Ostatnia wizyta: Obecny czas: 28.3.2024 11:12


Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)


Regulamin forum


Kliknij tutaj, aby zobaczyć regulamin forum



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Wiadukty kolejowe / Bunkry - poszukuje info
PostWysłany: 8.6.2010 20:19 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 25.1.2008 18:23
Posty: 48
Miejscowość: Chrzanów
Witam
Mam takie pytanie: czy posiada ktoś jakieś informacje historyczne o chrzanowskich wiaduktach kolejowych? I czy taką wiedzę mógłbym uzyskać?
Chodzi mi o wszystkie wiadukty w ciągu ulicy Podwale, tzn. od tzw. Dwóch Mostów do wiaduktu na ul. Krakowskiej. Chciałbym znać datę budowy (oraz datę przebudowy jeśli takowa zaistniała) oraz jakieś inne informacje o wiaduktach :)
Planuję zrobić krótki film 'dokumentalny' prezentujący wiadukty i chciałbym w nim zamieścić owe informacje :)
Mam również pytanie dotyczące informacji o schronach/bunkrach położonych przy szlaku kolejowym Trzebinia - Oświęcim - czy ktoś coś o nich może wie?:)

Pozdrawiam

_________________
Chrzanowski Portal Kolejowy
http://kolejowychrzanow.republika.pl/


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Wiadukty kolejowe / Bunkry - poszukuje info
PostWysłany: 8.6.2010 22:37 

Dołączenie: 7.1.2009 22:13
Posty: 281
Pochwały: 3
Interesowałam się kiedyś bunkrem w lesie libiąskim. Bardzo ciekawa historia. Chcesz coś na ten temat?


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Wiadukty kolejowe / Bunkry - poszukuje info
PostWysłany: 9.6.2010 10:11 

Dołączenie: 25.8.2009 11:20
Posty: 404
Pochwały: 51
Krokil_10 napisał(a):
Witam
Mam takie pytanie: czy posiada ktoś jakieś informacje historyczne o chrzanowskich wiaduktach kolejowych? I czy taką wiedzę mógłbym uzyskać?
Chodzi mi o wszystkie wiadukty w ciągu ulicy Podwale, tzn. od tzw. Dwóch Mostów do wiaduktu na ul. Krakowskiej. Chciałbym znać datę budowy (oraz datę przebudowy jeśli takowa zaistniała) oraz jakieś inne informacje o wiaduktach :)


Daty budowy linii kolejowej znajdziesz na stronach www.chrzanow.pl dotyczących historii miasta. Dokładniejsze informacje zapewne są w którymś z tych wydawnictw:

Image

Image

Image

Do kupienia w muzeum. Ja je mam, ale akurat tematu wiaduktów nie kojarzę. Jak sprawdzę czy jest coś na ten temat to napiszę.

_________________
Chrzanów na SSC/FPW - Inwestycje w mieście i powiecie


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Wiadukty kolejowe / Bunkry - poszukuje info
PostWysłany: 9.6.2010 21:15 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 25.1.2008 18:23
Posty: 48
Miejscowość: Chrzanów
Z chęcią posłucham wiadomości i historii o bunkrach :)
Jeśli znajdzie się jakieś info dotyczące wiaduktów to z wielką chęcią je przyjmę ;)

_________________
Chrzanowski Portal Kolejowy
http://kolejowychrzanow.republika.pl/


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Wiadukty kolejowe / Bunkry - poszukuje info
PostWysłany: 13.6.2010 21:03 

Dołączenie: 7.1.2009 22:13
Posty: 281
Pochwały: 3
Historia bunkra libiąskiego jest podwójnie tragiczna: raz przez to, co wydarzyło się tam w czasie wojny, a po drugie przez kłamstwo o tym wydarzeniu przez lata pielęgnowane przez, można rzec, najwyższych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL (zresztą naszych rodaków).

Warto pamiętać, że bunkier libiąski to kawałek dramatycznej historii (oczywiście czerwoną wstążką przepasany), ale to także kolebka miejscowej bezpieki; tu "wykluła się" nie tylko pierwsza chrzanowska Rada Narodowa, ale i zrąb PUBP w Chrzanowie. Towarzysze z tego bunkra zasilili nie tylko krakowską SB, ale nawet Ministerstwo Spraw Wewnętrznych PRL. Ale zginęli tam także ludzie, być może nie do końca świadomi tego, w czym uczestniczyli. Ich rodziny żyją.

Bunkier w lesie libiąskim był siedzibą partyzantki o rodowodzie PPR – owskim, komunistycznym. Nazywam ich mimo wszystko "partyzantami", choć starszy pan, człowiek niebywale uroczy, który zaprowadził mnie kiedyś w tamto miejsce, powiedział mi: "jacy to byli partyzanci, to zwykli bandyci". Nie był to zresztą jedyny bunkier. Podobne, choć nieco mniejsze, istniały w lesie niedaleko Mętkowa oraz w Wysokim Brzegu k. Jaworzna.

Leśny oddział partyzancki im. J. Dąbrowskiego (ten z bunkra libiąskiego) zajmował się akcjami dywersyjnymi wymierzonymi w niemieckiego okupanta. Partyzanci wysadzali bądź rozkręcali tory kolejowe na trasie Trzebinia – Oświęcim, potem zajmowali się także niszczeniem słupów wysokiego napięcia.

Komunistyczna partyzantka ziemi chrzanowskiej ma nieco zawiłą historię i, jak zaświadczają najnowsze badania historyczne, niestety nie do końca heroiczną. Można domniemywać, że spory udział w tych zawiłościach grały osobiste ambicje liderów (widoczne do dziś na ich nagrobkach).

W maju 1944 roku w lesie libiąskim miała miejsce tzw. wielka wsypa (rzecz ogólnie znana). Gestapo zlikwidowało wówczas libiąski bunkier. Znajdowało się w nim wtedy 9 partyzantów: 5 zginęło, 4 wywieziono do Oświęcimia. Jednak aktualny stań badań jest obciążający dla twórców AL ziemi chrzanowskiej: S. Wałacha – wówczas dowódcy zlikwidowanego oddziału partyzanckiego im. J. Dąbrowskiego , później szefa PUBP w Chrzanowie i szefa SB w Krakowie oraz F. Szlachcica - wówczas szeregowego partyzanta, potem prominentnego funkcjonariusza UB/SB w Krakowie, Katowicach w końcu - ministra spraw wewnętrznych PRL. Historia niebywale interesująca. Obaj panowie w sposób nad wyraz szczęśliwy ocaleli z tej wsypy. Mimo że "cud" ten zwrócił w latach późniejszych uwagę ich przełożonych w UB (wydział ds. funkcjonariuszy działał prężnie!) niewyjaśnione okoliczności zajść z maja 1944 roku z Libiąża nie przeszkodziły im w zrobieniu zawrotnej kariery w szeregach bezpieki (co najwyżej, w wypadku tego pierwszego, opóźniły ją lat kilka).

Wracając zaś do zlikwidowanego bunkra: jego rysunki (autorstwa prof. Zina), a także opis, znaleźć można w książce Wałacha ("Partyzanckie noce"). Jednak relacji tegoż nie można traktować jako zgodnej z rzeczywistością - jest ona mocno podkoloryzowana i przekłamana. Książka Wałacha to dzieło propagandowe (zresztą jak się okazało, jej autorem wcale nie jest Wałach) i należałoby ją w całości opatrzyć przypisami. Sporo już zrobiono w tym zakresie, ale oczywiście nie wszystko. Rzecz jednak naprawdę godna jest uwagi.

Dziś na miejscu bunkra znajduje się kamień upamiętniający to wydarzenie. Właściwie bunkier był nieco dalej. Znowu powołam się na rozmowę z kilkoma starszymi panami, których spotkałam w lesie. Jeden twierdził, że bunkier był tuż za obeliskiem, inny, że nieco w lewo, jeszcze inny, że głębiej w las. Wszyscy niewątpliwie bardzo chcieli, abym była dobrze poinformowana. Jeśli chodzi o sam pomnik partyzantów: jest to oczywiście typowy UBelisk, mocno zaniedbany, a szkoda bo w niezwykle dramatycznych okolicznościach zginęli tam ludzie najprawdopodobniej zdradzeni przez SWOICH WSPÓŁTOWARZYSZY. Co ciekawe, uroczy pan, o którym wspomniałam na początku, mimo że z początku mi nie bardzo ufał, potwierdził wszystko to, co ja znam tylko z książek. On ma to w swojej pamięci.

Do pomnika wiedzie ścieżka rowerowa (dobrze jest jednak dopytać o drogę, bo samo miejsce nie jest oznaczone, choć posiada kilka znaków szczególnych np. fragment drogi asfaltowej w środku lasu - zapewne pozostałość po latach świetności). Bez trudu znaleźć można to miejsce na mapie satelitarnej.

Trochę najnowszych informacji na ten temat zaczerpnąć można z publikacji: Strażnicy sowieckiego imperium. Urząd Bezpieczeństwa i Służba Bezpieczeństwa w Małopolsce 1945-1990, pr. zb. pod red. F. Musiała i M. Wenklara, Kraków 2009.
Pomocą może być oczywiście umiejętnie czytana "książka Wałacha", której autor pozostaje nieznany.
Dla tych zaś, którzy uwielbiają linki - tekst z Dziennika Polskiego (w tymże najbardziej uderzył mnie stosunek jednego z bohaterów artykułu do kobiet).

http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/opinie/970580-bez-skrupulow.html

Sorry, jeśli było zbyt chaotycznie z mojej strony, ale jakoś czas mi się skurczył w ostatnich dniach…


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Wiadukty kolejowe / Bunkry - poszukuje info
PostWysłany: 8.9.2010 14:07 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 31.7.2009 10:49
Posty: 3
Krokil_10 napisał(a):
Jeśli znajdzie się jakieś info dotyczące wiaduktów to z wielką chęcią je przyjmę ;)

otwarcie tej wlasnie nitki laczacej Trzebinie z Oswiecimiem przez Chrzanow nastapilo 01.03.1856r. Przypuszczalnie wtedy powstaly wiadukty. Jak jeszcz czegos sie dogrzebie dam znac.

_________________
Jestem czym jestem. Ktoś musi. http://orzelbialyirl.webs.com/


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Wiadukty kolejowe / Bunkry - poszukuje info
PostWysłany: 8.9.2010 15:39 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 31.7.2009 10:49
Posty: 3
mozna jeszczecos znalesc tu: http://www.chrzanow.pl/index.php?id=2914 w kontexcie budowy wiaduktow

_________________
Jestem czym jestem. Ktoś musi. http://orzelbialyirl.webs.com/


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Wiadukty kolejowe / Bunkry - poszukuje info
PostWysłany: 8.9.2010 15:50 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 25.1.2008 18:23
Posty: 48
Miejscowość: Chrzanów
Poczytam o tym ;) Wielkie dzięki ;) Jeśli tylko Ci się chce możesz pogrzebać, z chęcią przyjmę nowe wiadomości o wiaduktach ;)

_________________
Chrzanowski Portal Kolejowy
http://kolejowychrzanow.republika.pl/


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Wiadukty kolejowe / Bunkry - poszukuje info
PostWysłany: 12.9.2010 12:12 

Dołączenie: 22.8.2010 21:22
Posty: 37
Miejscowość: Trzebinia
aletheia napisał(a):
Do pomnika wiedzie ścieżka rowerowa (dobrze jest jednak dopytać o drogę, bo samo miejsce nie jest oznaczone, choć posiada kilka znaków szczególnych np. fragment drogi asfaltowej w środku lasu - zapewne pozostałość po latach świetności). Bez trudu znaleźć można to miejsce na mapie satelitarnej.


Czy możesz podać lokalizację GPS? Jeżdżę tamtędy na rowerze i nigdy nie natrafiłem na ten pomnik.

_________________
www.lukaszpajak.pl


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Wiadukty kolejowe / Bunkry - poszukuje info
PostWysłany: 13.9.2010 11:55 

Dołączenie: 7.1.2009 22:13
Posty: 281
Pochwały: 3
Łukaszu czy mężczyźnie wszystko trzeba podać jak przysłowiową kawę na ławę? Skoro ja, która tytanem intelektu (zwłaszcza w nawigacji GPS) nie jestem, znalazłam pomnik na mapie satelitarnej bez trudu - dla Ciebie zapewne będzie to igraszką.

Natomiast z całego serca zachęcam Cię do odnalezienia tego miejsca w "realu" i zapoznania się z historią bunkra. Bardzo chętnie podzieliłam się posiadaną wiedzą i podałam źródła, skąd można zacząć poszukiwania. Dorzucę do tego jeszcze swoje szczere pragnienie, aby ktoś (może Ty?) zechciał zgłębić temat, bo ten wart jest tego.

Pozdrawiam z nadzieją, że wybaczysz mi ten seksistowski sarkazm zawarty w pierwszym zdaniu.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Wiadukty kolejowe / Bunkry - poszukuje info
PostWysłany: 13.9.2010 23:17 

Dołączenie: 22.8.2010 21:22
Posty: 37
Miejscowość: Trzebinia
Czyżby chodziło o ten punkt?
http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Chrzan%C3%B3w,+Polska&sll=37.0625,-95.677068&sspn=32.66491,66.005859&ie=UTF8&hq=&hnear=Chrzan%C3%B3w,+Chrzanowski,+Ma%C5%82opolskie,+Polska&ll=50.124925,19.346481&spn=0.000403,0.001518&t=h&z=20

_________________
www.lukaszpajak.pl


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Wiadukty kolejowe / Bunkry - poszukuje info
PostWysłany: 14.9.2010 11:03 

Dołączenie: 7.1.2009 22:13
Posty: 281
Pochwały: 3
Łukaszu. Wspaniale sobie poradziłeś. Należy Ci się pochwała. Widzisz teraz, dlaczego łatwo pominąć to miejsce jadąc rowerem. Trzeba być czujnym.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Wiadukty kolejowe / Bunkry - poszukuje info
PostWysłany: 14.9.2010 22:07 

Dołączenie: 22.8.2010 21:22
Posty: 37
Miejscowość: Trzebinia
Przyznam szczerze, że gdybym miał polegać tylko i wyłącznie na mapach google, to bym w życiu się nie domyślił, że tam coś istnieje. Na szczęście kiedyś Przełom opublikował mapę rowerową na której tenże monument został uwieczniony. I tylko dzięki korelacji obu tych map byłem w stanie domyśleć się, gdzie szukać ów monumenu.
A być może jutro, jeśli pogoda dopisze, wybiorę się obejrzeć tenże cud architektoniczny.

A seksistowska jesteś niesamowicie... Aż się boje parytetów ;P

A odnośnie jazdy rowerem, to po ostatnich deszczach, wybrawszy się w rejony tegoż właśnie zagajnika, uszkodziłem hamulec tylny oraz łańcuch. Na szczęście, po wymianie niektórych kosztownych elementów, już wszystko działa OK. Do zobaczenia w trasie! :)

_________________
www.lukaszpajak.pl


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Wiadukty kolejowe / Bunkry - poszukuje info
PostWysłany: 17.6.2019 13:32 

Dołączenie: 13.8.2008 8:18
Posty: 784
Miejscowość: Chrzanów
Pochwały: 198
aletheia napisał(a):
Jeśli chodzi o sam pomnik partyzantów: jest to oczywiście typowy UBelisk, mocno zaniedbany, a szkoda bo w niezwykle dramatycznych okolicznościach zginęli tam ludzie najprawdopodobniej zdradzeni przez SWOICH WSPÓŁTOWARZYSZY.


I tyle zostało z pomnika... zrównany z ziemią.

Załącznik:
PomnikPartyzantow.jpg
PomnikPartyzantow.jpg [ 48.61 KiB | Obejrzany 58225 razy ]


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Profesjonalne polskie tłumaczenie phpBB3