Nie masz konta? Zarejestruj się

Co by było, gdyby...

17.09.2003 00:00
Nocne patrole policji, wybudowanie domu opieki dla biednych, chorych i bezdomnych, zatrudnienie bezrobotnych przy remontach oraz poprowadzenie kolejki linowej na zamek w Lipowcu – to pomysły, które nie zrodziły się w głowie kandydata na wójta czy radnego, lecz dwunastoletniej Julii Wątroby.
Nocne patrole policji, wybudowanie domu opieki dla biednych, chorych i bezdomnych, zatrudnienie bezrobotnych przy remontach oraz poprowadzenie kolejki linowej na zamek w Lipowcu – to pomysły, które nie zrodziły się w głowie kandydata na wójta czy radnego, lecz dwunastoletniej Julii Wątroby.
Uczennica szóstej klasy Szkoły Podstawowej w Babicach wyliczyła je po kolei w pracy zgłoszonej na konkurs literacki w ramach małopolskiej akcji pod hasłem ,,Unikaj zagrożeń”. Jej pomysły na tyle się spodobały, że nagrodzono je pierwszym miejscem w gminnym etapie konkursu oraz drugim na szczeblu powiatowym.
- Poproszono nas, abyśmy wyobrazili sobie sytuację, gdy na jeden dzień obejmujemy stanowisko wójta. I co wtedy robimy dla naszej gminy. Pomyślałam w pierwszej kolejności o moich rówieśnikach, którym brakuje basenu i ośrodka rekreacyjno-sportowego. Dla poprawienia bezpieczeństwa w gminie Babice wprowadziłabym nocne patrole policji. Bezrobotnym znalazłabym tymczasową pracę przy naprawie chodników i dróg, a także sprzątaniu okolicznych lasów. Kolejka linowa, o której napisałam, prowadziłaby od zamku na Lipowcu do Bukowicy, z wykorzystaniem naturalnego wzniesienia w Wilczych Dołach. Ponadto wyznaczyłabym trasę zjazdową dla narciarzy. Dzięki kolejce i trasie do Babic przyjeżdżaliby turyści. A na otwarcie można by było zaprosić Adama Małysza – uważa rezolutna nastolatka, której dziadek Władysław Sroka długie lata zasiadał w radzie gminy.
Julia jednak bardziej niż o rządzeniu gminą, myśli o leczeniu zwierząt. Dlatego też w przyszłości chciałaby zostać weterynarzem. Julia sądzi, że jej pomysły są realne i może ktoś z nich w niedalekiej przyszłości skorzysta.
Co na to wójt, Wiesław Domin?
- Niektóre z postulatów są już realizowane. Myślę o zatrudnianiu bezrobotnych do prac remontowo-porządkowych. Pomysł z odbudową istniejącego niegdyś otwartego basenu w Babicach też nie jest nowy. Na przeszkodzie jednak stoi nieuregulowana do końca sprawa własności działek. Patrole policyjne w miarę możliwości pojawiają się na ulicach naszej gminy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie mogą być tu zawsze i wszędzie. Nie wiem, czy budowa kolejki linowej jest dobrym pomysłem. Podobnie jest z trasą zjazdową, która ze względu na ukształtowanie terenu wydaje się być nierealną. W jej miejscu widziałbym natomiast oślą łączkę dostosowaną do nauki jazdy na nartach. Obiekty sportowe jako takie są, ale wiadomo, że kompleks rekreacyjno- sportowy byłby milej widziany – uważa wójt Babic.
Zdaniem Wiesława Domina, w gminie nie ma praktycznie problemu z bezdomnością, a osoby starsze, chore i samotne kierowane są w miarę możliwości do Domu Pomocy Społecznej w Płazie.
Podczas konfrontacji Julia Wątroba usłyszała od Wiesława Domina, że jej propozycje wcale nie odbiegają od pomysłów dorosłych. Przeszkodą w ich zrealizowaniu jest brak pieniędzy.
- Podejmowanie decyzji wiąże się z dokonywaniem wyborów, które – jak wiadomo – nie wszystkich są w stanie zadowolić. Często więc zmuszony jestem wybierać mniejsze zło, bo oczekiwania mieszkańców są wciąż większe od możliwości finansowych gminy – zapewnia wójt.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 37 (598)
  • Data wydania: 17.09.03

Kup e-gazetę!