Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Z czego wypadało być dumnym 22 lipca w Chrzanowie

01.08.2018 15:00 | 0 komentarzy | 2 626 odsłony | red

Obchody święta 22 Lipca nie były tak okazałe jak te pierwszomajowe, ale za to czasem upamiętniano je okolicznościowymi publikacjami. Nie zawsze były one czysto propagandowe. Broszura ,,Chrzanów w 35-leciu Polski Ludowej" była faktycznie kalendarium historii miasta od 1945 do 1979 roku.

0
Z czego wypadało być dumnym 22 lipca w Chrzanowie
Okolice Placu Tysiąclecia w latach siedemdziesiątych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Autorzy, Jan Ciura i Jerzy Motyka, zebrali informacje o najważniejszych, z ówczesnego punktu widzenia, inwestycjach w mieście i gminie. Lwia część zapisów dotyczy wielkich zakładów jak Fablok czy Stella, ale najciekawsze są zapisy o obiektach i instytucjach całkiem nieraz zapomnianych. W 1945 roku zapewne nic godnego uwagi nie zbudowano, w kolejnym roku autorzy wymienili m.in. odbudowę zniszczonego centrum Chrzanowa. W 1947 roku uruchomiono Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń Przedszkolnych w Chrzanowie.

W 1949 roku dokonano adaptacji budynku na Dom Starców, a w 1950 powstała Wielobranżowa Spółdzielnia Usług Rzemieślniczych i Archiwum Państwowe. Rok później utworzono Chrzanowskie Zakłady Przemysłu Terenowego. W 1951 uruchomiono odlewnię żeliwa przy ulicy Mydlanej i stolarnię na 3 Maja. Trzy lata później otwarto nową siedzibę Urzędu Telekomunikacyjnego. W 1959 roku uruchomiono produkcję w zakładach mięsnych.

W kolejnym roku rozpoczęły się prace budowlane na Osiedlu Północ. W 1962 roku oddano do użytku restaurację ,,Nowa". Dwa lata później otwarty został nowy dworzec PKS w Chrzanowie.

W roku tysiąclecia polskiej państwowości oddano w Chrzanowie punkt skupu skór i magazyny Gminnej Spółdzielni. W 1972 roku oddano do użytku pawilon handlowy wraz z restauracją ,,Tęczowa" oraz pawilon będący siedzibą sanepidu. Rok później otwarto pawilon gastronomiczny w Pogorzycach, halę widowiskowo-sportową w Chrzanowie oraz przystanek kolejowy Chrzanów Śródmieście.
Rok 1976 zapisał się w historii budową fabryki domów, wodociągu w Płazie i przedszkola na osiedlu Północ. Kolejny przyniósł otwarcie hotelu dla pielęgniarek dla nowego szpitala i modernizację Chrzanowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych. W 1979 roku na 300 hektarach rozpoczęła działalność Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna i ruszyła budowa naszego odcinka autostrady.
W roku jubileuszu 35-lecia PRL zaczęto budować bloki przy Trzebińskiej z elementów wielkopłytowych z uruchomionej właśnie fabryki domów, oddano do użytku osiedle Centrum, ośrodek zdrowia w Płazie, drogę Pogorzyce - Żrebce i zbudowano dworzec WPK w Chrzanowie.

Podane informacje to tylko niewielka część ze spisu zawartego w broszurce. Aby władze były zadowolone, jej autorzy wymienili oczywiście także listę zbudowanych i uroczyście odsłoniętych pomników, oraz podkreślili zasługi partii. Nie przypuszczali jednak zapewne, że ich rocznicowa publikacja będzie kiedyś kopalnią wiedzy o Chrzanowie.
(LS)

Przełom nr 29 (1354) 25.7.2018