Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Idziemy po... choinkę

21.12.2016 12:17 | 2 komentarze | 1 701 odsłona | red

Dziś mało kto kupuje sztuczne drzewko na święta. Większość na Boże Narodzenie chce mieć żywe. Centra ogrodnicze oferują świerki, jodły, sosny - w donicach i cięte. Wybór nie jest łatwy.

2
Idziemy po... choinkę
Monika Kopacz podpowiada jaką choinkę wybrać
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Jeśli po świętach chcemy wkopać drzewko do ziemi i zależy nam, by się przyjęło, należy wybrać świerka w doniczce. Jodła, nawet jeśli ma korzenie, raczej się nie przyjmie. Tymczasem są osoby, które kupują jodłę z nadzieją, że będzie ozdobą ich ogródka. Takiej możliwości nie ma - mówi Monika Kopacz, właścicielka Centrum Ogrodniczego Ogrodomania w Trzebini.

Świerków jest kilka odmian. Najpopularniejsze to kłujący - inaczej srebrny oraz serbski.
- Drzewka przyjmują się w ogrodach bez większych problemów. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Tuż po świętach należy wystawić je na zewnątrz. Jeśli jest duży mróz, odstawić na dwa, trzy dni do garażu, gdzie już jest chłodniej, aniżeli w domu. Dopiero potem przenieść do ogródka - radzi Monika Kopacz.

Jeśli temperatury są minusowe, drzewka nie należy wkopywać do ziemi. Najlepiej zostawić go w donicy przed domem i poczekać do wiosny. Jeśli natomiast zima jest łagodna i ziemia niezmrożona, można je wkopać.
- W ziemi na pewno będzie mu lepiej niż w doniczce - mówi właścicielka Ogrodomanii, przypominając, że iglaki lubią kwaśną ziemię.

Jeśli nie myślimy o wkopywaniu choinki do ogródka, można wybrać ciętą. Wiele osób wstrzymuje się z zakupem niemal do świąt myśląc, że wtedy będzie świeższa. Zupełnie niepotrzebnie.
- Transport ciętych choinek jest już w Polsce. Nie ma większej różnicy, czy kupimy ją teraz, czy przed Wigilią - twierdzi Monika Kopacz i poleca szczególnie jodłę kaukaską.

Ciętą choinkę najlepiej zostawić przed domem aż do świąt. Gdy stanie już w pokoju, trzeba pamiętać o jej regularnym podlewaniu. W sklepach nie brakuje stojaków z miejscem na wodę.

- O taką choinkę dbamy jak o inne kwiaty w domu - przypomina ekspertka od roślin.

Ceny drzewek zaczynają się od 50 zł. Tyle trzeba zapłacić za świerka o długości do jednego metra. Im wyższe drzewko, tym droższe. Licząca około 2-3 metrów sosna kosztuje około 250 zł. Natomiast cięta jodła kaukaska to wydatek zaczynający sie od 100 zł.
Anna Jarguz

Przełom nr 50 (1274) 14.12.2016