Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Obróbka skrawaniem CNC – dlaczego warto?

27.06.2019 12:11 | 0 komentarzy | 1 056 odsłona | red

Materiał promocyjny

Wiele gałęzi przemysłu bierze udział w procesie obróbki metali i tworzyw sztucznych. Bardzo często oprócz wysokiej jakości produkowanych części, klienci wymagają też szybkości wykonania. Ponieważ czas otrzymania precyzyjnych części dla wielu klientów staje się kluczowy, coraz bardziej popularna staje się metoda obróbki CNC, czyli Computerized Numerical Control. Obróbka CNC działa w oparciu o układy sterowane komputerowo.

0
Obróbka skrawaniem CNC – dlaczego warto?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Cyfrowe sterowanie

Jedna z nowoczesnych metod, pozwalających na otrzymanie bardzo wysokiej jakości elementów to właśnie CNC. W odróżnieniu od tradycyjnych, metoda CNC (czyli po polsku: maszyna sterowana numerycznie), stopniowo wypiera inne urządzenia z dziedziny obrabiarek. Pomysł sterowanych maszyn powstał w latach 50. XX wieku w USA. Wtedy urządzenia działały w oparciu o funkcje matematyczne, które opisywały kształt danego przedmiotu. Ruchy frezarki odwzorowywały zaprojektowany wcześniej kształt. Dzięki takiemu sterowaniu obrabiarki mogły szybciej wyprodukować części. Z biegiem lat maszyny sterowane numerycznie (NC) przekształciły się w znane dzisiaj CNC, czyli układ sterowany komputerowo.

 

Precyzja wykonania

Początkowo metoda CNC była stosowana wyłącznie przez wojsko. Dzisiaj jest coraz bardziej popularna w zakładach produkcyjnych. CNC najczęściej stosowana jest doobróbki skrawaniem, Toczenie, wycinanie i frezowanie przy pomocy maszyn CNC jest bardzo precyzyjne. Pozwala to na otrzymanie idealnie odwzorowanych części. Obróbka CNC to ogromna dokładność i idealna powtarzalność wykonania, która umożliwia uzyskanie całej serii identycznych elementów. Dzięki tej precyzji wyeliminowane są błędy, co daje przedsiębiorstwom korzystającym z maszyn CNC przewagę konkurencyjną. W przypadku tradycyjnej obróbki skrawaniem osiągnięcie takich efektów jest dużo trudniejsze. Dużo ciekawych informacji o budowie i sterowaniu maszyn znajdziesz w poradniku ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/

 

Szybkość produkcji

Dzięki precyzji wykonania poszczególnych elementów, maszyny stosujące metodę CNC znacznie usprawniają cały proces obróbki. Automatyzacja procesu bardzo przyspiesza produkcję części, w odróżnieniu od stosowania technik ręcznych. Początkowo maszyny CNC stosowane były w produkcji wielkoseryjnej. Im bardziej popularne się stawały i taniały, tym częściej możliwe stało się również używanie ich w produkcji jednostkowej. Zakup specjalistycznej maszyny nadal stanowi duży wydatek. Jeśli istnieje konieczność wykonania niewielkiej ilości części, najlepiej skorzystać z usług sprawdzonej firmy oferującej tego typu obróbkę.

 

Oszczędność surowców

Skrawanie jest jednym z najpopularniejszych procesów, do których stosuje się maszyny CNC. Obsługiwane ręcznie tradycyjne obrabiarko-skrawarki powodowały opóźnienia i kosztowne straty surowców. Dzięki obsłudze komputerowej znacznie zmniejszono błędy wynikające z nieprecyzyjnego wykonania elementów, co powodowało straty cennych surowców. Niekwestionowaną zaletą obróbki CNC jest wysoka jakość uzyskanych krawędzi, dzięki czemu nie wymagają one dodatkowego obrabiania. Metoda CNC zapewnia sporą oszczędność stosowanego materiału i skraca czas produkcji. CNC umożliwia wykorzystanie do produkcji materiałów takich jak tworzywa sztuczne, żeliwo, stal, czy mosiądz. Metod CNC jest niezastąpiona w wielu dziedzinach współczesnego przemysłu i wciąż rośnie jej popularność.

Artykuł przygotował sklep EBMiA.pl oferujący części do maszyn takie jak sterowniki CNC, płyty główne, oprogramowanie cnc dostępne pod adresem: - ebmia.pl/sterowanie-maszyn-c-287.html

 

Materiał promocyjny