Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Ergonomia w pracy stolarza

25.07.2019 14:00 | 0 komentarzy | 8 114 odsłon | red

Materiał promocyjny

Stolarstwo meblowe to jedna z najstarszych profesji na świecie. Na przestrzeni lat, w związku z rozwojem technologii, charakter pracy stolarza ulegał nieustannym zmianom. O czym musimy pamiętać dziś, gdy urządzamy pracownię stolarską?

0
Ergonomia w pracy stolarza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stolarstwo to branża niosąca ogromne możliwości wynikające z ciągłego rozwoju techniki. Dobrze wykonany mebel spełnia funkcję użytkową, ale również – o ile jest dopasowany do potrzeb i estetyki odbiorcy – cieszy oko. Odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy stolarzy ma wpływ zarówno na ich wydajność, jak i precyzję. Ponadto stolarstwo nadal pozostaje zawodem niosącym ze sobą ryzyko urazów i wypadków. W organizacji pracy stolarni należy zatem bezwzględnie zachować normy bezpieczeństwa i zasady BHP.

 

BHP w pracy stolarza

 

Jedną z najistotniejszych kwestii, o których należy pamiętać przy organizacji warsztatu stolarskiego, jest odpowiednie zagospodarowanie jego przestrzeni. Szczególnie ważne jest dostosowanie wymiarów pomieszczenia – na jednego pracownika powinny przypadać minimum 2 m2 powierzchni podłogi i 13 m3 objętości pracowni. Ponadto budynek należy dostosować do rodzaju wykonywanych w nim prac i używanych maszyn, a także do czasu spędzanego w nim przez pracowników.

 

W pomieszczeniach, w których pracownicy zajmują się obróbką drewna, musi być zapewniona zarówno wentylacja – naturalna i mechaniczna. Tę pierwszą mogą stanowić odpowiednio usytuowane okna, otwory dachowe i kanały wentylacyjne. Wentylacja mechaniczna w stolarni musi być natomiast nawiewno -wywiewna. Co istotne, jeśli w pomieszczeniu istnieje ryzyko eksplozji, urządzenia wentylacyjne powinny być wykonane w sposób przeciwwybuchowy. Jeśli w pracowni znajdują się przestrzenie, w których zbiera się nadmiar pyłu drzewnego, wentylacja ogólna może okazać się niewystarczająca; wówczas powinno się zastosować wentylację miejscową. Szacuje się, że na każde 2 m2 powierzchni pomieszczenia pracy powinno się doprowadzić co najmniej 18 m3 powietrza na godzinę.

 

W pomieszczeniu, w którym organizowana jest praca stolarzy, podłoga musi być równa i zbudowana z niepalnego materiału. Podłoże powinno być systematycznie zraszane, aby zapobiec wysokiemu stężeniu pyłu w powietrzu. Podobnie jak w przypadku innych warsztatów, zalecane jest wyposażenie stolarni w odkurzacze przemysłowe (dobrze sprawdzi się np. ręczna zamiatarka przemysłowa firmy AJ Produkty). Niewskazane jest usuwanie nagromadzonego pyłu szczotką lub sprężonym powietrzem.

 

Warsztat stolarski powinien również być odpowiednio oświetlony. W pomieszczeniu, w którym pracownicy przebywają co najmniej cztery godziny dziennie, należy zapewnić oświetlenie naturalne. Muszą się w nim zatem znajdować okna i otwory umożliwiające bezpośredni dopływ światła dziennego. Ich wielkość również nie jest bez znaczenia – powinna być adekwatna do powierzchni pomieszczenia (stosunek powierzchni otworów okiennych lub dachowych do powierzchni podłogi musi wynosić co najmniej 1 : 8, co oznacza, że na 1 m2 otworu nie może przypadać więcej niż 8 m2 powierzchni podłoża).


Ergonomiczne meble dla stolarza

 

Podstawowe wyposażenie pracowni stolarskiej powinno obejmować dobrze usytuowany i praktyczny w użyciu stół warsztatowy z blatem na wysokości około 85 cm (tego typu meble ma w ofercie między innymi firma AJ Produkty). Tu po raz kolejny podkreślić należy znaczenie światła – dobrze oświetlony powinien być zarówno stół stolarski, jak i używane w codziennej pracy maszyny. W bardziej zaciemnionych zakamarkach można urządzić miejsce składowania narzędzi oraz ustawić organizery na drobne elementy (np. walizkę na przybory warsztatowe) oraz tablice ścienne przeznaczone na akcesoria. W najgorzej oświetlonych miejscach można przechowywać materiały i odpady.

 

Kolejnym istotnym elementem wyposażenia pracowni stolarskiej są regały paletowe i szafy narzędziowe, które ułatwiają segregację drobniejszych elementów. Warto również zainwestować w urządzenie takie jak wózek do transportu płyt, który znacznie usprawni przenoszenie materiałów wykorzystywanych w codziennej pracy.

 

O ile w każdej branży właściwa organizacja i odpowiednie rozmieszczenie oraz wyposażenie stanowisk pracy ułatwia efektywne wykonanie zadań i ogranicza do minimum ryzyko wypadków, o tyle w branży stolarskiej jest to szczególnie istotny aspekt, gdyż praca w tym zawodzie niezmiennie wiąże się z podwyższonym ryzykiem obrażeń i szkodliwych wpływów związanych z przemysłem drzewnym.

Materiał promocyjny