Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Jak postępować ze znalezionym psem

24.01.2018 14:14 | 0 komentarzy | 884 odsłony | red

To pytanie zadają nasi Czytelnicy. Zdarza się, że ktoś zobaczy na ulicy przestraszone i zagubione zwierzę i nie wie, jak do niego podejść, by go jeszcze bardziej nie wystraszyć.

0
Jak postępować ze znalezionym psem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rad udziela Katarzyna Nowicka, która prowadzi w Chrzanowie szkołę pozytywnego szkolenia psów PsamiSwoi:
- Jeśli decydujemy się na pomoc bezdomnemu psu, pamiętajmy zarówno o swoim, jak i jego bezpieczeństwie. Szczególnie, jeśli zajmujemy się obcym dla nas zwierzakiem, który może być przerażony i zestresowany całą sytuacją. Zabierając go do domu, pozwólmy poczuć mu się bezpiecznie - nie wymagajmy od niego, że nagle szczęśliwy i radosny wskoczy nam na kolana i będzie chciał się przytulać. Poczekajmy, aż sam będzie chciał nawiązać z nami kontakt fizyczny - podejdzie, przytuli się do naszych nóg, położy się przy nas itd. Podchodząc do niego, niezależnie od naszych intencji, nie ustawiajmy się w pozycji frontalnej, gdyż to odbiera przestrzeń zwierzęciu. Podchodźmy do niego naturalnym krokiem, ale raczej w pozycji bocznej. Możemy również kucnąć, ale też bokiem. Wtedy psu łatwiej będzie zdecydować się na krok do przodu.

Starajmy się również nie zostawiać go samego w domu (szczególnie na początku pobytu). Nie wiemy bowiem, jaka będzie jego reakcja na nowe miejsce. Wyznaczmy mu spokojne miejsce, przeznaczone dla niego, dajmy mu posłanie, coś do żucia, co działa uspokajająco.

Pamiętajmy też, aby w przypadku psów wygłodzonych, na przykład długotrwałą tułaczką, karmić je małymi porcjami, ale często. Oraz by miały ciągły dostęp do czystej wody.
(AJ)
Przełom nr 3 (1328) 17.1.2018