Nie masz konta? Zarejestruj się

Z zamku na lampy

04.08.2004 00:00
Choć dyskusja była zażarta, 100 tys. zł z budżetu gminy, zamiast służyć zabezpieczeniu zamku w Rudnie, sfinansuje oświetlenie uliczne.
Choć dyskusja była zażarta, 100 tys. zł z budżetu gminy, zamiast służyć zabezpieczeniu zamku w Rudnie, sfinansuje oświetlenie uliczne.
Z początkiem roku gmina wystąpiła do Ministerstwa Kultury z wnioskiem o dofinansowanie prac zabezpieczających ruiny. Owe 100 tys. zł miało stanowić udział gminy. Resztę zaś miało przyznać ministerstwo, oczywiście jeśli wniosek uzyskałby akceptację. Okazało się jednak, że wniosek odrzucono, a gminne pieniądze, przeznaczone na ten cel, muszą trafić gdzie indziej. Dlaczego?
- Środki przeznaczone w budżecie na opłacenie energii elektrycznej są już w tej chwili na wyczerpaniu. Jeżeli tego nie zrobimy, zaczną rosnąć odsetki. Mamy nóż na karku – argumentował burmistrz Wiesław Jagiełło.
- Od wielu lat mówimy o konieczności zabezpieczenia ruin. Z roku na rok obiekt ten jest w coraz gorszym stanie. W niedługim czasie będzie grozić zawaleniem. I teraz, gdy pojawiła się szansa, trzeba z niej zrezygnować. Nie mogę się z tym pogodzić. Przeznaczmy choćby połowę kwoty na wykonanie projektu zabezpieczenia zamku, by w przyszłym roku zacząć tam coś robić – mówił radny Roman Żbik.
- Jeśli sytuacja finansowa gminy jest w takim stanie, to ładowanie pieniędzy w ruiny stanowi po prostu luksus. Nie możemy sobie na to pozwolić – przekonywał Jan Godyń.
Ostatecznie uchwała przeszła 12 głosami, tym samym po raz kolejny radni udowodnili, że zabytki znajdujące się na terenie gminy nie cieszą się ich zainteresowaniem. Przykłady obiektów wymagających konserwacji lub choćby zabezpieczenia, można mnożyć. W coraz większą ruinę popada także pałac Ptockich.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 31 (643)
  • Data wydania: 04.08.04

Kup e-gazetę!