Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Jak uzbrojono i rozbrojono "bombę ekologiczną"

04.10.2016 18:43 | 0 komentarzy | 1 391 odsłona | Grażyna Kaim

Miejska Biblioteka Publiczna w ramach Wszechnicy Chrzanowskiej zaprasza 19 października o godz. 17 na prelekcję Marka Szuwarzyńskiego pt. "Przypadek Górki, czyli jak uzbrojono i rozbrojono "bombę ekologiczną".

 

 

0
Jak uzbrojono i rozbrojono "bombę ekologiczną"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nieodpowiedzialne decyzje sprawiły, że dwadzieścia kilka lat temu składowisko odpadów przemysłowych w dawnym kamieniołomie Zakładów Surowców Ogniotrwałych Górka w Trzebini przekształciło się w zbiornik ekstremalnie alkalicznej i silnie zmineralizowanej cieczy, zagrażającej zdrowiu i życiu mieszkańców Trzebini, a także obiektom mieszkalnym i przemysłowym. Zgodnie z klasyfikacją Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, zbiornik w Górce uznano za bombę ekologiczną i to jedną z najgroźniejszych w Polsce. Na szczęście, bombę tę udało się w porę rozbroić, a przy okazji uporządkować i zrekultywować samo składowisko.

- Chociaż rzecz działa się tuż obok, opinia publiczna nie była w tym zakresie zbyt dobrze poinformowana - na zewnątrz przenikało niewiele informacji, przy tym często niepełnych lub zniekształconych. Jako bezpośredni świadek (od 1996 r.), chciałbym dokonać retrospekcji i przedstawić systematycznie rozwój wydarzeń. Używając w tytule saperskiej terminologii chcę zwrócić uwagę na fakt, że nie aspekty techniczne i przyrodnicze miały tu zasadnicze znaczenie, choć oczywiście były ważne. Główną rolę odgrywał czynnik ludzki - mówi Marek Szuwarzyński.

Prelekcja odbędzie się w MBP w Chrzanowie, ul. Broniewskiego 10C.