Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

W Jaworznie AVR-MIKI rozwozi nowe bio-kubły

01.10.2019 07:00 | 6 komentarzy | 8 653 odsłon | Alicja Molenda

Do domów naszych zachodnich sąsiadów, w Jaworznie, trafiły już pierwsze pojemniki na bioodpady. Zgadnijcie jak zostały przyjęte?

6
W Jaworznie AVR-MIKI rozwozi nowe bio-kubły
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Chrzanowie związek śmieciowy skupia się na razie na rozstrzyganiu przetargu na odbiór odpadów, a tymczasem Jaworzno realizuje wymogi znowelizowanej ustawy o gospodarce odpadami i rozwozi po domach kubły na bioodpady. Mają do nich trafiać resztki jedzenia, a także trawa, gałęzie, liście.... Akcja dostarczania kubłów ma się zakończyć 16 października. Po tym terminie nie będzie już można zbierać  bioodpadów do brązowych worków. Kubły dostarcza jaworznianom konsorcjum AVR-MIKi. To samo, które na razie wywozi śmieci z Chrzanowa, Trzebini i Libiąża.

Jak informuje lokalny tygodnik Co tydzień, bio-kubły są "względnie estetyczne, mają otwory wentylacyjne i podwójne dno". Ludzie są jednak zaskoczeni ich rozmiarami. Uważają, że 120-litrowe są stanowczo za małe. Jeden z Czytelników poinformował, że taki kubeł pomieści 2 worki skoszonej trawy, a on ze swojego ogródka zbiera 18... Mówi też, że jego kompostownik pozostałej ilości nie "przerobi", bo jest za mały.

Wcześniej czy później brązowe kubły powinny pojawić się także w powiecie chrzanowskim. Na pewno nie bedą większe. Też zaskoczą?

Jaki więc macie pomysł, aby pomieścić w nich bioodpady ze swoich domów, zwłaszcza trawę, gałęzie, liście? Co się robiło dawniej z takim odpadami, gdy nie było worków ani kubłów?