Nie masz konta? Zarejestruj się

Młoszowa

Pałac w Młoszowej czekają inwestycje za prawie 14 milionów złotych

16.12.2021 14:30 | 1 komentarz | 7 162 odsłon | Michał Koryczan
Nowy system centralnego ogrzewania, ocieplenie dachów oraz montaż instalacji fotowoltaicznej, to niektóre z inwestycji zaplanowanych w Zespole Pałacowo-Parkowym w Młoszowej.
1
Pałac w Młoszowej czekają inwestycje za prawie 14 milionów złotych
Pałac w Młoszowej przejdzie gruntowną termomodernizację. Fot. Materiały AGH w Krakowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarły umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia „Poprawa sprawności energetycznej pałacu i oficyny w zespole pałacowo-parkowym AGH w Młoszowej". Kwota dofinansowania inwestycji to ponad 10 mln zł.

Obiekt należący od 2018 roku do AGH zyska między innymi nowy system centralnego ogrzewania oparty o nowoczesną kotłownię gazową, izolacje przeciwwodną i przeciwwilgociową, niezbędne ocieplenie dachów oraz poprawę izolacyjności termicznej okien, drzwi, ścian i stropów.

Pałac oraz znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowy budynek „Oficyny Zegarowej" zostaną poddane termomodernizacji.

Dodatkowo pałac i oficyna zostaną w ramach prac wyposażone w instalację fotowoltaiczną i system inteligentnego zarządzania zużyciem energii. Przewidywany, całkowity koszt przedsięwzięcia to blisko 14 mln zł.

Dzięki instalacji fotowoltaicznej możliwe będzie wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na poziomie ponad 8 MWh na rok.

- Dotacja z NFOŚiGW pozwoli nam w istotny sposób zmodernizować pałac i oficynę w Młoszowej. Dzięki tej realizacji uda nam się z pewnością poprawić sprawność energetyczną tego obiektu. W praktyce oznacza to, że będziemy w stanie zwiększyć wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, zmniejszyć emisję CO2 oraz zmniejszyć, dzięki termomodernizacji, zapotrzebowanie na energię cieplną. Warto dodać, że prace te są kluczowe w zakresie dostosowania pałacu do planowanych funkcji. W perspektywie najbliższych lat chcielibyśmy, aby obiekty były naszym zapleczem naukowo-badawczym, laboratoryjnym, edukacyjnym, wystawienniczym czy również konferencyjnym - mówi prof. Jerzy Lis, rektor AGH.

Dotychczasowe prace w obiekcie obejmowały przede wszystkim rozpoczęcie modernizacji systemu ogrzewania poprzez zastąpienie kotłowni węglowej nowoczesną instalacją gazową. Ponadto w ramach prowadzonych prac zabezpieczono obiekty przed dalszą degradacją techniczną, uporządkowano przylegający teren i drzewostan.

Kolejne etapy działań w Zespole Płacowo-Parkowym w Młoszowej to m.in. prace adaptacyjne i wykończeniowe pałacu i oficyny, remont muru, bramy wjazdowej i mostu, przebudowa części dachu, budowa windy osobowej, wymiana instalacji elektrycznej, remont podłóg, modernizacja kaplicy, a także konserwacja rzeźb w parku.

 

Przeczytaj również:

Na 10 liniach autobusowych ZKKM Chrzanów zmieni się rozkład jazdy

Ponad 7000 zgonów z powodu COVID-19 w Małopolsce od początku pandemii (RAPORT)

Przewoźnik zmienia rozkład jazdy. Minibusy pojadą inaczej

Józef Cichoń odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP

W komunikacji miejskiej nie będzie ograniczeń liczby pasażerów

Maksymalna podwyżka dla szefa ZKKM Chrzanów i minimalna dla jego zastępcy i członków zarządu