Ostatnia wizyta: Obecny czas: 25.4.2024 15:46


Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)


Regulamin forum


Kliknij tutaj, aby zobaczyć regulamin forum



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 77 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Debata burmistrzowska w Trzebini
PostWysłany: 21.11.2010 0:36 

Dołączenie: 7.1.2009 22:13
Posty: 281
Pochwały: 3
Widzisz Vilejko to jest tak: język żyje i rozwija się znacznie bardziej ekspansywnie niż filozofia Tadeusza Kotarbińskiego (niniejszym kłaniam się nisko królowej nauk, której staram się każdego dnia poświęcić choćby dwa zdania).

Norma językowa dość często kształtowana jest przez tzw. uzus, czyli codzienność językową, zwyczajowe jego używanie. I to ona - ta codzienność właśnie - zdobywa sobie rację przed poprawnością słownikową. Tak jak żywi mają rację przed umarłymi. Nie wymagajmy od słowników, aby nadążały za wszelkimi zmianami.

Nie twierdzę bynajmniej, że powinniśmy być spolegliwi wobec wszelkich zwyczajów językowych. Podobnie rzecz się ma ze spolegliwością wobec przełożonych, także burmistrzów – tu umiar jest ze wszech miar wskazany. Azaliż nie mam racji?


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Debata burmistrzowska w Trzebini
PostWysłany: 21.11.2010 9:25 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 17.10.2008 22:21
Posty: 107
Pochwały: 8
ale tylko jeśli spolegliwość rozumieć jako uległość:) A to jest znaczenie (jedynie) potoczne.
Dla mnie spolegliwy pozostanie nadal godny zaufania. Pozdrawiam:)

_________________
http://vilejka.blox.pl/html


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Debata burmistrzowska w Trzebini
PostWysłany: 21.11.2010 12:59 
Spolegliwie jestem już po samorządowym głosowaniu. Lokal wyborczy ciasny, kolejka po karty wyborcze. Nawet nie bylo jak się zastanowić nad właściwymi kandydatami. Dobrze, że zastosowałem się do instrukcji Pani Wydawcy - w domu przestudiowalem ten dodatej od A do Z. Ale w dodatku pominięto listę nr 17 na "Trzebinię". Szef listy nr 17 gotów Przełomowi .....wytoczyć proces. Jak ....Żuradzki.

Miłe Panie mają rację co do spolegliwości, ale tej z ubiegłych wieków. Wg poprawnej polszczyzny. Ale kto obecnie mówi poprawnie? Zwłaszcza polytycy mówią wybitnie "poprawnie".

Z ściągi Onet Wiem - Portal Wiedzy:
Znaczenie słowa.
Przymiotnik, który już zatracił swoje pierwotne i uzasadnione etymologicznie znaczenie. Choć językoznawcy oponują przeciw zmianie jego treści, uzus bierze górę nad etymologią i nad wysiłkami językoznawców i dziś już mało kto kojarzy, co to słowo znaczyło dawniej (i co znaczyć powinno). Zatem przypominamy:

• taki, na którym można polegać: spolegliwy człowiek; spolegliwa koleżanka;
• taki, który łatwo ustępuje; uległy, potulny: Ten polityk jest wyjątkowo spolegliwy.


Czyli inaczej "splegliwy" to obecnie ślepy wykonawca poleceń swojego chlebodawcy. Jak "ślepy", to ubezwłasnowolniony. Szczególnie w polityce. W tej samorządowej także - a może przede wszystkim.

Pozdrowienia dla miłych Pań Polonistek.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Debata burmistrzowska w Trzebini
PostWysłany: 21.11.2010 14:55 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 17.10.2008 22:21
Posty: 107
Pochwały: 8
Ja nie jestem polonistką:)

_________________
http://vilejka.blox.pl/html


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Debata burmistrzowska w Trzebini
PostWysłany: 21.11.2010 18:01 
Ale "ciałem" pedagogicznym na pewno.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Debata burmistrzowska w Trzebini
PostWysłany: 21.11.2010 19:08 
Małe sprostowanie co do lidera listy nr 17 "na Trzebinię". Miałem na uwadze listę nr 17 z zdjęciami kandydatów - a takowej nie ma. Natomiast w następnych kolumnach dodatku są wydrukowane wszystkie listy kandydatów, także lista nr 17 z nazwą komitetu i poszczególnymi okręgami.
Za tę dezinformację przepraszam redakcję Przełomu. Mam nadzieję, iż obędzie się bez procesu sądowego co do "dezinformatora" - ze strony Przełomu.

No cóż, "towar" kupuje się oczami. Dobrze, jak jest kolorowy i pięknie opakowany. Lektura "zalet" na opakowaniu jest drogą przez mękę, zwłaszcza przy drobnym druku.

Antoni. Z tym linkiem zaznajomiłem się już wcześniej. Muszę przyznać - sympatyczny(a) i urodziwy(a) link.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Debata burmistrzowska w Trzebini
PostWysłany: 21.11.2010 19:26 

Dołączenie: 19.2.2007 1:51
Posty: 838
Miejscowość: dawniej z Chrzanowa
Pochwały: 3
Muszę przyznać - sympatyczny(a) i urodziwy(a) link.
Jak najbardziej, ale dalej nie będziemy rozbierać sprawy, bo jakiś komisarz może nam za przekroczenie ciszy coś przyłożyć.
Pozdrowienia, oczywiście także dla przyszłej radnej.
Pyclik


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Debata burmistrzowska w Trzebini
PostWysłany: 22.11.2010 4:27 

Dołączenie: 14.5.2008 14:18
Posty: 541
Pochwały: 45
"pyclik" i "druid" czy możecie już uchylić rąbka tajemnicy? Normalnie rozpiera mnie ciekawość :)


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Debata burmistrzowska w Trzebini
PostWysłany: 22.11.2010 21:31 

Dołączenie: 19.2.2007 1:51
Posty: 838
Miejscowość: dawniej z Chrzanowa
Pochwały: 3
Teraz to już żadna tajemnica - nie ma ciszy wyborczej, więc masz link - weż post vilejka powyżej, kliknij profil, otworzy Ci się strona , a na niej m.i adres - violazakrzewska, i wszystko będzie jasne.
Pozdrowienia
Pyclik


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Debata burmistrzowska w Trzebini
PostWysłany: 23.11.2010 11:14 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 17.10.2008 22:21
Posty: 107
Pochwały: 8
Pycliku- tak na osłodę po przegranej- miło mi się zrobiło, że to o mnie:) Kobiety jednak strasznie próżne są:P
Pozdrawiam:)

_________________
http://vilejka.blox.pl/html


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Debata burmistrzowska w Trzebini
PostWysłany: 23.11.2010 17:57 
Może sprawdzimy, co oznacza termin "próżna"?
Wg Słownika Kopalińskiego........"próżna" to osoba mądra, godna zaufania i nie spolegliwa. W obliczu nowych standardów językowych ten termin.......nie ma nic wspólnego z pychą i wyniosłością. Ani też z pustką wyborczego ducha..

Jeżeli się mylę co do Kopalińskiego, to Panie Violetta i Teresa niech mnie sprowadzą na właściwe ścieżki językowe. Bo Kopaliński to już z zamierzchłej epoki.
Jak miłe Panie dotrzymają na tym forum do następnych wyborów samorządowych (linki naprawdę urodziwe), to ja i Pyclik poprowadzimy forumową kampanię w ramach promocji. Oczywiście, jak dożyjemy.
Bo obecnie "towar" z wyprzedaży poszedł jak ciepłe bułeczki. A "towar" już mocno spleśniały, ale zawsze antydatowany.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Debata burmistrzowska w Trzebini
PostWysłany: 23.11.2010 19:07 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 11.11.2010 23:25
Posty: 436
Pochwały: 149
Witam!
Drogi druidzie, czyżbyś chciał zostać moim osobistym specjalistą od PR (oczywiście cokolwiek to znaczy :) )?
Nie wiem, czy mnie na Ciebie stać?
Jeżeli oczywiście przeżyję, to będę obecna na tym forum (chyba, że mnie zbanują :shoot: ) przez kolejne 4 lata i jeden dzień dłużej.
Póki co, nie będę chleba odbierać specjalistom od poprawnej polszczyzny więc pozwól, że w tej kwestii się nie wypowiem.
Pozdrawiam.

_________________
Jeśli jest w polityce coś, czym gardzę, to jest to typ węgorza, który jest tak giętki, że najchętniej ugryzłby się we własny ogon.
M. Thatcher


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Debata burmistrzowska w Trzebini
PostWysłany: 23.11.2010 20:00 
Jeszcze Pyclik nie wypowiedział się w tymże temacie.. A jest to niekwestionowany autorytet. Daleko mi do Niego!
Obecnie pan Antoni jest w głębokiej konfuzji. Bo w Chrzanowie wygral Kosowski od św.Mikołaja. A powinien wygrać Kosowski od św.Floriana. Bo Antoniemu bliżej jest......z św.Florianem.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Debata burmistrzowska w Trzebini
PostWysłany: 23.11.2010 20:45 

Dołączenie: 19.2.2007 1:51
Posty: 838
Miejscowość: dawniej z Chrzanowa
Pochwały: 3
Vilejko, pozdrawiam, nie przejmuj się zbytnio, bo nie warto!
Druidzie, poprzedni post( nie Twój) - szczególnie w kwestiach językowych - jest bardzo dyplomatyczny; ja powiem to troczę inaczej. Ogromnie mnie zaskoczyłeś swymi odkryciami przy poszukiwaniu znaczeń słowa ''próżna"; masz jakiś niespotykany słownik Kopalińskiego, gdyż moje próby potwierdzenia tego nie dały żadnego rezultatu, stąd zostanę chyba przy znaczeniu tego słowa, jakie miałem w głowie dotychczas, jeszcze ze szkolnych lektur.
A jeśli chodzi o nową kampanię wyborczą to chyba się nie podejmę, z trudnością dotrwałem do końca tej i to tylko dlatego, że kiedyś publicznie, na forum zobowiązałem się do tego.
A jeśli chodzi Ci o mój stosunek panów Kosowskich, to się bardzo mylisz - pana R.Kosowskiego faktycznie nie trawię, ale nie na tyle, aby szczególnie popierać drugiego, który za mało się pokazał w tej kampanii.
To, co obserwowałeś na forum to był mój spór - pojedynek z Przecinakiem (majzlem, BHK), który usiłował wciskać PR - owską ciemnotę na temat "skutecznego Burmistrza", co zmusiło mnie do pozycji odwrotnej, tzn. pokazywania prawdy o Panu Burmistrzu.
A przy świętym Mikołaju zostanę, jak widzisz pomnika ze środków publicznych nie ma i zrobię wszystko, co tylko umiem, aby tak zostało.
Pozdrowienia
Pyclik


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Debata burmistrzowska w Trzebini
PostWysłany: 23.11.2010 20:59 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 17.10.2008 22:21
Posty: 107
Pochwały: 8
Pycliku, nie przejmuję się:) W kontekście alternatywy, przed którą właśnie stoimy, nawet się cieszę... Spróbowałam raz i ... wystarczy. Naiwnie wierzyłam, że przy wyborach najważniejsze są kwestie merytoryczne - bynajmniej nie chodzi tu o mnie, ale o tych "ważniejszych przegranych", którzy mieli miastu znacznie więcej do zaoferowania.
Pozdrawiam serdecznie:)

_________________
http://vilejka.blox.pl/html


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 77 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Profesjonalne polskie tłumaczenie phpBB3