także ludzi noszących protezy zębowe. Widać wtedy zaczerwienienia na podniebieniu, język robi się gładki. Pojawia się również biały nalot, owrzodzenia, pieczenie i ból - mówi Aneta Adamczyk-Eibach i radzi jak walczyć z grzybicą:

- Leczenie najczęściej zaczynamy od miejscowego stosowania maści, kremów i płynów przeciwgrzybiczych. Jeśli leczenie miejscowe nie przynosi efektów, po około dwóch tygodniach włącza się do terapii antybiotyk doustnie. Stosuje się go jeszcze przez kolejne dwa tygodnie po ustąpieniu objawów. Wszystko po to, by choroba nie nawracała - wyjaśnia.
Na czas leczenia warto stosować dietę i wykluczyć z jadłospisu słodycze, alkohol, owoce oraz białą mąkę.
(not. AJ)

Na grzybicę jamy ustnej najczęściej chorują:
małe dzieci
osoby noszące protezy zębowe
nałogowi palacze
chorzy, którzy przez dłuższy czas biorą leki

Przełom nr 4 (1329) 24.1.2018