Nie masz konta? Zarejestruj się

Pogorzyce

Mieszkańcy tworzą spacerowniki z unikatem na skalę światową

18.07.2016 10:33 | 2 komentarze | 7 719 odsłon | Łukasz Dulowski

Każdy może pomóc w powstawaniu wyjątkowych lokalnych tras turystycznych. Czasem wystarczy, że powspomina minione lata lub udostępni czarno-białe zdjęcia. Biblioteka koordynuje niezwykle ciekawy projekt „Otwórzmy się na Chrzanów, Płazę i Pogorzyce".

2
Mieszkańcy tworzą spacerowniki z unikatem na skalę światową
W Płazie znajduje się XIX-wieczny piec do wypalania wapna typu „Hoffman" - ponoć unikat nawet na skalę światową
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Na początku zaangażowało się kilka osób. Teraz jest już ze trzydzieści - mówi Małgorzata Zbroszczyk, kierowniczka działu informacji regionalnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie.

Mieszkańcy stolicy powiatu gromadzą przede wszystkim materiały o liniach kolejowych i historii Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce „Fablok". Koło Gospodyń Wiejskich w Pogorzycach pracuje nad szlakiem zabytków przyrody. Płaza przygotowuje trzy spacerowniki uwzględniające piece wapiennicze: 1) Kamionka i Siemota, 2) Bukowica, Grodzisko i Zagórze 3) Kozubowa Skała, Skotnica, Skała Bolęcka i płaziański wapiennik.

- W ostatnim przypadku mamy, jak twierdzą niektórzy znawcy, unikat na skalę światową, czyli piec „Hoffman". Gotowe spacerowniki, zawierające szczegółowe mapy, zdjęcia i opisy, trafią między innymi na stronę internetową chrzanowskiej biblioteki. Później będzie można wędrować, korzystając choćby ze smartfona - dopowiada Zbroszczyk.

Prosi o dostarczanie do działu informacji regionalnej starych fotografii, dokumentów dotyczących wymienionych zakresów tematycznych.

- Można też przyjść i poopowiadać, przykładowo o podróży pociągiem z Regulic przez Płazę do Chrzanowa. My to nagramy - precyzuje.

Najbliższe spotkanie grupy chrzanowskiej, zajmującej się kolejnictwem, zaplanowano 25 lipca, o godz. 16 w bibliotece.