Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Dopłata do odszkodowania OC – jak uzyskać?

06.11.2019 13:23 | 0 komentarzy | 1 198 odsłona | red

Materiał promocyjny

Jeśli jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, to przysługuje ci odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. Jego wysokość uzależniona jest od tego, na ile zostanie wyceniony koszt likwidacji szkody. Jako poszkodowany możesz się ubiegać nie tylko o odszkodowanie, ale również o zadośćuczynienie. Możliwe jednak, że zakład ubezpieczeń zaproponuje ci zbyt niskie odszkodowanie. Co wówczas powinieneś zrobić?

0
Dopłata do odszkodowania OC – jak uzyskać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zaniżone odszkodowanie

Jak szacują firmy, które zajmują się uzyskiwaniem dopłat do odszkodowań, nawet 90 proc. wypłacanych kwot jest zaniżona. Bardzo ważna jest świadomość tego, z jakiego tytułu przysługuje odszkodowanie. Jeśli w wyniku szkody twój pojazd wymaga naprawy, to otrzymasz odszkodowanie, ale możesz je uzyskać również z wielu innych tytułów. Pamiętaj, że jako poszkodowanemu należy ci się:

  • Samochód zastępczy na okres od dnia szkody do dnia, w którym odbierzesz naprawiony pojazd. Nie ma znaczenia, czy twój samochód był wykorzystywany w działalności gospodarczej czy na potrzeby prywatne. Możesz skorzystać z samochodu zastępczego podobnej klasy do tego, który został uszkodzony w wyniku szkody. Zakład ubezpieczeń zasugeruje ci wypożyczalnię, ale możesz skorzystać z innej, a jako potwierdzenie wykorzystanej  usługi okażesz fakturę VAT.
  • Odszkodowanie za utraconą wartość handlową pojazdu – dotyczy pojazdów, które mają kilka lat i są bezwypadkowe. W wyniku szkody straciły one na wartości. O to odszkodowanie musisz się zwrócić sam – zakład ubezpieczeń nie poinformuje cię o takiej możliwości.
  • Odszkodowanie za koszty lekarstw, leczenia, rehabilitacji, dojazdów do szpitala czy sprzętów, które musisz mieć w domu, żeby stopniowo powracać do zdrowia.
  • Odszkodowanie za utracone dochody – jeśli np. w wyniku szkody przebywasz na zwolnieniu lekarskim i mniej zarabiasz.
  • Odszkodowanie za zniszczone mienie – jeśli np. w wyniku wypadku uszkodzony został twój telefon.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z wysokością otrzymanej kwoty powinieneś skonsultować się z firmą, która specjalizuje się w uzyskiwaniu dopłat do odszkodowań. Jedną z nich jest Fundusz Odszkodowań – schemat współpracy przedstawimy na jego podstawie:

  • Skontaktuj się z firmą, korzystając z formularza kontaktowego lub telefonicznie. Podczas pierwszej rozmowy najprawdopodobniej dowiesz się, czy masz szansę na otrzymanie dopłaty do odszkodowania.
  • Prześlij do firmy niezbędną dokumentację, tj. kosztorys szkody i decyzję od zakładu ubezpieczeń, a w przypadku odszkodowania z autocasco również samą polisę. Opinii spodziewaj się nawet w ciągu 24h, ale wiele zależy od stopnia skomplikowania sprawy.
  • Jeśli firma oceni, że należy ci się wyższe odszkodowanie, to kurierem otrzymasz od niej umowę. Po podpisaniu dokumentów dopłatę do odszkodowania możesz otrzymać nawet w ciągu tygodnia.
  • Firma odprowadzi za ciebie podatek do właściwego urzędu skarbowego oraz otrzymasz od niej PIT11.
  • Za usługę zapłacisz jedynie wtedy, gdy firma wywalczy dopłatę do odszkodowania. Jeśli jej się to nie uda, to nie poniesiesz żadnych kosztów.

Instytucja, która podejmie się uzyskania dopłaty do odszkodowania, wykonuje wszystkie czynności, a wynagrodzenie pobiera wyłącznie wtedy, gdy jej działanie zakończy się sukcesem. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie do otrzymanego z zakładu ubezpieczeń odszkodowania z oc i ac warto zwrócić się do specjalistów z prośbą o wsparcie – istnieje duże prawdopodobieństwo, że wywalczą oni dla nas wyższą kwotę.

Materiał promocyjny