Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Ekologiczne metody czyszczenia powierzchni

26.11.2021 13:14 | 0 komentarzy | 1 873 odsłona | red

Materiał promocyjny

Coraz powszechniejsze jest zwracanie uwagi na wpływ na środowisko każdego procesu czy działania człowieka. Zarówno tego w życiu prywatnym, jak i w procesach produkcyjnych. Nic więc dziwnego, że i branża zajmująca się czyszczeniem powierzchni z zabrudzeń i efektów korozji, poszukuje nowych rozwiązań w tej dziedzinie. I znajduje, wykorzystując do tego różne metody, w zależności od oczekiwanych efektów.
0
Ekologiczne metody czyszczenia powierzchni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Piaskowanie - znane od lat

Piaskowanie jest najbardziej rozpowszechnioną i najstarszą metodą czyszczenia strumieniowo - ściernego. Sprawdza się znakomicie przy usuwaniu zabrudzeń czy korozji z takich powierzchni jak elewacje, bruk, maszyny, urządzenia, narzędzia czy pojazdy wykonane ze stali i żelaza, instalacje przemysłowe. Ma jednak swoje wady - jest to metoda dość agresywna, więc nie do każdego rodzaju tworzywa może być stosowana. Jeśli zaś chodzi o aspekt ekologiczny, to piaskowanie generuje duże zapylenie a elementy niepożądane z powierzchni usuwane są w sposób mechaniczny, więc konieczna jest utylizacja odpadów wtórnych.

 

Ekologiczne metody czyszczenia strumieniowego

Nie znaczy to jednak, że samej zasady czyszczenia strumieniowo - ściernego nie można wykorzystać w sposób bardziej ekologiczny. Kierując się ofertą firmy sandshot.pl podajemy najbardziej znane możliwości:

  • sodowanie, czyli użycie jako materiału ściernego sody oczyszczonej. Ta substancja, dobrze zresztą znana ze swoich właściwościowi czyszczących, w zasadzie nie generuje zapylenia i jest biodegradowalna. Jest też bardzo uniwersalna, bo sodowanie można wykorzystać zarówno do czyszczenia tworzysz sztucznych, co drewna czy stali.

  • Szkiełkowanie - tu również bazą jest soda, a dokładniej produkowane na jej bazie szkło sodowe. To także materiał biodegradowalny, ekologiczny, sam zaś proces polecany jest do powierzchni i elementów delikatnych.

  • Śrutowanie - w tym przypadku ciężko mówić o delikatności, ponieważ ścierniwem jest śrut stalowy, kulisty lub łamany. Może sam w sobie nie jest aż tak ekologiczny, jak sodowanie, ale możliwość użycia ścierniwa nawet kilkaset razy podnosi jego przyjazność dla środowiska.

  • Czyszczenie suchym lodem - jest to ścierniwo w formie niedużych granulek, które w standardowej temperaturze otoczenia, czyli po kontakcie z obrabianą powierzchnią, zmienia się po prostu w CO2. Ilość dwutlenku węgla jest jednak na tyle niewielka, że ta metoda również może być uznana za ekologiczną.

Oczywiście w metodzie strumieniowo - ściernej stosuje się także inne ścierniwa, w tym organiczne, jak łupiny z orzecha, jednak te wyżej wymienione należą do najbardziej „zielonych" i popularnych. Sam proces czyszczenia można jednak poprowadzić zupełnie inną drogą.

 

Laserowe czyszczenie powierzchni

To jeszcze stosunkowa nowość, jednak jej popularność ze względu na skuteczność, inwazyjność i oczywiście ekologiczne podejście jest coraz większa. Znajduje się zresztą również w ofercie firmy SandShot.pl.

Czyszczenie laserowe - albo mówiąc dokładniej ablacja laserowa - to proces nowoczesny i działający na innej zasadzie niż tradycyjne metody czyszczenia. Mianowicie na powierzchnię kierowane są impulsy laserowe, który usuwają nagromadzone tam zabrudzenia i zanieczyszczenia. Impulsy są na tyle mocne, że dosłownie odparowują niepożądane powłoki z powierzchni. Oznacza to, że podczas czyszczenia nie są generowane odpady wtórne (jak we wcześniej wspominanych metodach), co bez wątpienia pozwala uznać proces czyszczenia laserowego za bardzo ekologiczny i przyjazny dla środowiska. Brak odpadów oznacza też brak konieczności ich zbierania czy utylizacji, co też zwiększa szybkość i wygodę całego procesu. Ponieważ czyszczenie lasowego pozwala na bardzo duże możliwości konfiguracji siły i miejsca przyłożenia impulsu, sprawdza się w bardzo wielu dziedzinach. Nie tylko przy klasycznym czyszczeniu z rdzy maszyn i urządzeń, ale też przy zastosowaniu do materiałów delikatnych, kruchych, cienkich, zabytkowych. Oczywiście laserowe czyszczenie powierzchni jest też dużo bardziej precyzyjne niż jakakolwiek metoda strumieniowo - ścierna. Można użyć jej tylko na niewielkim fragmencie, bez żadnej szkody dla otaczających go obszarów.


Materiał promocyjny