Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Helena Kmieć będzie patronką ulicy i honorowym obywatelem

30.06.2017 21:38 | 14 komentarzy | 11 707 odsłon | Marek Oratowski

Zamordowana w Boliwii wolontariuszka Helena Kmieć otrzyma honorowe obywatelstwo rodzinnego Libiąża. W piątek wniosek parafii i mieszkańców pozytywnie zaopiniowali radni.

14
Helena Kmieć będzie patronką ulicy i honorowym obywatelem
Helena Kmieć Fot. Wolontariat Misyjny Salvator
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O uhonorowanie zmarłej wystąpiły libiąskie parafie Przemienienia Pańskiego i św. Barbary oraz 55 mieszkańców. Chcieli, by ulica Kościelna została przemianowana na ulicę Heleny Kmieć. Jedynym budynkiem stojącym przy niej jest szkoła Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, do której uczęszczała. Wnioskodawcy postulowali też przyznanie ofiarnej wolontariuszce honorowego obywatelstwa miasta.

"Przykład Heleny Kmieć będzie przypominał uczniom KSW oraz wszystkim mieszkańcom Libiąża o uniwersalnych wartościach, realizowanych w postawie solidarności, otwartości oraz niesienia pomocy innym. Nawet gdy jest to związane z nebezpieczeństwem utraty życia" - czytamy w uzasadnieniu. Na piątkowym spotkaniu połączonych komisji radni zaopiniowali oba wnioski pozytywnie.

Wiele wskazuje też na to, że po pięciu latach od momentu śmierci zostanie rozpoczęty proces beatyfikacyjny zamordowanej, którą wielu uważa za męczennicę.

Przypomnijmy, że 25-latka zginęła pod koniec stycznia tego roku w Boliwii od ran zadanych nożem. Przebywała w tym kraju od dwóch tygodni w prowadzonej przez siostry zakonne ochronce dla dzieci. Libiążanka miała tam spędzić pół roku w ramach Wolontariatu Misyjnego Salvator. Helena była wyjątkowo zdolną i utalentowaną osobą. Pośmiertnie została odznaczona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi. Spoczywa na libiąskim cmentarzu.