Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak deweloperzy zapatrują się na rok 2021 ― prognozy dla polskiej mieszkaniówki

18.03.2021 15:09 | 0 komentarzy | 540 odsłon | red

Materiał promocyjny

Światowa gospodarka na długo zapamięta globalny kryzys 2020 roku. Jednak polski rynek nieruchomości poradził sobie całkiem dobrze - udało mu się wyjść z najgorętszego okresu, nawet zachowawszy tendencję wzrostową. Oczywiście, wiele aspektów funkcjonowania uległo gruntownej zmianie, i tak już pozostanie.
0
Jak deweloperzy zapatrują się na rok 2021 ― prognozy dla polskiej mieszkaniówki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co sądzą o tendencjach rynku przodowi polscy deweloperzy? Jaką przyszłość wróżą sektorowi? Razem z Korter.com.pl, portalem inwestycji mieszkaniowych, streszczamy opinie głównych graczy branży.

Co czeka na branżę deweloperską w latach 2021-2022?
Deweloperzy dość optymistycznie patrzą w przyszłość, uważając, że reakcja rynku na pierwsze, najgwałtowniejsze zawirowania, do których doszło w I-II kwartale 2020 roku, świadczy o wysokim poziomie stabilności.

Mówią też o zachowaniu popytu na popularne dotychczas lokale oraz przewidują, że w najbliższych latach pojawi się więcej inwestorów w nieruchomości - właśnie z powodu tak zadziwiającej stabilności branży. Reakcja rynku mieszkaniowego na tak poważny kryzys gospodarczy po raz kolejny upewniła potencjalnych inwestorów, że lokowanie kapitału w nieruchomościach jest na razie najpewniejszym sposobem na zabezpieczenie się przed zawirowaniami rynku i inflacją. Ponadto w przypadku kupna nieruchomości inwestycyjnych nabywcy mają prawo do odliczenia podatku VAT.

Nie przewiduje się zaś ewentualnych odczuwalnych korekt cenowych, gdyż liczba nowych inwestycji wprowadzanych na rynek w 2020 roku spadła z powodu ograniczonego funkcjonowania urzędów i udzielania mniejszej liczby pozwoleń na budowę. To pozwoli utrzymać równowagę między podażą a popytem bez istotnego korygowania stawek. Dla kupujących to oznacza okres stabilności i zatrzymania nieustannego wzrostu cen, który ostatni cechował polski rynek nieruchomości.

Deweloperzy również spodziewają się ułatwienia procedur ubiegania się o kredyty mieszkaniowe oraz ich większej dostępności, gdyż już zawierają umowy partnerskie z bankami.

Przedstawiciele branży mają całkiem uzasadnione nadzieje na to, że ostateczna stabilizacja i dalsza aktywizacja rynku nastąpią wiosną 2021 roku - oczekuje się, że narodowy program szczepień pozwoli zapanować nad pandemią.

Jakie cechy mieszkań będą w trendzie?
• Dodatkowa przestrzeń życiowa. Deweloperzy zgodnie mówią o popularności lokali posiadających balkony, tarasy, loggie, a najlepiej prywatne ogródki przynależne do mieszkania.
• Różne opcje aranżacji. Osoby poszukujące własne mieszkania doceniają lokale umożliwiające elastyczną aranżację przestrzeni oraz - z drugiej strony - coraz częściej korzystają z ofert wykończenia mieszkań pod klucz.
• Reputacja firmy. W warunkach kryzysu gospodarczego nabywcy wolą inwestować w przedsięwzięcia wiarygodnych, działających na rynku od lat deweloperów.
• Lepszy standard. Zmiana trybu życia skłania wiele osób do zastanowienia się nad poprawą standardu swojej przestrzeni mieszkalnej, co z kolei przełoży się na wzrost popytu na mieszkania w nowoczesnych inwestycjach o dodatkowych atutach i udogodnieniach.

Materiał promocyjny