Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Szkło hartowane typu UV Glass do Galaxy Note 20: czym jest, jak się je zakłada oraz jakie ma wady i zalety?

14.09.2020 11:09 | 0 komentarzy | 565 odsłon | red

Materiał promocyjny

Szkło hartowane UV Glass jest akcesorium ochronnym przeznaczonym na ekrany smartfonów o zakrzywionych krawędziach. Choć tego typu wyświetlacze wyglądają niezwykle nowocześnie, to sprawiają problemy podczas doboru odpowiedniego szkła zabezpieczającego, które obejmowałoby całą powierzchnię ekranu. Szkło hartowane typu UV Glass jest natomiast jednym z najlepszych sposobów na ochronę wyświetlacza o okrągłych krawędziach. Jednak czym tak naprawdę jest ten produkt?

0
Szkło hartowane typu UV Glass do Galaxy Note 20: czym jest, jak się je zakłada oraz jakie ma wady i zalety?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co to jest szkło hartowane UV Glass?

Szkło hartowane UV Glass to nic innego, jak klasyczne szkło hartowane, ale o nieco grubszej budowie i zaokrąglonych krawędziach. Niestety, ale możliwości technologiczne nie pozwalają na to, aby stworzyć produkt o zaokrąglonych krawędziach i zastosować w nim tradycyjny sposób montażu, czyli za pomocą lepkiej substancji. Tego typu szkło, jest możliwe do nałożenia wyłącznie za pomocą płynnego kleju oraz lampy UV. W skrócie montaż odbywa się poprzez nałożenie kleju na środek ekranu, następnie położenie szkła na powstałej kropli kleju, a na końcu utwardzenie całości za pomocą lampy UV. Mimo swojego złożonego procesu montażu jest to jedno z najlepszych rozwiązań ochronnych, zabezpieczających zakrzywione ekrany smartfonów. Zwiększona krzywizna szkła, pozawala na dokładne pokrycie wyświetlacza, a nie wyłącznie jego płaskiej części, dzięki czemu nawet boki są zabezpieczone przed rysami.

Przykładowe modele szkieł hartowanych UV Glass Galaxy Note 20:

  • Mocolo UV Glass 49 zł
  • T-Max UV Glass 65 zł
  • Whitestone DomeGlass 189 zł

Jak przebiega proces instalacji szkła hartowanego UV Glass?

Cały proces instalacji szkła hartowanego UV Glass został już omówiony w osobnym artykule. Natomiast tutaj, postaramy się nieco skrócić przebieg montażu do kilku kluczowych etapów, tak abyście pokrótce mogli się z nim zaznajomić.

1. Oczywiście, jak to bywa w przypadku instalacji każdego szkła lub folii ochronnej, w pierwszej kolejności konieczne jest dokładne oczyszczenie powierzchni ekranu. Na tym etapie niezbędne są ściereczka nasączona alkoholem oraz ściereczka bezpyłowa, które razem oczyszczają ekran z wszelkich drobinek kurzu.

2. Następnie konieczne jest bardzo dokładne zaklejenie każdego z otworów, które znajdują się na powierzchni naszego smartfona. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w razie rozlania się kleju poza krawędzie ekranu, zabezpieczy to urządzenie przed zniszczeniem (odpowiednie naklejki znajdziemy w każdym zestawie szkła).

3. Trzecim etapem jest nałożenie stelażu instalacyjnego lub bezpośrednie wylanie zawartości tubki na środek ekranu naszego urządzenia. Wszystko zależy od tego czy zdecydowaliśmy się na szkło zawierające stelaż czy też nie. W tym pierwszym przypadku nakładamy ramkę, następnie umieszczamy w niej klej i delikatnie przekręcamy nakrętkę, która sprawi, że klej rozleje się na ekran. Jeśli jednak nie mamy do dyspozycji ramki instalacyjnej to co nam pozostaje to ręczne wylanie kleju na wyświetlacz.

4. Ostatnim etapem jest poczekanie aż klej uformuje się w jedną, dużą kroplę. Gdy ten moment nastąpi wystarczy nałożyć na nią szkło, pod którego powierzchnią klej powinien się równomiernie rozlać. Gdy szkło będzie już idealnie przylegało do wyświetlacza, ostatnią rzeczą, którą należy zrobić jest utwardzenie całości za pomocą lampy UV.

Jakie są wady i zalety takiego szkła?

Stosunkowo trudny sposób montażu wymagający wprawy

Wysoka cena przy szkłach z pełnym zestawem instalacyjnym

Możliwość uszkodzenia głośników i otworów przy niepoprawnym montażu

Zapewnia najwyższy poziom ochrony ze wszystkich akcesoriów ochronnych na ekran

Cechuje się wyjątkową trwałością nawet przez wiele miesięcy użytkowania smartfona

Pokrywa powierzchnię wyświetlacza niemal od krawędzi do krawędzi

Nie wpływa na jakość wyświetlanego obrazu oraz czytnika linii papilarnych

Jedną z największych wad szkła hartowanego UV, jest dość skomplikowany sposób instalacji. Z całą pewnością, ten model szkła jest trudniejszy w nałożeniu niż np. klasyczne szkło hartowane. Informacja ta zapewne wystraszy nieco użytkowników, którzy mają problem nawet z zwykłym szkłem, a co dopiero z tym UV ?. Cały proces wydaje się dość skomplikowany, jednak nie jest to coś niemożliwego do wykonania w domu. Konieczne jest jednak dokładne zapoznanie się z instrukcją montażu szkła UV Glass, która pozwoli uniknąć niepotrzebnych błędów. W skrócie jednym z największych problemów, z którym borykają się użytkownicy jest duża płynność kleju, która np. przy nierównej powierzchni blatu może dostać się w nieodpowiednie miejsca.

Inną wadą tego szkła jest również jego wysoka cena. Owszem istnieją takie modele szkła, jak Mocolo UV Glass, którego cena nie przekracza 50 złotych, jednak produkt ten nie będzie posiadał w zestawie ramki, ułatwiającej instalację. Z kolei szkła, które posiadają kompletny stelaż instalacyjny kosztują już w granicach od 70 do nawet 150 złotych. Z jednej strony, jest to spora kwota, patrząc na to, że jest to szkło hartowane. Z drugiej jednak strony, otrzymujemy wysokiej jakości produkt, który jakby nie patrzeć jest swego rodzaju inwestycją, która być może w przyszłości oszczędzi nam wysokich wydatków na naprawę stłuczonego ekranu.

Teraz nieco milsza część, czyli zalety szkła hartowanego UV Glass. Po pierwsze, zdecydowanie jest to najmocniejszy i najbardziej odporny produkt ochronny do każdego rodzaju ekranów, bez względu na to czy jest to Samsung Galaxy Note 20 Ultra czy też iPhone 12 Pro Max. Akcesorium nie tylko cechuje się najwyższym poziomem twardości (czyli 9H w 10-cio stopniowej skali Mohsa), ale również posiada pełen wykrojnik tzw. 3D, który obejmuje niemal całą powierzchnię wyświetlacza. Szkło hartowane UV posiada specjalne wyprofilowania, które dokładnie okalają prawie każdą część ekranu, pozostawiając jedynie niewielką przestrzeń na dedykowane etui.

Kolejną zaletą tego szkła jest również jego trwałość. Dla porównania weźmy na przykład folię ochronną o odporności 3H. Jej miękka i delikatna powłoka bardzo szybko ulegnie delikatnym zarysowaniom, przez co stanie się ona niezbyt estetyczna. Szkła hartowane ma to do siebie, że jest odporne na zarysowania, przez co przez długi czas pozostaje w idealnym, niemal nienaruszonym stanie. Na koniec warto również wspomnieć, że mimo tego, że jest montowane za pomocą płynnego kleju, to nie wpływa ono ani na jakość wyświetlanych barw, ani na prawidłowe odczytywanie odcisków palców. Dlatego też, korzystanie z smartfona z nałożonym szkłem UV jest w pełni komfortowe i niczym nie zakłócone.

Czy szkło hartowane UV Glass jest dobrym wyborem dla Galaxy Note 20?

Odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak. W tej chwili na rynku nie ma innej alternatywy, która zapewniłaby tak wysoki poziom ochrony, jaki zapewnia tego rodzaju produkt. Owszem możemy się posiłkować klasycznymi szkłami hartowanymi, jednak musimy liczyć się z tym, że jego płaski wykrojnik nie będzie zabezpieczał już krawędzi wyświetlacza, pozostawiając je całkowicie odsłoniętymi. Co ważne, mimo swojej pełnej powierzchni krycia, szkło hartowane UV dobrze współpracuje z etui do Galaxy Note 20, bez obaw o podważanie narożników. Biorąc jednak ogólny wynik rachunku wad i zalet, z całą pewnością bardziej opłaca się kupić szkło UV niż wybrać tańsze alternatywy, takie jak folie ochronne, które zapewniają minimalny poziom bezpieczeństwa.

Źródło: Wymienione produkty pochodzą z oferty sklepu Flavour-Design.pl

Materiał promocyjny