Nie masz konta? Zarejestruj się

Zespół do specjalnych poruczeń

08.12.2004 00:00
Wzorem Chrzanowa na trzebińskim komisariacie powstanie zespół ds. wykroczeń.
Wzorem Chrzanowa na trzebińskim komisariacie powstanie zespół ds. wykroczeń.
Przejmie prowadzenie spraw o wykroczenia od dzielnicowych, by ci mogli więcej czasu spędzać w terenie. Dwa etaty policjantów z zespołu sfinansuje gmina.
Na trzebińskim komisariacie jest 49 etatów policyjnych i 10 kontraktowych, opłacanych przez gminę. Komendant Tomasz Zając wystąpił ostatnio do samorządowców o kolejne dwa etaty.
- Każdy dzielnicowy spędza dwie godziny dziennie przy wypisywaniu wniosków o ukaranie, przesłuchiwanie świadków czy występowanie przed sądem. Gdybym miał dwa dodatkowe etaty, powstałby zespół do spraw wykroczeń. Pracujący w nim policjanci przejęliby te obowiązki od dzielnicowych, a ci byliby dzięki temu bardziej widoczni w terenie. Mam już oficera mogącego kierować takim zespołem – argumentował komendant.
Niektórzy radni nie byli jednak przekonani co do kolejnych wydatków na policję.
- Głosowałem za rozwiązaniem straży miejskiej. Rolę strażników przejęli dzielnicowi. Myślałem, że będzie ich widać w terenie. Przeliczyłem się, dlatego rozmowa o przyjęciu kolejnych osób jest dla mnie wątpliwa. W Chrzanowie gmina nie daje pieniędzy na policję, a komenda jakoś funkcjonuje. Jaką mamy gwarancję, że za rok nie zostaniemy poproszeni o opłacanie kolejnych pięciu etatów? – pytał Włodzimierz Korczyński.
Radni dali też do zrozumienia, że wspieranie przez nich policji nie jest dostatecznie doceniane.
- Trzeba zliczyć wszystko, cośmy do tej pory dali i przesłać taką informację szefowi policji. Niech nam to odda, a zrobimy komisariat z prawdziwego zdarzenia, bo teraz policjanci pracują w klitkach – zaproponował wiceprzewodniczący rady Zbigniew Duda.
- Jeśli samorząd coś dokłada do policji, to lokalna jednostka może też liczyć na wsparcie z komendy głównej. Na przykład dzięki temu, że gmina zafundowała nam samochód, komenda obiecała nam pieniądze na drugi pojazd – ripostował komendant Zając.
Temperatura dyskusji spadła po wystąpieniu burmistrza Adama Adamczyka, który poinformował, że z zaplanowanych na ten rok pieniędzy na policję zostało 70 tys. zł oszczędności. To z nawiązką pozwoli sfinansować w przyszłym roku płace dwóch policjantów. Radni przegłosowali więc uchwałę o utworzeniu dodatkowych etatów na okres pięciu lat.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 49 (661)
  • Data wydania: 08.12.04

Kup e-gazetę!