Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Dowód dla dziecka

12.07.2017 11:14 | 0 komentarzy | 1 673 odsłona | red

Wybierasz się z pociechą na wczasy do Włoch, w odwiedziny do rodziny w Brukseli albo na krótki wypad na Słowację? Zanim wyjedziesz, wyrób mu dowód osobisty.

0
Dowód dla dziecka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W podróży do innych państw Unii Europejskiej czy krajów strefy Schengen nie jest wymagany paszport ani dla nas, ani dla dziecka. Niektórzy myślą więc, że nie potrzebują żadnego dokumentu, by wyjechać za granicę z córką czy synem. I faktycznie, wsiadają w samochód i jadą. Różne sytuacje mogą się jednak zdarzyć po drodze i wtedy dowód jest niezbędny. Bez niego trudno nam będzie udowodnić, że faktycznie jesteśmy prawnymi opiekunami dziecka.

- Niektórym wydaje się, że wystarczy akt urodzenia. Zdarzało się, że rodzice na jego podstawie przekraczali granicę z dzieckiem. Jednak akt urodzenia nie jest dokumentem tożsamości, jakim jest dowód osobisty lub paszport - podkreśla Mirosława Cichoń, kierownik referatu ewidencji ludności i dowodów osobistych w Urzędzie Miasta w Trzebini.

Wyrobienie dowodu dla dziecka nic nie kosztuje. Można to zrobić w każdym urzędzie miasta. Wystarczy wniosek złożony przez jednego z rodziców oraz aktualne zdjęcie dziecka (takie samo jak do paszportu).
Po złożeniu wniosku o wydanie dowodu osobistego, rodzice/opiekunowie prawni automatycznie otrzymują potwierdzenie jego złożenia. Zawiera ono numer wniosku, na podstawie którego można sprawdzać w internecie, pod adresem obywatel.gov.pl, czy dowód jest gotowy do odbioru w urzędzie. Wydanie dowodu osobistego następuje nie później niż w terminie 30 dni. Jednak zdarza się, że można go odebrać wcześniej.

Jeśli potrzebny jest dowód dla dziecka do 5. roku życia, rodzic samodzielnie, bez obecności malucha, może złozyć wniosek i odebrać dokument. Jeśli natomiast dowód jest dla dziecka, które ukończyło 5 rok życia, powinno być ono obecne przy składaniu wniosku.
Dowód dla dziecka, które ma mniej niż 5 lat, jest ważny 5 lat; dla starszych - 10 lat. (AJ)