Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Kalkulator zdolności kredytowej – czy rzeczywiście jest przydatny?

30.11.2021 00:00 | 0 komentarzy | 2 371 odsłony | red

Materiał promocyjny

Nagłe wydatki przyczyniły się do ujemnego salda na Twoim koncie w banku? Potrzebujesz gotówki na remont, samochód czy sprzęt komputerowy? A może chcesz kupić mieszkanie z pomocą zewnętrznego finansowania? Niezależnie od tego, z jakiego powodu i na co planujesz pozyskać środki, przed złożeniem wniosku o kredyt wykorzystaj kalkulator zdolności kredytowej. Narzędzie to pozwala poznać przydatne informacje, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wybrać ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb i możliwości. Jakie dane należy uzupełnić, by móc go użyć? W jaki sposób dokonać kalkulacji? Czy korzystanie z kalkulatora wiąże się z kosztami? Gdzie go szukać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Sprawdź!
0
Kalkulator zdolności kredytowej – czy rzeczywiście jest przydatny?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku o finansowanie?

Zanim udasz się do instytucji finansowej, by zawnioskować o dodatkową gotówkę, opłaca się sprawdzić, czy na Twoim bezpłatnym koncie w banku jest możliwość przyznania debetu. Nierzadko taki limit jest wystarczający do wyjścia z chwilowych problemów pieniężnych. Jeżeli potrzebujesz większej sumy, lepiej postawić na kredyt. Ważne jest realne określenie własnych oczekiwań i możliwości, w czym pomaga kalkulator zdolności kredytowej.

Przed skorzystaniem z tego narzędzia przemyśl:

  • na co planujesz uzyskać pieniądze – do wyboru masz kredyty gotówkowe, które można spożytkować wedle uznania oraz celowe – przyznawane w ramach finansowania konkretnego przedsięwzięcia,

  • jaka kwota Cię interesuje – podejdź do tego z rozwagą, by uniknąć nadmiernego obciążania domowego budżetu – pożycz tyle, ile rzeczywiście potrzebujesz,

  • na ile rat i w jakiej wysokości chcesz rozłożyć zobowiązanie – w przypadku kredytów celowych możesz wybrać raty malejące, zamiast stałych, jeśli Twoja sytuacja finansowa na to pozwala,

  • czy na pewno stać Cię na kredyt – jeżeli wiesz, że możesz mieć problemy ze spłatą, lepiej z niego zrezygnuj lub zawnioskuj o niską kwotę, by nie popaść w spiralę zadłużenia.

Czym dokładnie jest kalkulator zdolności kredytowej?

Jeżeli znasz już odpowiedzi na powyższe pytania, czas przejść do kalkulatora zdolności kredytowej. To narzędzia pozwala dokonać szacunkowej kalkulacji Twoich możliwości finansowych, czyli stwierdzić, o jaką kwotę możesz starać się w banku oraz czy w ogóle masz szansę uzyskać dodatkową gotówkę.

Tego typu kalkulatory znajdziesz w internecie. Dostępne są zarówno na stronach banków, jak i w serwisach finansowych. Narzędzia te są nieocenione w sytuacji starania się o kredyt gotówkowy lub celowy. W każdym przypadku warto z nich skorzystać, by poznać własne zdolności kredytowe i lepiej przygotować się do wizyty w banku.

Jakie dane należy wpisać, aby wykonać symulację?

Potrzebne dane mogą się nieznacznie różnić w zależności od wybranego kalkulatora. Zwykle do dokonania kalkulacji konieczne jest wskazanie:

  • wysokości i źródła dochodu – największe szanse na bezproblemowe uzyskanie finansowania mają osoby z umową o pracę na czas nieokreślony,

  • kosztów utrzymania – czyli sumy opłat stałych, w tym np. za czynsz i media oraz wydatków na życie,

  • sumy obecnych zobowiązań – wysokość rat pozostałych kredytów (także limitu na karcie kredytowej) i pożyczek, jeśli je masz,

  • liczby osób na utrzymaniu – w tym np. niepracujący małżonek i małoletnie dzieci,

  • wieku – osoby po 65. roku życia mogą napotkać problemy w uzyskaniu finansowania od banku,

  • stanu cywilnego – w przypadku małżeństw, w których obie osoby pracują, łatwiej otrzymać kredyt, bo można zsumować dochody i wnioskować o gotówkę wspólnie.

Korzystając z niektórych narzędzi, konieczne może być również:

  • przedstawienie statusu mieszkaniowego (własny dom, wynajmowane mieszkanie, nieruchomość z hipoteką itp.),

  • wskazanie, czy w przeszłości wystąpiły opóźnienia w regulowaniu zobowiązań,

  • określenie banku, w jakim masz rachunek osobisty,

  • podanie numeru telefonu.

Wszystko zależy też od tego, o jakie finansowanie chcesz się starać. W internecie znajdziesz narzędzia skonfigurowane pod konkretne zobowiązania, w tym gotówkowe oraz celowe – kredyt samochodowy czy hipoteczny.

Czy szacunki z kalkulatora kredytowego są wiążące?

Na podstawie przekazanych danych następuje obliczenie Twojej przybliżonej zdolności kredytowej. Kalkulator przedstawia kwotę, o jaką potencjalnie możesz starać się w banku. Pamiętaj jednak, że jest to tylko szacunkowa kalkulacja. Dana instytucja bankowa może inaczej obliczyć Twoje możliwości finansowe. Narzędzie to jest najbardziej wiarygodne, jeżeli chcesz wnioskować o zobowiązanie gotówkowe. Jeśli chodzi o kredyt na samochód lub mieszkanie, kalkulacja powinna być dokonana w banku i tylko w tym przypadku będzie rzetelna.

Ile kosztuje użycie kalkulatora zdolności kredytowej?

Dobra wiadomość! Korzystanie z narzędzia do kalkulacji zdolności kredytowej jest bezpłatne. Wystarczy znaleźć odpowiedni kalkulator – gotówkowy, samochodowy lub hipoteczny i dokonać szacunkowych obliczeń online.

Opłaty związane z kredytem mieszkaniowym

Aby dobrze przygotować się do kredytobrania, warto poznać pojęcia i opłaty związane ze zobowiązaniami bankowymi. Pomoże Ci to wybrać najlepszą ofertę. Dzięki kalkulacji możesz zaznajomić się z przewidywanymi kosztami nakładanymi przez dany bank. Jakimi? Wśród nich należy wyróżnić:

  • oprocentowanie – jest to wartość procentowa, na podstawie której obliczane są odsetki od kredytu,

  • marża – to składowa oprocentowania, wpływa na wielkość kosztów kredytowych, wskazuje, ile wynosi zarobek banku z tytułu udzielenia finansowania,

  • stopa procentowa – określa, ile trzeba oddać instytucji finansowej za zobowiązanie – kredyt przyznawany jest na dany procent od wnioskowanej kwoty, liczy się go w skali roku; jest kilka rodzajów stóp procentowych, a każda z nich wpływa na oprocentowanie,

  • WIBOR – to jedna ze stóp procentowych, na podstawie której banki udzielają finansowania innym instytucjom, zmienia się każdego dnia roboczego i również wpływa na oprocentowanie kredytów konsumenckich,

  • RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania – określa całkowity koszt kredytu, jaki musi ponieść kredytobiorca.

Im niższe są wskazane powyżej czynniki, tym zwykle lepiej dla Ciebie. Oznacza to tańsze zobowiązanie, ale nie zawsze. Czasami lepiej, gdy RRSO jest wyższe – zwłaszcza w przypadku krótkiego okresu kredytowania. Znając te pojęcia i ich wartości, szybko wykalkulujesz, z jakimi kosztami musisz się liczyć.

Kalkulator kredytowy – czy pomoże podjąć decyzję?

W sektorze bankowym funkcjonuje wiele podmiotów, więc znalezienie adekwatnego finansowania może być czasochłonne. Jednak wykorzystując kalkulator kredytowy, szybko uzyskasz zestawienie najlepszych możliwości, a dodatkowo sprawdzisz szacunkową zdolność kredytową. To narzędzie jest pomocne szczególnie w przypadku, gdy chcesz starać się o kredyt gotówkowy online. W kilka chwil wstępnie zweryfikujesz, jaka kwota jest w Twoim zasięgu. W wybranych bankach w ramach wnioskowania przez internet możesz otrzymać nawet 100 000 złotych i rozłożyć spłatę do 120 rat. Pieniądze wpłyną na Twoje konto błyskawicznie. Zrób szacunkową kalkulację, złóż wniosek o kredyt i ciesz się dodatkową gotówką, którą wykorzystasz tak, jak chcesz!

Materiał promocyjny