Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Wolontariat to odpowiedzialność - o tym powinni pamiętać młodzi podejmujący się działania na rzecz innych

16.12.2022 11:00 | 0 komentarzy | 4 106 odsłony | Natalia Feluś

Dla młodych ludzi niezwykle cenny może być wolontariat. Jeśli później pracodawca zapyta ich, gdzie zdobyli doświadczenie zawodowe, odpowiedzą krótko: na wolontariacie. O aktualnej kondycji wolontariatu opowiada Małgorzata Zbroszczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, od lat działająca na rzecz społeczności lokalnej m.in. w Stowarzyszeniu za Piecem.

0
Wolontariat to odpowiedzialność - o tym powinni pamiętać młodzi podejmujący się działania na rzecz innych
Małgorzata Zbroszczyk obok plakatu "Powiedz tak dla wolontariatu w bibliotece". Fot. NF
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Natalia Feluś: Ósmoklasiści udzielają się jako wolontariusze, bo dostają za to dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół średnich. To dobra metoda motywacyjna?

Małgorzata Zbroszczyk: Każda motywacja do tego, żeby przyjść do biblioteki i porozmawiać o wolontariacie jest dobra. Zdarzają się młodzi ludzie, którzy podpisują porozumienie i na tym się kończy. Takie punkty też są zaliczane przez szkołę. Jako biblioteka nie możemy egzekwować wykonania pracy wolontariackiej, bo wolontariusze mają prawo w każdej chwili zrezygnować.

Natomiast samo porozumienie podpisywane jest co najmniej na 30 dni i po odbyciu wolontariatu wystawiane jest zaświadczenie, które zawiera opis wykonanej pracy i jej czas. Wydajemy też referencje w przypadku długoterminowego wolontariatu, gdzie wykazujemy konkretne zdobyte umiejętności i wiedzę.

Dobrze, żeby młodzi ludzie w ogóle przychodzili do biblioteki i rozmawiali o wolontariacie.

Z wszystkimi kandydatami rozmawiam osobiście. Przedstawiam im korzyści, jakie mogą czerpać z wolontariatu. Zdaję sobie sprawę, że mówiąc do 13-letniego ucznia: "Teraz możesz budować swoje doświadczenie i kiedyś wpisać do swojego CV", nie znajduję zrozumienia. Dla tego młodego człowieka czas do 25 roku życia, kiedy będzie szukał pracy, jest bardzo odległy. Dlatego w pewnej części taka rozmowa kierowana jest bardziej do rodziców.

Dla młodych ludzi niezwykle cenne jest zdobywanie doświadczenia w wieku kilkunastu lat. Na późniejsze pytanie pracodawcy, gdzie 20-latek mógł zdobyć doświadczenie, odpowiedź jest prosta - na wolontariacie. Zatrudniający nie może wtedy negować współpracy z różnymi organizacjami czy instytucjami osoby niepełnoletniej, bo ona przez systematyczność, odpowiedzialność i wykonywanie zadań, których nie nauczy się w szkole, zdobywa nowe umiejętności, poszerza wiedzę oraz otrzymuje doświadczenie. A to przez niektóre firmy jest u nas sprawdzane i - z tego co wiemy - takie osoby otrzymywały pracę.

Podpisanie porozumienia dla nastolatka to duża odpowiedzialność.

To często pierwsza umowa, którą podpisuje w życiu. To ważny moment i myślenie o budowaniu swojej przyszłości. Dobrze by było, gdyby wolontariat był pokazywany właśnie przez pryzmat odpowiedzialności.

Jak jeszcze zachęca pani młodzież do wolontariatu?

Tym, że czas pracy wolontariuszy jest zawsze dopasowany do możliwości i potrzeb wolontariusza. Tak staramy się organizować pracę, by dostosować ją do licznych zajęć i pasji potencjalnego wolontariusza. Pytam także o to, jak dana osoba widzi swoją pracę, pokazując, że praca wolontariusza przynosi korzyść obopólną, co znaczy, że może on decydować o swoim zaangażowaniu.

***

Wolontariusze, którzy chcą rozpocząć współpracę z biblioteką mogą zgłosić się do Działu Informacji i Multimediów - kontakt 32- 763 27 48 e-mail: mzbrozczyk@mbp.chrzanow.pl

O tym, ilu obecnie jest wolontariuszy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, od kiedy działa tam wolontariat i na czym polega dowiecie się z całej rozmowy opublikowanej w bieżącym wydaniu tygodnika "Przełom" do kupienia TUTAJ.