Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zabytkowa nastawnia do likwidacji. „Stacja Chrzanów'" chce ją ocalić

06.02.2018 20:57 | 8 komentarzy | 6 412 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik
Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 09:47

Chrzanowskie stowarzyszenie sympatyków kolei liczy, że uda się namówić władze miasta do przejęcia przedwojennego obiektu i przeniesienia go na róg alei Henryka i Siennej. Później do nastawni miałaby dołączyć lokomotywa stojąca dziś przed Fablokiem.

8
Zabytkowa nastawnia do likwidacji. „Stacja Chrzanów'" chce ją ocalić
Stowarzyszenie chce wykorzystać budynek nastawni i cały system zwrotnicowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Miejsce wydaje się idealne. W przyszłości mogłoby stać się rozpoznawalnym punktem na mapie miasta i elementem jego promocji. Wystarczy odrobina chęci i wyobraźni.

Niestety teren nie należy do gminy. Dlatego urząd proponuje inne lokalizacje, m.in. w rejonie likwidowanego Fabloku, przy ul. Fabrycznej. W ocenie Stowarzyszenia to zły pomysł, bo rzadko kiedy ktoś tam zagląda. Za to Sienną codziennie przejeżdża mnóstwo samochodów.

Rozmowy zainicjowano we wtorek. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele kolei. Wszystkie strony są przekonane, że uda się dojść do porozumienia.

- Do momentu przeniesienia nastawni czyli roku 2020, 2021 jest dużo czasu, by zabezpieczyć pieniądze na relokację lokomotywy sprzed Fabloku oraz jej odnowienie. To naszym zdaniem najmocniejszy argument, że te wydatki nie są planowane na ten rok, tylko można się do nich rzetelnie przygotować. A warto, bo to symbol naszego miasta i jego historii - mówi Krzysztof Brandys, prezes Stowarzyszenia „Stacja Chrzanów".

Warto zaznaczyć, że samą nastawnię wraz z systemem zwrotnicowym PKP PLK są gotowe przekazać miastu bezpłatnie.