Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jakie opony na zimę wybrać – zimowe czy całoroczne?

23.09.2021 14:52 | 0 komentarzy | 4 370 odsłony | red

Materiał promocyjny

Wielu kierowców w okresie jesiennym staje przed istotnym wyborem: kupić opony zimowe czy całoroczne? Zmieniać opony co sezon czy korzystać z jednego kompletu przez cały rok? Wyjaśniamy, z czym wiązać się będzie każda z podjętych decyzji.
0
Jakie opony na zimę wybrać – zimowe czy całoroczne?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Opony zimowe czy całoroczne – jak podjąć decyzję?

Opony wielosezonowe zyskują coraz większą popularność w ostatnich latach. Wielu producentów opon chce zaproponować swoim klientom produkt jak najbardziej uniwersalny, który można użytkować przez cały rok w każdych warunkach. Niestety te zamierzenia nie obecnie w pełni możliwe do zrealizowania ze względów technologicznych. Opony, które mają sprawować się dobrze zarówno zimą, jak i latem, muszą być wynikiem pewnego rodzaju kompromisu osiągów w odmiennych warunkach.

W zdecydowanej większości przypadków opony zimowe będą się zatem sprawdzać w zimowych warunkach lepiej niż opony całoroczne. Potwierdzają to wyniki testów przeprowadzanych przez branżowe magazyny oraz automobilkluby. Nie oznacza to jednak konieczności skreślania opon wielosezonowych już na starcie przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Może się bowiem okazać, że są one rozwiązaniem dopasowanym do naszych potrzeb.

Dla kogo są opony wielosezonowe?

Producenci opon całorocznych dokładnie określają profil kierowcy, któremu polecają swoje produkty. Uśredniając składane przez nich deklaracje, możemy scharakteryzować takiego kierowcę jako mieszkańca miasta, korzystającego z samochodu głównie na terenie aglomeracji, pokonującego rocznie stosunkowo niewielkie przebiegi i poruszającego się najczęściej z umiarkowaną prędkością, rzadko po trasach szybkiego ruchu.

Jak można wywnioskować z powyższego opisu, producenci zdają sobie sprawę z tego, że w skrajnych warunkach pogodowych, z jakimi okresowo mamy do czynienia zimą, opony całoroczne nie sprawdzą się tak dobrze, jak zimowe. Jednak korzystając z nich w sposób rozsądny, bez nadmiernego przekraczania prędkości, poruszając się głównie po terenie miasta, gdzie służby drogowe szybko usuwają zalegający na jezdni śnieg lub lód, możemy cieszyć się z ich zalet.

Te podstawowe plusy opon całorocznych to przede wszystkim brak konieczności dokonywania sezonowej wymiany – umawiania się na wizytę w warsztacie, często także stania w kolejce do niego oraz oczywiście ponoszenia kosztów wymiany. Opony wielosezonowe mogą być zatem sposobem na wygenerowanie oszczędności w domowym budżecie. Oczywiście jest to oszczędność czasowa, ponieważ opony całoroczne zużyją się szybciej niż ich sezonowe odpowiedniki, w końcu jeżdżą przez cały rok, a nie jedynie przez kilka miesięcy.

Opony zimowe, letnie i całoroczne – różnice techniczne

Jak już wspominaliśmy, opony całoroczne są pewnego rodzaju kompromisowym rozwiązaniem pod względem technicznym. Przykładowo ich bieżnik jest wyższy niż w przypadku opon letnich, ale niższy niż w oponach zimowych. Na bieżniku opon całorocznych znajdziemy lamele odpowiedzialne za zachowanie przyczepności na śniegu, jednak będzie ich mniej niż w ogumieniu zimowym.

Mieszanka, z której wykonane są opony zimowe, zawiera dużo krzemionki, przez co zachowuje miękkość nawet w bardzo niskich temperaturach. Opony całoroczne teoretycznie także muszą utrzymywać elastyczność na mrozie, jednak jednocześnie zachowywać odpowiednią twardość, by w upalny dzień na suchym asfalcie nie zetrzeć szybko całego bieżnika. Stosowana w tym ogumieniu mieszanka jest więc – znów użyjemy tego słowa – kompromisem. Jest bardziej miękka niż w oponach letnich, ale i twardsza niż w zimowych.

Oznaczenia opon zimowych i wielosezonowych

Czy opony zimowe i całoroczne można łatwo od siebie odróżnić? Teoretycznie można to zrobić poprzez wizualną ocenę bieżnika, jednak z całą pewnością ta metoda dedykowana jest raczej specjalistom niż laikom. Bez posiadania szczegółowej wiedzy na temat konstrukcji ogumienia można odróżnić je od siebie, sprawdzając oznaczenia na rantach opon. Zarówno opony zimowe, jak i całoroczne posiadają znaczek płatka śniegu wpisanego w trzy górskie szczyty (3PMSF - ang. three-peak mountain snowflake). Jest to potwierdzenie, że opony można użytkować w warunkach zimowych.

Jakiego zatem oznaczenia szukać, by odróżnić od siebie te dwa typy opon? 4Seasons, All Weather, All Seasons – takie same lub podobne oznaczenia znajdziemy wyłącznie na oponach całorocznych. W niektórych przypadkach obok symbolu 3PMSF na oponach całorocznych widnieje także ikona słońca – co wskazuje, że można użytkować je nie tylko zimą, ale także latem. Pamiętajmy, że jeżeli nie mamy pewności, jakie jest przeznaczenie oglądanej przez nas opony, możemy skorzystać z wyszukiwarki w sklepie internetowym. Odpowiednią informację znajdziemy w opisie produktu.

Materiał promocyjny