Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Dziś mija 76 lat od śmierci Juliana Schumachera, więźnia Auschwitz

01.11.2020 15:30 | 0 komentarzy | 4 842 odsłony | Marek Oratowski
1 listopada 1944 roku w KL Auschwitz-Birkenau został stracony Julian Schumacher z Trzebini. Pomagał ukrywającemu się angielskiemu lotnikowi.
0
Dziś mija 76 lat od śmierci Juliana Schumachera, więźnia Auschwitz
Julian Schumacher zginął w Auschwitz, fot. pixabay.com i Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Urodził się w Trzebionce. Jego ojciec Jan był inżynierem górniczym. Julian Schumacher działał w trzebińskim harcerstwie. Zatrudniony był w elektrowni w Sierszy. Pod koniec okupacji pracował w biurze w Zakładach Gumowych w Trzebini.

Jesienią 1943 r. angielski lotnik Alfred Walke zbiegł z obozu jenieckiego położonego przy rafinerii w Trzebini i poprosił o pomoc rodzinę Schumacherów, zamieszkałą przy ul. św. Stanisława. Zbieg ukrywał się do wiosny 1944 r. u tej rodziny w udostępnionym mu pokoju.

Julian Schumacher pomógł mu załatwić fałszywe dokumenty. Gdy lotnik został aresztowany, załamał się podczas śledztwa i podał jego nazwisko. Julian Schumacher po dwumiesięcznym pobycie w więzieniu w Mysłowicach, został 26 października 1944 r. przewieziony do KL Auschwitz i umieszczony w Bloku Śmierci, Stracono go 1 listopada.

„Na krótko przed śmiercią zdążył na belce stropowej w sali na parterze tego bloku, gdzie był więziony, napisać: Schumacher Julian z Trzebini, 31.10.44 ogłoszono wyrok, 1.11.44 jeszcze żyje. Napis ten można było również oglądać na fotografii, eksponowanej na wystawie o więźniach policyjnych w dwóch salach na parterze w bloku nr 11. Ekspozycja ta istniejąca przez wiele lat w Muzeum Auschwitz została rozmontowana i usunięta z bloku nr 11 w maju 2018 r. Zastąpiono ją nowa wystawą o obozowym Ruchu Oporu, której otwarcie nastąpiło 14 czerwca 2018 r" - napisał historyk Adam Cyra na swoim blogu cyra.wblogu.pl, przedstawiając historię straconego trzebinianina.