Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Maseczki? Nic lepszego na razie nie mamy. Interwencja prawna Adama Bodnara

14.10.2020 23:10 | 0 komentarzy | 3 026 odsłony | Alicja Molenda

Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się od rządu ustawowego uregulowania obowiązku noszenia maseczek. O co chodzi?

0
Maseczki? Nic lepszego na razie nie mamy. Interwencja prawna Adama Bodnara
Maseczki to nasza antycovidowa broń. Na razie lepszej nie mamy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zdaniem Adama Bodnara, noszenie maseczek jest bezwzglednie konieczne, ale nakaz ich używania, zgodnie z Konstytucją RP, powinna regulować ustawa, nie roporządzenie.

Jak podaje serwis money.pl, drugą wadą prawną, jest oparcie owego rozporządzenia na ustawie, która w żaden sposób nie nakazuje zasłaniania ust i twarzy osobom zdrowym.

"Ustawa ta wyraźnie przewiduje, że obowiązek stosowania innych środków profilaktycznych i zabiegów może być nałożony rozporządzeniem Rady Ministrów wyłącznie na osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Tym samym obowiązek zakrywania ust i nosa wprowadzony w rozporządzeniu nie może dotyczyć każdego - niezależnie od oceny jego stanu zdrowia w aspekcie zagrożenia epidemią" - uzasadnia RPO.

Rzecznik już w maju sygnalizował, że obowiązek zakrywania ust i nosa nie znajduje oparcia w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Najnowsze zasady noszenia maseczek w przestrzeni publicznej zostały określone rozporządzeniem Rządu z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Za nieprzestrzeganie tego nakazu grozi mandat do 500 zł.

Noszenie maseczek dla nikogo nie jest przyjemnością. Jednak w sytuacji narażenia na nieprzewidywalne skutki zdrowotne podstępnego koronawirusa, jak podkreślił w wywiadzie w TVN prof. Wojciech Szczeklik, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Klinicznego w Krakowie  - lepszej ochrony na razie nie mamy.