Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Nawóz do truskawek - sprzymierzeniec w uprawie

28.03.2019 11:55 | 0 komentarzy | 3 652 odsłony | red

Materiał promocyjny

Truskawki nie należą do roślin mających duże wymagania nawozowe, dlatego nawóz należy w ich przypadku stosować umiejętnie i umiarkowanie. Ważne jest przede wszystkim zachowanie odpowiednich terminów. Prawidłowo nawożone i pielęgnowane truskawki odwdzięczą nam się bujnym wzrostem, obfitym owocowaniem i niezapomnianym smakiem.

0
Nawóz do truskawek - sprzymierzeniec w uprawie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kompost i obornik – naturalni sprzymierzeńcy

Nawożenie truskawek ma związek z cyklem życia roślin: ich uprawa jest ograniczona w czasie, gdyż po 4-5 latach krzewy zaczynają coraz słabiej owocować i należy je wymienić na nowe. Warto więc sięgnąć po nawóz w momencie przygotowywania gruntu do sadzenia nowych roślin – da im to dobrą bazę wyjściową do bujnego wzrostu. Najlepiej nadaje się do tego nawóz organiczny – np. kompost lub obornik. W przypadku tego drugiego należy zwrócić uwagę, by nie był to obornik świeży, a przekompostowany. Zastosowanie nawozu organicznego zapewni truskawkom odpowiednie warunki: glebę zasobną w próchnicę i niezbyt łatwo przesychającą, co da obfity wzrost i plonowanie.

Nawozy zielone – naturalny sposób na żyzną glebę

Jako przedplon można zastosować również nawozy zielone w postaci gorczycy, rzepaku ozimego czy łubinu, które – skoszone przez kwitnieniem, przywiędnięte i przekopane z glebą – poprawią jej żyzność. W tak przygotowany grunt można już zasadzić truskawki, które kolejną dawkę nawozu powinny otrzymać dopiero po rozpoczęciu owocowania.

Nawozy mineralne – gotowe i skuteczne rozwiązanie

Dla osób, które truskawki uprawiają amatorsko, ale chcą cieszyć się dużą ilością smacznych owoców, producenci przygotowali nawozy mineralne. Ich formuła, oparta na zróżnicowanym składzie, z zawartością azotu, fosforu, potasu oraz innych makro- i mikroskładników, opracowana jest specjalnie do uprawy truskawek. Dopuszczalne jest również stosowanie nawozów uniwersalnych – należy przy tym jednak zwrócić uwagę, by nie były one zbyt bogate w azot. Nawóz do truskawek wydaje się być jednak lepszym wyjściem, ze względu na odpowiednio dobrane składniki odżywcze.  Nawozy mineralne mogą być stosowane dwojako: w jednej większej lub dwóch mniejszych dawkach. Stosując jedną dawkę, podaje się roślinom odpowiednią ilość nawozu jednorazowo wiosną. Dla roślin bardziej korzystne jest jednak rozbicie dawki całorocznej na dwie mniejsze porcje, przy czym jedną aplikuje się wiosną, a drugą po zakończeniu owocowania.

Biohumus i guano – ekologiczne nawozy

Jeśli zależy nam na bardziej ekologicznej uprawie – powinniśmy zdecydować się na biohumus lub guano. Biohumus ma postać płynną: rozcieńcza się go wodą, a następnie podlewa rośliny – zgodnie z instrukcją na opakowaniu.  Guano to granulat, który rozsypuje się wokół roślin, a następnie spulchnia ziemię i podlewa. Uważany jest za silny nawóz, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na dawkowanie.

Uprawiając truskawki, mamy więc szerokie możliwości wspomagania ich wzrostu: począwszy od kompostu, poprzez biohumus i guano, na nawozach mineralnych skończywszy. Nawóz do truskawek może być naszym sprzymierzeńcem, jeśli zastosujemy go umiejętnie.  Pozwoli nam cieszyć się obfitymi zbiorami i ułatwi roślinom owocowanie w kolejnym roku.

Materiał promocyjny