Nie masz konta? Zarejestruj się

Kultura

Małopolskie Centrum Muzyki z salą filharmoniczną na 1400 osób

27.11.2018 18:01 | 3 komentarze | 4 278 odsłony | Alicja Molenda

Wyjątkowa przestrzeń wypoczynku, łącząca świetną akustykę, miejską elegancję oraz możliwość spędzania czasu wśród zieleni - te cechy ma posiadać Centrum Muzyki w Krakowie, które powstanie do końca 2024 r.

3
Małopolskie Centrum Muzyki z salą filharmoniczną na 1400 osób
Fot. UMWM; wizualizacja SBS Engineering Group, 3TI Progetti Italia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

CM stanie przy ul. Skrzatów. Swoje próby będą mogły odbywać w nim najważniejsze małopolskie i krakowskie zespoły, w tym artyści z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, Capella Cracoviensis czy Sinfonietta Cracovia. Jak powiedział podczas ogłoszenia wyników konkursu wicemarszałek Łukasz Smółka, na projekt budynku czekali nie tylko artyści, ale też mieszkańcy Krakowa i całej Małopolski.

Budynek ma zostać zbudowany w bezpośrednim sąsiedztwie Bulwaru Kurlandzkiego, a wybrany projekt będzie dobrze wkomponywał się w otoczenie, w tym zaplanowany w sąsiedztwie kompleks akademicki Akademii Muzycznej i park miejski. Cała inwestycja będzie innowacyjna i ekologiczna, a także będzie wykorzystywać energooszczędne rozwiązania.

Serce nowej instytucji kultury będą stanowić nowoczesne sale koncertowe, z największą, filharmoniczną, która ma pomieścić do 1400 osób. Obok niej ma również powstać tzw. miejska sala koncertowa (mieszcząca 650-800 słuchaczy) i sala recitalowa (na 270-300 słuchaczy). W budynku nie zabraknie też przestronnych sal prób, sali multimedialnej oraz przestrzeni edukacyjnej. Całkowita powierzchnia Centrum Muzyki to ok. 28 tys. m2, a koszt projektu to ok. 265 mln zł.

Do końca 2020 r. zaplanowano przygotowanie dokumentacji projektowej. Roboty budowlane mają trwać od 2021 do 2023 r. Zakończenie prac zostało zaplanowane do końca 2024 r.

Sąd konkursowy oceniał dziewięć propozycji. Spośród nich najlepszy okazał się projekt przygotowany przez polsko-włoski zespół SBS Engineering Group z Krakowa oraz 3TI Progetti Italia - Ingegneria Integrata SPA z Rzymu. Do autorów zwycięskiego pomysłu trafiło 150 tys. zł wraz z zaproszeniem do negocjacji dotyczących opracowania dokumentacji projektowej.

Podczas obrad zwracano szczególną uwagę nie tylko na ciekawą bryłę obiektu, ale także na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań urbanistycznych, funkcjonalnych, ale też oczywiście doskonałą akustykę. Jak mówiła podczas ogłoszenia wyników przewodnicząca sądu konkursowego, prof. Ewa Kuryłowicz, zwyciężyła prosta koncepcja, która odnosi się jednak do krakowskiego genius loci i pozwala identyfikować się z miastem.