Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

CBA w chrzanowskim sądzie

28.12.2016 17:55 | 1 komentarz | 14 856 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli w środę do Sądu Rejonowego w Chrzanowie. Przeszukiwali jednostkę w związku ze śledztwem dotyczącym przywłaszczenia ponad 10 milionów złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

1
CBA w chrzanowskim sądzie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Przeszukania dopiero się zakończyły. Teraz prokuratorów i funkcjonariuszy CBA czeka żmudna praca analityczna. Treść dokumentów, jakie zostały zabezpieczone, trzeba bowiem wnikliwie przeanalizować - poinformował nas w środę po południu prokurator Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, a także przy udziale krajowej, dotyczy przywłaszczenia na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie ponad 10 milionów złotych.

28 grudnia na polecenie śledczych z Podkarpacia CBA dokonało przeszukań siedmiu sądów: apelacyjnego we Wrocławiu, okręgowych w Kielcach, Nowym Sączu i Tarnowie oraz rejonowych w Zakopanem, Oświęcimiu i Chrzanowie.

Przeszukania te były pokłosiem przesłuchań świadków i pięciu podejrzanych w sprawie wyłudzeń na szkodę krakowskiego sądu, a także ujawnieniem szeregu dokumentów wskutek wcześniejszych przeszukań.

- Na początkowym etapie sprawa dotyczyła Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Teraz jak można się łatwo zorientować, troszkę się to zmieniło - mówi Arkadiusz Jaraszek, przyznając, że o szczegółach nie może na tym etapie mówić.

Dotychczas zgromadzony materiał wskazuje, że w latach 2013-2016 Sąd Apelacyjny w Krakowie zawierał z zewnętrznymi firmami liczne umowy o świadczenie fikcyjnych usług. Firmy te zlecały następnie zamówione przez Sąd Apelacyjny usługi pracownikom tego sądu, w tym jego ówczesnemu prezesowi.

Z pozyskanych przez CBA i prokuraturę dowodów wynika, że również w sądach, w których dokonano przeszukań, mogły mieć miejsce nieprawidłowości w zakresie zlecania usług podmiotom zewnętrznym, które występują jako kontrahenci Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Dotychczas w sprawie tej prokuratorzy przedstawili zarzuty pięciu osobom: dyrektorowi i głównej księgowej Sądu Apelacyjnego w Krakowie, dyrektorowi Centrum Zakupów dla Sądownictwa oraz dwóm osobom reprezentującym podmioty gospodarcze, które miały wykonywać fikcyjne usługi na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Grozi im do 10 lat więzienia.