Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Przygotuj samochód na lato! Lista podstawowych zadań do wykonania

06.06.2019 10:10 | 0 komentarzy | 1 802 odsłona | red

Materiał promocyjny

Zanim wyruszysz na upragniony trip samochodowy, sprawdź stan techniczny swoje pojazdu. Lista obowiązkowych punktów kontrolnych może być długa, jednak warto ją odhaczyć, aby wystrzec się nieprzyjemnych niespodzianek i cieszyć się bezstresowym urlopem w podróży. Co więc warto na pewno sprawdzić?

0
Przygotuj samochód na lato! Lista podstawowych zadań do wykonania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Układ hamulcowy plus zawieszenie

O bezpiecznym hamowaniu auta decyduje nie tylko układ hamulcowy, ale również podstawowe elementy zawieszenia, jak np. amortyzatory. To one w dużym stopniu odpowiadają za długość drogi hamowania. Niesprawne amortyzatory nie są w stanie odpowiednio docisnąć kół do powierzchni drogi, przez co zwiększa się drastycznie długość drogi potrzebnej do bezpiecznego wyhamowania samochodu. Zużyte amortyzatory należy wymienić na nowe w sklepie internetowym iParts.pl. Należy sprawdzić także i ewentualnie wymienić gumowe osłony amortyzatorów. Gruntowną kontrolę amortyzatorów należy przeprowadzić co 20 tys. km. Ważne, aby sprawdzić również stan techniczny wahaczy, które powinno się wymieniać co około 100 tys. kilometrów.

Alternator i jego osprzęt

Prawidłowo działający alternator zapewnia odpowiednie funkcjonowanie całego układu elektrycznego w aucie. W nowych samochodach alternator należy poddawać kontroli co 100 tys. km przebiegu, natomiast w autach kilku i kilkunastoletnich taka procedura powinna być przeprowadzana dwukrotnie częściej. Najczęstszą przyczyną awarii alternatora są zazwyczaj zużyte szczotki lub uszkodzone łożyska. Warto również zwrócić uwagę na stan techniczny paska klinowego i jego naprężenie. Zbyt luźny pasek nie dostarczy odpowiedniego ładowania akumulatora.

Stan techniczny i ciśnienie w ogumieniu

Ciśnienie w oponach to niezwykle istotny aspekt bezpiecznego podróżowania samochodem. Informacja o odpowiednim ciśnieniu opon dla danego modelu auta znajduje się w instrukcji obsługi pojazdu, a także na naklejce umieszczonej na klapce wlewu paliwa lub na słupku drzwiowym kierowcy.

Zbyt niskie ciśnienie w oponach przyczynia się do zwiększenia oporów toczenia się samochodu, co w konsekwencji wpływa na większe zużycie paliwa oraz dłuższą drogę hamowania auta. Należy pamiętać również o właściwym stanie i głębokości bieżnika opon. Rowek nie powinien być mniejszy niż 3 mm. Pomiar poniżej 1,6 mm oznacza, zgodnie z prawem, że opona jest już całkowicie zużyta i nie może być nadal eksploatowana – tłumaczy specjalista w sklepie internetowym iParts.pl.

Układ kierowniczy

Większość współczesnych samochodów osobowych posiada hydrauliczny obieg wspomagania systemu kierowniczego. Hydrauliczny układ wspomagania działa w oparciu o pompę, która transportuje olej do odpowiednich komór. Cały układ wymaga zatem właściwej ilości oleju, którego zbyt niski poziom może spowodować uszkodzenie głównych elementów całego systemu. Olej wykorzystywany w układzie wspomagania kierowniczego to zazwyczaj ten sam olej przekładniowy, który jest oferowany w sklepie iParts.pl do np. skrzyni biegów. O tym, jakiego płynu należy użyć w przypadku układu wspomagania, informuje najczęściej informacja znajdująca się na korku wlewowym lub też w instrukcji obsługi pojazdu.

Materiał promocyjny