Ostatnia wizyta: Obecny czas: 28.3.2024 21:29


Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)


Regulamin forum


Kliknij tutaj, aby zobaczyć regulamin forum



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: "Legenda" piaskowni?
PostWysłany: 27.1.2011 15:21 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 1.10.2006 18:09
Posty: 503
Pochwały: 37
W sumie nie znalazłem odpowiedniego działu, a na shoutboxie pisał nie będę bo temat jest warty dłuższej pogawędki, a stamtąd zniknie po 2 dniach.
Pytanie głównie do mieszkańców Gaja, Sierszy, Bukowna, czy Jaworzna-Ciężkowic, Szczakowej jeśli tacy są oraz do wszystkich, którzy coś tam siedzą w temacie.
Co wiecie na temat "legendy piaskowni"? Chodzi o bardzo rozległe tereny leśne łączące Małopolskę ze Śląskiem oraz o wszystkie piaskownie, które w jakiś tam sposób łączą się ze sobą - i te od strony Sierszy i te od strony Bukowna. Słyszałem już wiele różnych teorii spiskowych, swego czasu też było tam głośno o zaginięciach kobiet etc.. Temat jest ogólnie ciekawy, a tym ciekawszy, że pewien starszy pan, który często chodzi w lecie na grzyby, nie chciał za bardzo rozmawiać na temat piaskowni, uciął krótko - gdybym Ci powiedział, uznałbyś mnie za wariata.
Może forumowiczom się coś obiło o uszy?
Pozdrawiam.

_________________
(a) Guru-NET.pl - projektowanie stron www


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: "Legenda" piaskowni?
PostWysłany: 21.2.2011 14:34 

Dołączenie: 12.8.2009 9:46
Posty: 14
Miejscowość: Siersza - Gaj
Piaskownie.. hmm chyba z każdą wiążą się różne historie.
Np. co do zaginięć ludzi... tu chodziło głównie o zabawy przy świeżych kanałach, na których brzeg nie był ustabilizowany, z tego co jestem pewien to znam osobiście 3 rodziny których bliscy zginęli wciągnięci pod spąg. Z tych trzech osób, bliscy znaleźli tylko jedno ciało. Dwie pozostałe tragedie nie doczekały się pochówku. Są to wszystko rodziny z Boru, Przenia, Bukowna. W tym jeden przypadek dotyczył dziecka.
Wiem z opowieści pracowników, jakie rzeczy były eksploatowane, w tamtych czasach nie było mowy o wstrzymaniu koparki, gdy ta trafiał na cmentarze Wielkich Wojen, czy jakieś archeologiczne wykopaliska. Po prostu szedł urobek. Kości, hełmy, ubrania, broń, złom zapychał taśmy, oni to zrzucali, a piasek w wagonach jechał do Rosji.

to co się udało uchronić np. jest teraz chociażby w muzeum na Jurze w okolicach Skały, czyli kości dinozaurów. Jeden z pracowników opowiadał że sam próbował dotaszczyć raz kość dinozaura do domu, na rowerze, ale nie dął rady była tak wielka i ciężka że zostawił ją przy drodze.

Nie jednokrotnie też wspominali o wybuchach, w trakcie eksploatacji gdy łycha koparki trafiała na różne nie wybuchy. C.d. n.

-- 21.2.2011 15:36 --

teraz z resztą też na bieżąco wychodzą różne ciekawe rzeczy, np. pociski, z II WW, które w różny sposób znajdowane są nie koniecznie głęboko :)


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: "Legenda" piaskowni?
PostWysłany: 22.2.2011 2:46 

Dołączenie: 11.5.2010 22:27
Posty: 17
Pochwały: 1
Teren "piaskowni" pola "Siersza" i dalej na zachód w Międzywojniu określany był mianem Lasów Kopalń Jaworznickich, był tam las zwany niekiedy puszczą trzebińską(nie znam proweniencji tego określenia, jednakże ostatnio spotkałem się z takim). Dysponuję mapą WIG z 1934 roku, która potwierdza ten stan rzeczy. Na niemieckiej mapie górniczej z 1942 roku ten teren nie jest w ogóle opisany, są jednak zaznaczenia eksploatacji górniczej terenu wokoło Ciężkowic, Boru Biskupiego(Saturn A.G.).
Posiłkując się obrazem kolejnej niemieckiej mapy prawdopodobnie z 1942 roku(nie ma podanej daty wydania, możliwe że to stan na 1940-41, nazwa Chrzanowa nie jest jeszcze zgermanizowana) tym razem topograficznej, będącej de facto przedrukiem mapy WIG z 1934, sądzę że ten teren dalej był zalesiony.
Na wojskowej mapie topograficznej z pocz. lat pięćdziesiątych teren ten nadal nie przejawia większych zmian, na mapie zaznaczono teren zalesiony.
Powstanie Kopalni Piasku "Szczakowa" a raczej plany powstania datuje się na 1947 rok, niemniej jednak teren "piaskowni" nie był jeszcze eksploatowany. Wiadomo mi, że w 1954 roku były prowadzone odwierty głębinowe na terenie nieopodal wagi piaskowej pola "Siersza". Była tam studnia głębinowa, z której niejednokrotnie górnicy z KWK Siersza czerpali wodę(nawiasem mówiąc droga pożarowa nr 55, ciągnąca się od aktualnie funkcjonującej stadniny koni na Os. Gaj, aż do wagi piaskowej w Sierszy przy Misiurach służyła kiedyś m.in. do przewozu górników z KWK Siersza do Kopalni Piasku). Nie mogę nie wspomnieć jeszcze o tym, że cały ten teren jest umiejscowiony na gigantycznym jurajskim jeziorze - po dziś dzień z ujęcia Lech osiedla Siersza i Gaj są zaopatrywane w wodę, od ponad 50 lat!

Warto jeszcze wspomnieć, że w okresie istnienia Wolnego Miasta Krakowa epidemia cholery pustoszyła zachodnie tereny powiatu chrzanowskiego i... Epidemia zatrzymała się dokładnie w połowie pola piaskowego "Siersza"! Można powiedzieć, że epidemia nie dosięgnęła obecnych osiedli Siersza i Gaj - Dawnej wsi Siersza i przysiółka Myślachowic - Gaja.

W latach siedemdziesiątych tereny przy polu piaskowym "Siersza" zostały zaadoptowane na dziką plażę. W tychże latach o ile dobrze wiem, zginął pod piaskiem jeden z mieszkańców osiedla Gaj.

Usilnie chciałbym coś napisać o jakiejś legendzie ale nie potrafię tego zaklasyfikować jako legendy, więc napiszę o plotkach. Plotkach, których istnienie wśród mieszkańców okolicznych miejscowości oboje potwierdziliśmy z użytkownikiem WujekSamoZło.

Gdzieś w połowie lat osiemdziesiątych aż do pocz. lat dziewięćdziesiątych istniała pogłoska o tajemniczym mężczyźnie, który zamaskowany(pończocha na twarzy) atakował kobiety w celach seksualnych. Były różne opowieści, że atakował kobiety zbierające grzyby czy też jagody. Ponadto zakres działalności tego gałgana docierał aż do Piły Myślachowickiej! ;-)
Prawdziwość tych opowieści poddaję pod rozwagę czytających. Wypadałoby zapytać milicjantów działających wtedy na tym terenie, może oni coś by powiedzieli więcej nt. tych kryminalnych występków, o ile to nie jest od początku do końca wymysł czyjejś bujnej fantazji.

Istniała też jakieś 40 lat temu wręcz legendarna(z tego co się dowiedziałem) opowieść o "leśnych ludziach" czy też "dzikich ludziach" zamieszkujących lasy przy piaskowni. Ile w tym prawdy? Również wypadałoby te informacje zweryfikować w jakimś wiarygodnym źródle.

Myślę, że w ustaleniu pewnych faktów i wyjaśnieniu wspomnianych niesamowitych opowieści byłby bardzo pomocny jak zwykle niezawodny red. Lucjan S.

Więcej o powstaniu Kopalni Piasku "Szczakowa" można przeczytać w monografii "50 lat Kopalni Piasku "Szczakowa" SA" a także w broszurkach "Tamarą po szlakach piaskowych" (oprac. Marcin Lisowski), "Ścieżki dydaktyczne po terenach rekultywowanych Kopalni Piasku "Szczakowa" S.A."(praca zbiorowa) i "Objaśnieniach do szczegółowej mapy geologicznej Polski - Arkusz Jaworzno(944)".


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: "Legenda" piaskowni?
PostWysłany: 22.2.2011 10:25 

Dołączenie: 12.8.2009 9:46
Posty: 14
Miejscowość: Siersza - Gaj
to z "gałganem" to jak najbardziej prawda, osobnik ten atakował rożne osoby, min. rowerzystów, zabierał im rowery i je spieniężał. Po jakimś czasie jego melinę przypadkowo zlokalizowała pracownica N-ctwa, na terenie obecnego leśnictwa Ciężkowice, gdzieś w okolicy Żabnika. W wyniku obławy został on ujęty.

Tak swoja drogą, szykuję się w tym roku że ten piękny rezerwat przepadnie bezpowrotnie, i ta ostatnia oaza na tej piaskowni zniknie nie długo. Niestety Lasy przegrywają póki co batalię z Schenkerem, o eksploatację piasku, i chodź wydobycie będzie prowadzone kilkaset metrów od Żabnika to nie będzie na tyle agresywne że to chyba koniec tego rezerwatu.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: "Legenda" piaskowni?
PostWysłany: 22.2.2011 13:36 

Dołączenie: 11.5.2010 22:27
Posty: 17
Pochwały: 1
EKOLOG napisał(a):
to z "gałganem" to jak najbardziej prawda, osobnik ten atakował rożne osoby, min. rowerzystów, zabierał im rowery i je spieniężał. Po jakimś czasie jego melinę przypadkowo zlokalizowała pracownica N-ctwa, na terenie obecnego leśnictwa Ciężkowice, gdzieś w okolicy Żabnika. W wyniku obławy został on ujęty.


Widzę, że kolega dobrze jest rozeznany w temacie, może udałoby się jeszcze ustalić jakieś fakty lub ciekawostki, zebrać to i stworzyć opracowanie dot. wszystkich piaskowni, aby informacje bezpowrotnie nie przepadły?
W 2005 roku powstało bardzo ciekawe opracowanie "Diabla Góra w Bukownie. Legenda i prawda", autorem jest Józef Liszka a opracowanie ukazało się w 24 zeszycie Bolesławskich Zeszytów Historycznych. Może udałoby się stworzyć coś na ten wzór?

Wyszukałem kilka zdjęć ze swojego archiwum, które powinny zainteresować nie tylko czytających ten wątek. Otóż w kwietniu 2009 roku wędrując w okolicach piaskowni, w pobliżu terenów rekultywowanych pola "Siersza" przy osadniku Elektrowni Siersza - w miejscu zaznaczonym czerwoną kropką na mapie - dostrzegłem niecodzienny widok jak i poczułem charakterystyczną słodką woń.

Mapa - http://img12.imageshack.us/img12/8774/mapalr.jpg

W zaznaczonym miejscu były porozbijane płyty nagrobków! Kawałek dalej dzikie wysypisko śmieci. No i ten fetor rozkładających się zwłok.

Zdjęcia porozbijanych płyt z 2009 roku -

http://img254.imageshack.us/img254/8417/dscn1633r.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/4922/dscn1634c.jpg
http://img703.imageshack.us/img703/9531/dscn1635.jpg
http://img28.imageshack.us/img28/7035/dscn1636q.jpg
http://img190.imageshack.us/img190/1926/dscn1637c.jpg

Będąc rok później w tych okolicach nic się nie zmieniło, może oprócz jednej rzeczy. Nieopodal tych porozbijanych płyt z piasku zaczęły wystawać kości i czaszka, najprawdopodobniej jakiegoś zwierzęcia.


Ostatnio edytowany przez Kamil_, 26.10.2011 14:03, edytowano w sumie 1 raz
Post edytowano na wniosek jego autora.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: "Legenda" piaskowni?
PostWysłany: 22.2.2011 21:47 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 23.10.2007 20:58
Posty: 1078
Miejscowość: Trzebinia
Pochwały: 184
Będąc dzieckiem często chodziłem na piaskownię by popływać na tych połączonych z sobą stawach które potem zanikły odkąd "piaskownię" przejęła Kopalnia Piasku "Szczakowa". Jeśli chodzi o tych zboczeńców co gonią kobiety po lesie przy piaskowni to z reguły to się odbywa co roku w miesiącach 04 - 10. Nie słyszałem by jakąś zgwałcili.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: "Legenda" piaskowni?
PostWysłany: 18.6.2012 16:38 

Dołączenie: 11.5.2010 22:27
Posty: 17
Pochwały: 1
Jest mi bardzo miło poinformować wszystkich czytelników, wypowiadających się w wątku a także zainteresowanych tematem piaskowni, że w najbliższym wydaniu "Przełomu", który ukaże się pojutrze tj. w środę 20 czerwca, na stronie 27 ukaże się mój artykuł dotyczący piaskowni w ujęciu historycznym, na podstawie archiwalnych map i literatury przedmiotu.

Uchylę rąbka tajemnicy, dotarłem do najstarszej dokładnej mapy z 1792 roku (sic!), która zasięgiem obejmuje tereny piaskowni - wycinek tej mapy będzie zamieszczony w artykule a także dwa inne równie ciekawe. Życzę miłej lektury.

Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: "Legenda" piaskowni?
PostWysłany: 11.4.2013 21:24 

Dołączenie: 11.5.2010 22:27
Posty: 17
Pochwały: 1
EKOLOG - w trakcie przygotowywania tekstu nt. piaskowni zweryfikowałem Twoją informację dot. domniemanych kości dinozaura/dinozaurów, które miały być wykopane na piaskowni, a następnie zdeponowane w Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego.
Otóż, jak poinformowano mnie w Urzędzie Miasta i Gminy w Skale, nikomu nic nie wiadomo o zdeponowaniu kości dinozaura kiedykolwiek na terenie tejże gminy, wiadomo natomiast o kościach mamuta.
Drążąc temat dalej, chciałem doprecyzować jaka jest proweniencja tychże kości mamuta i ku memu zaskoczeniu zastępca Dyrektora Ojcowskiego Parku Narodowego, Pan dr Józef Partyka poinformował mnie również, że nic mu nie wiadomo o kościach dinozaura, wiadomo natomiast o kościach mamuta eksponowanych od lat siedemdziesiątych ub. wieku. Ponadto kości mamuta są depozytem Muzeum Przyrodniczego PAN w Krakowie i pochodzą prawdopodobnie z jaskini Mamutowej w Wierzchowiu.

Co Ty na to?


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: "Legenda" piaskowni?
PostWysłany: 12.4.2013 14:06 

Dołączenie: 23.11.2007 22:40
Posty: 24
Miejscowość: Trzebinia
Czy kiedykolwiek wojska powietrzno-desantowe robiły zrzuty na tereny piaskowni ?


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: "Legenda" piaskowni?
PostWysłany: 8.5.2013 9:08 

Dołączenie: 26.9.2012 12:15
Posty: 41
Miejscowość: Trzebinia
Pochwały: 5
Wojska nie robiły na piaskowni zrzutów, natomiast po cichu tereny te były wykorzystywane systematycznie do np. niszczenia znalezionych w okolicach nie wybuchów. Nawet w 2012 było kilka detonacji znalezionych niewybuchów. Saperzy w tym roku na razie nie wysadzali nic. Lub jeżeli sie da to niektóre niewybuchy są przewożone na Błędów.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: "Legenda" piaskowni?
PostWysłany: 18.5.2013 22:05 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 1.10.2006 18:09
Posty: 503
Pochwały: 37
Borowiak napisał(a):
Wojska nie robiły na piaskowni zrzutów, natomiast po cichu tereny te były wykorzystywane systematycznie do np. niszczenia znalezionych w okolicach nie wybuchów. Nawet w 2012 było kilka detonacji znalezionych niewybuchów. Saperzy w tym roku na razie nie wysadzali nic. Lub jeżeli sie da to niektóre niewybuchy są przewożone na Błędów.

Szkoda, że było to robione po cichu i nigdzie nie było żadnej wzmianki o takich procesach.

_________________
(a) Guru-NET.pl - projektowanie stron www


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 12 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Profesjonalne polskie tłumaczenie phpBB3