Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Sadzimy, grabimy, nawozimy

18.10.2017 14:57 | 0 komentarzy | 993 odsłony | red

Październik to czas przygotowania ogrodu do zimy. I najlepszy moment na sadzenie nowych drzew i krzewów, lub przesadzanie już rosnących.

0
Sadzimy, grabimy, nawozimy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Rośliny posadzone teraz zdążą się ukorzenić przed nastaniem mrozów a wiosną rozpoczną intensywny wzrost. Teraz nie są narażone na mocne słońce oraz okresy suszy i upałów, jak latem - podkreśla Monika Szuster z trzebińskiej Ogrodomanii.

W miejscu, gdzie chcemy posadzić drzewko lub krzew, wykopujemy dołek. Warto wysypać na jego dnie trochę ziemi ogrodniczej. Po wsadzeniu roślinę należy obficie podlać. Jak podkreśla Monika Szuster - o tej porze roku nie należy przycinać drzew i krzewów.

Lepiej wstrzymać się z tym do wiosny. To znacznie lepsza pora.

Poza sadzonkami kwiatów, drzew i krzewów - to dobra pora na wsadzanie do ziemi jesiennych cebulek.

- To między innymi tulipany, lilie i krokusy. One muszą przezimować w glebie - mówi Monika Szuster.
Liście powoli zaczynają spadać. Należy je regularnie grabić, by nie zalegały na gruncie. To sprzyja chorobom roślin. Gdy zauważymy brunatne i czarne plamy na liściach, a w konsekwencji ich szybkie żółknięcie i opadanie, czas zacząć działać.
- Zapobiegawczo należy usuwać wszystkie opadłe liście, które są siedliskiem grzybów. Nie wolno ich zostawiać na ziemi. Bardzo dokładnie należy usuwać także te, spadające na trawnik. Po pierwsze dlatego, że zacieniają trawę i mogą doprowadzić do jej obumierania. Po drugie, gdy spadnie śnieg, odetną dostęp tlenu, co z kolei prowadzi do gnicia - przekonuje ekspert z Ogrodomanii.
Gdy pojawi się grzyb, regularnie trzeba też opryskiwać roślinę środkiem chemicznym, zgodnie z załączoną do niego instrukcją.
W październiku można jeszcze nawozić rośliny, ale wyłącznie preparatami jesiennymi, bez azotu, gdyż przedłuża on okres wegetacji drzew i krzewów.
(AJ)
Przełom nr 40 (1315) 11.10.2017