Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Kalkulator opłacalności fotowoltaiki - co dzięki niemu policzymy?

03.09.2021 14:34 | 0 komentarzy | 2 146 odsłony | red

Materiał promocyjny

Kalkulator fotowoltaiczny to narzędzie, które pozwala uzyskać szacunkowe informacje na temat parametrów wymaganych dla konkretnej instalacji fotowoltaicznej mającej zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego (rolnego, firmy), w którego obrębie będzie funkcjonować. Coraz częściej obok "kalkulatorów ogólnego stosowania", zwany też kalkulatorami mocy fotowoltaiki, spotykamy w sieci narzędzia specjalizujące się w bardziej precyzyjnych obliczeniach, np.: kalkulator opłacalności fotowoltaiki, kalkulator instalacji dachowych, kalkulator instalacji gruntowych, kalkulator kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych.
0
Kalkulator opłacalności fotowoltaiki - co dzięki niemu policzymy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jakie dane uzyskamy dzięki kalkulatorowi PV

Korzystając z różnego rodzaju kalkulatorów możemy uzyskać dane, które pomogą nam podjąć decyzję o inwestycji w fotowoltaikę. Należy jednak pamiętać, że będą to dane - podkreślmy to kolejny raz - szacunkowe, dlatego kolejnym krokiem po uzyskaniu zadowalających nas danych powinien być nie zakup instalacji, a audyt fotowoltaiczny, który zlecimy wyspecjalizowanej firmie. Dlaczego? Bo dane szacunkowe to jedno, a konkretne parametry konkretnej instalacji w planowanym miejscu inwestycji - to drugie. Może się okazać, że wyliczenia uzyskane dzięki kalkulatorom są bardzo precyzyjne i nie trzeba ich znacząco modyfikować, ale częściej takie modyfikacje są konieczne.

Dzięki kalkulatorowi opłacalności fotowoltaiki możemy uzyskać następujące dane:

  • szacunkowy koszt zakupu i montażu systemu PV o określonej mocy i wielkości
  • powierzchnia dachu lub gruntu niezbędna do montażu instalacji fotowoltaicznej
  • przybliżony czasu zwrotu inwestycji
  • oszczędności możliwe do uzyskania dzięki korzystaniu z instalacji fotowoltaicznej

 

Co składa się na koszt instalacji fotowoltaicznej? Wszystkie elementy wchodzące w jej skład (panele PV, inwerter, okablowanie elektroenergetyczne, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, system montażowy) oraz robocizna dla montażystów i elektryków. Na ostateczną cenę wpływają także: lokalizacja systemu fotowoltaicznego (różne ceny systemów montażowych w zależności od rodzaju dachu i pokrycia dachowego, inne w przypadku usytuowania na gruncie) oraz dofinansowania (np. z programu "Mój Prąd" 3.0).

Dzięki kalkulatorowi kąta nachylenia paneli PV możemy uzyskać następujące dane:

  • optymalny kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych na dachu naszej posesji
  • informacje pomagające nam uwzględnić bądź odrzucić dach posesji jako planowane miejsce posadowienia instalacji

Kalkulator fotowoltaiczny - dla kogo

Warto mieć świadomość, że dobry kalkulator uwzględnia fakt, że inne są potrzeby instalacji fotowoltaicznej w przypadku gospodarstwa domowego, a inne w przypadku firmy czy gospodarstwa rolnego. Kalkulator uwzględnia także Twoje aktualne rachunki za prąd, kąt nachylenia dachu czy rodzaj pokrycia dachowego, a wszystko po to, żeby obliczenia były maksymalnie precyzyjne. Z kalkulatora fotowoltaicznego mogą korzystać wszystkie podmioty planujące inwestycję w odnawialne źródła energii. To duża wygoda zwłaszcza dla podmiotów gospodarczych, którym kalkulator kosztów fotowoltaiki pomoże zaplanować kolejne działania oraz stworzyć co najmniej kilkuletni plan inwestycji w fotowoltaikę. Dzięki czemu opłaty za energię elektryczną – jedne z największych wydatków eksploatacyjnych ponoszonych przez przedsiębiorstwa, zakłady produkcyjne, firmy oraz gospodarstwa rolne - mogą zostać radykalnie obniżone.

Na czym polega przewaga kalkulatorów fotowoltaicznych nad samodzielnymi wyliczeniami

Kalkulator fotowoltaiczny może uwzględniać najrozmaitsze parametry, które inwestorowi nawet nie przyszłyby do głowy. Najważniejsze jednak, że pozwala on uzyskać dane szacunkowe dotyczące tego jaką moc instalacji należy wziąć pod uwagę przy założeniu, że nasz rachunek za prąd nie może przekroczyć określonej kwoty. Wpisując różne dane jesteśmy w stanie przyjrzeć się różnym rozwiązaniom i wybrać to, które najbardziej nam odpowiada, a następnie zweryfikować informacje zdobyte dzięki kalkulatorowi z informacjami pozyskanymi dzięki audytowi fotowoltaicznemu. Audyt pozwala uwzględnić takie dane, które nie sposób uwzględnić w kalkulatorze, np. stopień zacienienia związany z istniejącymi w okolicy budynkami czy drzewami, a także warunki nasłonecznieniowe (patrz: Mapa Nasłonecznienia Polski).

Podsumowanie

Program kalkulacyjny, czyli kalkulator fotowoltaiczny służy do poglądowego określenia wielkości instalacji fotowoltaicznej, jej mocy czy usytuowania. Wszystko po to, żeby zapewnić  inwestorowi samodzielność energetyczną. Choć użytkowanie gotowej już instalacji PV wiąże się ze znaczącymi oszczędnościami na rachunkach za prąd (nawet do 95% w skali roku) oraz możliwością faktycznego uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej, koszty samej inwestycji są dość wysokie. Kalkulator opłacalności fotowoltaiki może więc upewnić nas w przekonaniu, że przydomowa elektrownia fotowoltaiczna jest sensowną inwestycją, albo w porę odwieźć nas od wikłania się w koszty, które przerastają nasze możliwości. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z inwestycją w instalację solarną, obliczenia wykonane dzięki kalkulatorowi fotowoltaicznemu pomogą je rozwiać.

Za pomoc w napisaniu artykułu dziękujemy ekspertowi do spraw fotowoltaiki, Piotrowi Łukasikowi z SyntezaOZE. Zachęcamy do zapoznania się z kalkulatorem fotowoltaiki online: syntezaoze.pl/kalkulator/

Materiał promocyjny