Ostatnia wizyta: Obecny czas: 28.3.2024 14:33


Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)


Regulamin forum


Kliknij tutaj, aby zobaczyć regulamin forum



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Repertuar kina w Trzebini i Chrzanowie
PostWysłany: 2.11.2018 9:18 

Dołączenie: 21.6.2014 8:40
Posty: 370
Pochwały: 220
Czy ktoś mnie objaśni co się stało z repertuarem kin w Trzebini i Chrzanowie? Zwłaszcza w Trzebini. Jakiś czas temu było około dziesięciu a nawet kilkanaście tytułów w miesiącu. Mieściła się i rozrywka i animacja i produkcje dla dzieci i wystarczało jeszcze miejsca na kilka tytułów niekomercyjnych, kina "artystycznego", oskarowego, głośnych produkcji krajowych i zagranicznych. Od pewnego czasu niemal wyłącznie "komercha" i tania masowa rozrywka. Do tego o wiele mniej tytułów w miesiącu, czasem mniej niż pięć. Na dodatek dzika rywalizacja Chrzanowa i Trzebini przejawiająca się w puszczaniu tych samych filmów niemal w jednym czasie, "na wyścigi". Jak coś przepadnie, nie ma już szansy na "dogrywkę". Co się stało? Przecież trzebińskie i chrzanowskie kino są placówkami gminnymi, w teorii kulturalnymi. Instytucje prowadzące nazywają się "Miejski Dom Kultury" czy jakoś tak podobnie i mają się zajmować "szerzeniem kultury", na co otrzymują dotację budżetową, a nie uprawianiem "komerychy". Nie dość tego; w Chrzanowie bilet na "komerchę" kosztuje 14 - 16 złotych, a jak był wyświetlany film dokumentalny o słynnym włoskim malarzu barkowym Caravagio to bilety kosztowały 25 zł. Co się stało? Dotacja budżetowa na kulturę poszła na wykupienie praw do wyświetlania "Kochaj mnie jeszcze mocniej 7" i zabrakło? To może zmienić nazwę placówek z "Kultury" na "Komercji" i cofnąć dotację budżetową? Czy aby zobaczyć coś innego spoza żelaznego repertuaru kin komercyjnych muszę jechać do OCK?


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Repertuar kina w Trzebini i Chrzanowie
PostWysłany: 2.11.2018 20:57 

Dołączenie: 7.8.2013 19:05
Posty: 119
Pochwały: 42
Ale o co chodzi? Przecież p. Potocki "się stara". Temat był już kiedyś poruszany- "grają" to samo, nastawieni tylko na zarabianie, czyli repertuar z d..y wzięty ( że się tak wyrażę, ale to irytujące), z kulturą ma tyle to wspólnego, co wyżej wymieniony. A jak się już uprą na coś to leci i leci, póki wszyscy nie obejrzą. Poza tym prowadzący TCK musi zarobić, bo jak żyć...


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Repertuar kina w Trzebini i Chrzanowie
PostWysłany: 5.11.2018 14:13 

Dołączenie: 22.8.2018 9:37
Posty: 13
Pochwały: 1
Poszukaj kin studyjnych, ja osobiście wolę kino rozrywkowe czy też komercyjne.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Repertuar kina w Trzebini i Chrzanowie
PostWysłany: 5.11.2018 16:53 

Dołączenie: 21.6.2014 8:40
Posty: 370
Pochwały: 220
Ja nie muszę szukać, to są kina prowadzone przez placówki kultury. Jak wolisz kino rozrywkowe czy komercyjne, to Ty sobie poszukaj kin tego rodzaju. Jeżeli gminna placówka kultury, utrzymywana w dużej części z podatków i dotacji budżetowej, promuje niemal wyłącznie kino rozrywkowe i komercyjne, to wykracza poza jej ustawowe i statutowe cele działalności.
Tu masz fragmenty ich statutu określające cele działalności:
"§ 3
TCK służy upowszechnianiu, rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb społeczeństwa z zakresu kultury, oświaty, sportu i rekreacji.
§ 4
Program TCK stanowi:

Rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb kulturalnych mieszkańców oraz promocja działań i przedsięwzięć kulturalnych.
Dbałość o zachowanie i kultywowanie dziedzictwa kulturowego regionu.
Promocja Trzebini i regionu poprzez kulturę, sport i rekreację.
Zwiększenie aktywności mieszkańców i ich uczestnictwa w ofercie z zakresu rekreacji i sportu – promocja zdrowego stylu życia.
Wyrównywanie szans w dostępie do dóbr i usług kulturalnych."

Na razie to mi zwłaszcza te "szanse w dostępie wyrównują" i "potrzeby zaspokajają". Kilka lat temu jeszcze człowiek coś na miejscu zobaczył. Nawet całkiem sporo. Teraz: co najmniej Oświęcim albo Jaworzno. Względnie Kraków czy Katowice. No chyba, że chodzi im danie mi szansy doskonalenia techniki jazdy. To co innego.
Temat szanowny "tito" może i był poruszany, ale chyba jest jeszcze gorzej. Kasa, kasa, kasa.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Repertuar kina w Trzebini i Chrzanowie
PostWysłany: 5.11.2018 20:21 

Dołączenie: 7.8.2013 19:05
Posty: 119
Pochwały: 42
Rzekłbym, z każdym rokiem gorzej. O ile wcześniej gościłem częściej w "Sokole" czy też w "Sztuce",to teraz Kraków lub Śląsk.Rozśmieszają mnie zwłaszcza ceny za spektakle komediowe w Trzebini,taniej może być w Krakowie.Ale na miejscu można się "ogrzać"od "establishmentu"...


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Repertuar kina w Trzebini i Chrzanowie
PostWysłany: 15.11.2018 16:28 

Dołączenie: 21.6.2014 8:40
Posty: 370
Pochwały: 220
Przeczytałem sobie w ostatniej gazecie, co mają szefowie obydwu kin do powiedzenia. Nic; "managerska" stereotypowa paplanina o widzu, zapotrzebowaniu, konkurencji, premierach. Dobre dla szefów multipleksów, a to są przecież podobno placówki kultury, utrzymywane przez gminy z pieniędzy "na kulturę". Ani się zająknęli o nastawieniu na jak największe wpływy, chociaż z treści wypowiedzi wynikało to niemal wprost. Cóż, widocznie tak być musi. Ja zrobiłem sobie mały "rachunek sumienia" i wyszło mi, że w kilku ostatnich miesiącach zaliczyłem ("chyba") ze dwa razy Jaworzno, jeden raz Oświęcim, raz Chrzanów i dwa razy "Nasze Kino" w Domu Kultury w Oświęcimiu, a za jakieś dwa tygodnie prawie na pewno pojadę tam (do OCK) znowu. Cóż; może być i tak. Tyle w temacie.
P.S. Jak brzmi nazwisko tego pana z Trzebini bo transkrypcja może i urzędowa, ale i kabaretowa. Po polsku to na pewno nie jest, ale cóż, już poeta zauważył, że "pawiem narodów byłaś i papugą".


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Repertuar kina w Trzebini i Chrzanowie
PostWysłany: 15.11.2018 18:57 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 30.8.2010 9:28
Posty: 405
Pochwały: 174
Warto sprawdzić jaki jest budżet TCK (w zasadzie jaki był zaplanowany na ten rok) i ile już został przekroczony. Na przedostatniej sesji został jeszcze dofinansowany kwotą 70 tys. zł:
https://wojciech-hajduk.pl/refleksje-po ... a-z-obrad/

_________________
// Książki są jak ludzie, których wartości nie podobna poznać po stroju /J.Parandowski


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Repertuar kina w Trzebini i Chrzanowie
PostWysłany: 15.11.2018 19:14 

Dołączenie: 7.8.2013 19:05
Posty: 119
Pochwały: 42
Dokładnie, stary zgredzie. Kolejny artykuł o niczym, nie wnoszący nic nowego, żadnych trudniejszych pytań pod tytułem, jak realizujemy kulturalne zapotrzebowanie mieszkańców a nie tylko "jedziemy" na komercyjnych tytułach. Skoro jest tak "dobrze"- z punktu finansowego ( artykuł "Przełomu"), to dlaczego jest tak źle- post tinygera? Może w tym kierunku ma podążać AMBITNE dziennikarstwo i zaczną padać niewygodne pytania?


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Repertuar kina w Trzebini i Chrzanowie
PostWysłany: 16.11.2018 9:39 

Dołączenie: 21.6.2014 8:40
Posty: 370
Pochwały: 220
Zresztą coś też nie tak z tym "układaniem repertuaru pod potrzeby widza i pogoni za przebojami". Film o grupie "QUEEN", premiera w Polsce w połowie października, wpływy z pierwszego weekendu wyświetlania pobiły, chociaż wydawało się to nieprawdopodobne, wpływy z "Kleru", a u nas cisza. W Chrzanowie zdaje się w grudniu. W Trzebini nic. Coś marketingowy nos zwiódł lokalnych managerów kultury.
P.S. Wiszący od kilku tygodni w internecie repertuar kina w Trzebini na grudzień powala różnorodnością. "Grem coś tam" na śniadanie, obiad i kolację. Chyba jednak o coś innego jeszcze w tym wszystkim chodzi.
P.S. 2. Post "thingera" w zasadzie wyjaśnia sytuację; wpływy z biletów do kina mają ratować budżet i nic więcej. Samo się narzucało, że pewnie o to chodzi, ale dobrze mieć "papier" na potwierdzenie. Tak na prawdę to ruszając temat chciałem tylko, aby ktoś miał odwagę powiedzieć to publicznie głośno i wyraźnie. A tu dalej "glancowanie na okrągło" z udziałem prasy lokalnej.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Repertuar kina w Trzebini i Chrzanowie
PostWysłany: 16.11.2018 11:36 

Dołączenie: 26.11.2011 14:01
Posty: 427
Miejscowość: Trzebinia
Pochwały: 58
W BIP jest już dostępna uchwała RM, o której pisze tinyger (https://bip.malopolska.pl/umtrzebinia,a ... nia-n.html).

Na stronie 8. uchwały wpisana jest kwota dotacji dla TCK, łączna w roku 2018, tj. 3 401 500,00 zł. A pamiętając uchwalony budżet na 2018 rok, wynosiła 3 250 000,00 zł.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Repertuar kina w Trzebini i Chrzanowie
PostWysłany: 16.11.2018 16:56 

Dołączenie: 7.8.2013 19:05
Posty: 119
Pochwały: 42
To może jakieś zestawienie finansowe,tzn. jaki obrót,jakie wydatki,jakie przychody? Chyba ze tego nikt nie kontroluje i sa "tylko" wydatki. Ale zestawienie na co, tez powinno byc.

Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Repertuar kina w Trzebini i Chrzanowie
PostWysłany: 16.11.2018 22:33 
Site Admin

Dołączenie: 9.1.2008 16:28
Posty: 1268
Pochwały: 101
tito: zapotrzebowanie większości mieszkańców na repertuar kinowy pokazuje frekwencja. Nie inaczej jest z doborem artystów na tzw. DNI MIAST. Ośrodki kultury trendy świetnie znają. Chcą zadowolić widza masowego. Dla konesera są inne miejsca, choć przeczytałam, że obecny dyrektor TCK widzi potrzebę istnienia małej sali kinowej z innym repertuarem, ale tego Pan pewnie nie doczytał.
Jakie trudne pytanie tutaj nie padły?
Ja się z Panem zgadzam, że publiczne instytucje to także misja, ale na misję musi być pieniądz.
Koszt utrzymania kultury w Trzebini jest ogromny. To fakt. Jednakże większość tej kasy pożera utrzymanie infrastruktury, gł. wiejskich domów kultury. To jest kwestia, z którą w trzebińskim samorządzie nikt nie miał dotąd odwagi się zmierzyć.
Wczoraj miałam okazję przetestować wyposażenie wynajętej na szkolenie sali w Dworze Zieleniewskich. Było mi najnormalniej w świecie wstyd, bo je organizowałam. Średniowiecze. To jest obiekt, który kiedyś był dumą miasta. Gdyby to zależało ode mnie, to bym go zamknęła do czasu gruntownej renowacji wszystkiego.
Obawiam się jednak, że idą lata chude.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Repertuar kina w Trzebini i Chrzanowie
PostWysłany: 17.11.2018 10:40 

Dołączenie: 7.8.2013 19:05
Posty: 119
Pochwały: 42
To ciekaw jestem jaka będzie frekwencja na "Grinch'a" w ostatnich dniach projekcji. Na pewno ktoś przyjdzie, pytanie tylko ile osób. Bardzo dobrze, że ośrodki kultury "trendy świetnie znają przy doborze artystów i chcą zadowolić widza masowego". Proponuję jednak wrócić do postu pierwszego, a mianowicie do "szerzenia kultury przez ośrodki kultury w gminie"- do czego są powołane, a także do postu nr 4. Skoro frekwencja na "hitach komercyjnych" jest taka duża, skoro specjaliści z ośrodków kultury umieją dobrać odpowiedni repertuar, to dlaczego nie ma w repertuarze "Sokoła" wydarzeń, filmów, transmisji baletu- jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu? Bo nie ma pieniędzy? A na co są? Proszę zadać takie pytania podczas przeprowadzania wywiadu z p. Potockim. Bo pieniądze są na imprezy, na których pewne osoby mogą się pokazać wśród "ludu"- nikogo nie obrażając, poklepać po plecach, spotkać wśród samych swoich, uśmiechnąć, i z czego "Przełom" zrobi " fajny artykulik na swoich stronach.
Co do sali kinowej z innym repertuarem to doczytałem. Fajnie, że dyrektor " widzi potrzebę"...Szkoda słów. Pewnie będzie potrzebnych kilka "baniek" na jej wybudowanie- co tam, weźmie się z budżetu...A wystarczy ruszyć głową, skoro się jest na stanowisku takiej placówki i małym kosztem zaaranżować kino studyjne w obecnym budynku lub w domach kultury- ale co będę podpowiadał, gość bierze dobrą wypłatę za swoje zadania.
Co do kosztów utrzymania kultury w Trzebini- są jakieś wyliczenia? To może zamiast ogromnej ilości imprez pod tytułem " władza się pokaże wyborcom" czy też " igrzysk i chleba", warto by te środki finansowe przekazać na wiejskie domy kultury i wrócić do pracy u podstaw? Wtedy nie będzie Pani wstyd przy wynajmowaniu jakiejkolwiek sali.
I ostatnia sprawa: władza od kilkunastu lat nie potrzebuje rzecznika prasowego.

Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Repertuar kina w Trzebini i Chrzanowie
PostWysłany: 17.11.2018 11:00 
Site Admin

Dołączenie: 9.1.2008 16:28
Posty: 1268
Pochwały: 101
tito: "wyliczenia" kosztów utrzymania to budżet. Dokument jest jawny, warto się z nim zapoznać. Potem zapraszam Pana do redakcji. Chętnie porozmawiam z Panem o pańskich pomysłach na kulturę. Rozmowę oczywiście opublikujemy jako głos obywatelski w tej sprawie.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Repertuar kina w Trzebini i Chrzanowie
PostWysłany: 17.11.2018 23:32 

Dołączenie: 21.6.2014 8:40
Posty: 370
Pochwały: 220
Alicja Molenda napisał(a):
zapotrzebowanie większości mieszkańców na repertuar kinowy pokazuje frekwencja. Nie inaczej jest z doborem artystów na tzw. DNI MIAST. Ośrodki kultury trendy świetnie znają. Chcą zadowolić widza masowego.

Właściwie słusznie. Skoro w telewizji publicznej króluje disco - polo oraz programy, w których amatorzy usiłują pokazać, że są prawie profesjonalistami i prawie im się to udaje, a publiczność jest zachwycona, że widzi sama siebie, to czego chcieć od prowincjonalnych ośrodków kultury. Widocznie "taki mamy trynd" jak mawiał śp. towarzysz "Edward". Taki powrót do przeszłości.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Profesjonalne polskie tłumaczenie phpBB3