www.forum.przelom.pl
https://przelom.pl/forum/

Promocja idei samorządu terytorialnego
https://przelom.pl/forum/viewtopic.php?f=35&t=8190
Strona 1 z 1

Autor:  tornet [ 20.3.2021 0:37 ]
Temat postu:  Promocja idei samorządu terytorialnego

Wirtualne spotkanie:

„Donald Tusk”: Proponuję rozważenie zmiany w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie określenia ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego, które są uprawnione do wyznaczania przedstawicieli do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, polegającej na dodaniu wskazania: „oraz do Izby Reprezentantów Samorządu Terytorialnego Rzeczypospolitej Polskiej”, zwana dalej w skrócie "Izba Reprezentantów", wówczas § 1 byłby następujący:
Za ogólnopolskie organizacje jednostek samorządu terytorialnego, które są uprawnione do wyznaczania przedstawicieli do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, oraz do Izby Reprezentantów Samorządu Terytorialnego Rzeczypospolitej Polskiej, uznaje się:
1) Unię Metropolii Polskich;
2) Unię Miasteczek Polskich;
3) Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej;
4) Związek Miast Polskich;
5) Związek Powiatów Polskich;
6) Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej.


„Andrzej Duda”: Popieram ideę Izby Reprezentantów. Proponuję nadanie jej wspólnego ruchu wyborczego - „impet i szyk”.

„Beata Szydło”: Popieram wprowadzenie idei do Sejmu. Izba Reprezentantów wzmocni promocję samorządu terytorialnego.

„Wadim Tyszkiewicz”: Popieram wprowadzenie idei do Senatu. Izba Reprezentantów jak husarze samorządu terytorialnego.

ps. Internet: http://kwrist.mswia.gov.pl/kw/komisja/w ... morza.html

Autor:  tornet [ 30.6.2021 18:16 ]
Temat postu:  Re: Promocja idei samorządu terytorialnego

@Sokolok
Dodanie „oraz do Izby Reprezentantów Samorządu Terytorialnego Rzeczypospolitej Polskiej” nie wskazuje na sposób realizacji uprawnienia do wyznaczania przedstawicieli - Reprezentantów. W rozważaniach może to być np. metoda, w której Izbę tworzy zgromadzenie zarządów ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego - https://samorzad.pap.pl/kategoria/archi ... torialnego . Inna metoda to wybór we własnym zakresie delegatów na np. 2 letnią kadencję w Izbie przez poszczególne ogólnopolskie organizacje jednostek samorządu terytorialnego. Takich kandydatów natchnionych ideą samorządową, mobilnych, bo to trzeba będzie trochę w ruchu być - jeździć po Polsce w poszukiwaniu wspólnych więzi oraz refleksji w idei samorządności terytorialnej. Trzecia metoda, bardziej zaawansowana, to np. wybór w jednomandatowych okręgach wyborczych obejmujących obszar powiatu oraz miasta na prawach powiatu. Jednak po tych wszystkich dobranych sposobach trzeba określić robotę, prace, Reprezentantów. Np. tak się złożyło, że Reprezentantem w Izbie został radny Rady Miasta Trzebini albo burmistrz Miasta Trzebini lub wicestarosta powiatu chrzanowskiego albo T. Arkit? Przy założeniu, że w po nominacji na Reprezentanta w "Izbie Reprezentantów Samorządu Terytorialnego Rzeczypospolitej Polskiej" nie można być członkiem partii na okres czasu uzyskanego mandatu.

-- 30.6.2021 18:38 --

Druga metoda w postaci "delegaci - Reprezentanci" wybrani we własnym zakresie na np. 2 letnią kadencję w Izbie to idea elastyczności, równoważenia, stabilizacji, trwałości działań wobec nieprzewidzianych zmian, itd. Zgromadzony kapitał intelektualny. Wyborcy wybierają do samorządu, parlamentu, prezydenta RP. W Sejmie różnie bywa, posłowie zmieniają partie, tworzą nowe. Bywają czasy covidowe.

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/