Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Mini-przewodnik po stylu vintage

14.06.2018 11:28 | 0 komentarzy | 3 988 odsłony | FAVI

Materiał promocyjny

Słowo „vintage" w dosłownym tłumaczeniu oznacza „stary, klasyczny". Mianem tym określa się rzeczy, które odznaczają się ponadprzeciętną żywotnością, służąc swoim właścicielom przez długie lata i które wraz z upływem czasu zyskują intrygującą „patynę". Ich ogromna wartość wynika przede wszystkim z nostalgii za przeszłością, ówczesnym designem i wzornictwem. Z tego powodu styl vintage coraz odważniej wkracza do niemal wszystkich sfer naszego życia, od mody po architekturę wnętrz.

0
Mini-przewodnik po stylu vintage
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Inspiracją dla stylu vintage w branży wnętrzarskiej jest przede wszystkim okres od lat dwudziestych do sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Niemniej jednak odbiór i rozumienie tego terminu może się różnić w zależności od kraju. U nas design lat pięćdziesiątych i późniejszych określany jest najczęściej jako „retro" i w związku z tłem historycznym nie cieszy się taką popularnością, jak przedmioty z czasów młodości naszych babć i prababć.

W krajach skandynawskich słowem „vintage" określa się natomiast wszystkie przedmioty powstałe do lat siedemdziesiątych. W przeciwieństwie do stylu retro, vintage skupia się przede wszystkim na wyszukiwaniu oryginalnych przedmiotów z przeszłości i dawaniu im drugiego życia.
Dodatki utrzymane w stylu vintage - same lub w kombinacji z nowoczesnymi elementami - zawsze ocieplają wnętrze, nadając mu osobisty charakteru. Na pierwszy rzut oka mogło by się wydawać, że vintage to styl odpowiedni przede wszystkim dla osób staroświeckich i niepoprawnych nostalgików. Prawdą jest jednak coś zupełnie przeciwnego. Sprawdzi się on u każdego, kto marzy o przytulnym, oryginalnym, ale nie przestarzałym wnętrzu. Czym więc kierować się przy urządzaniu mieszkania w stylu vintage?

Podstawowe zasady stylu vintage

1. Wybierz swój styl - okres w historii, który jest Ci najbliższy (na przykład lata dwudzieste) - i skup się na poszukiwaniu przedmiotów z tej epoki . Można wprawdzie mieszać ze sobą elementy z dwudziestych i sześćdziesiątych lat, ale wymaga to doświadczenia, wprawy i wyczucia. W innym przypadku wnętrze może sprawiać wrażenie zbyt niejednorodnego. Ważne jest także, by uświadomić sobie, że styl vintage ma wiele wariantów, których nie powinno się ze sobą łączyć. Jednym z nich jest na przykład styl industrialny, w którym dominuje ciemne drewno, naturalna skóra i i stopy metalu. Z drugiej strony mamy natomiast klasyczny styl retro z pastelowymi kolorami i subtelnymi meblami na cienkich nóżkach.

2. W każdym pomieszczeniu określ tzw. „punkt centralny", czyli strefę, która zajmuje najwięcej przestrzeni i która przyciągnie wzrok od razu po wejściu do pokoju. Umieść w niej meble i kilka dekoracji z epoki. W salonie możesz stworzyć strefę odpoczynku (sofa, fotele, ława), a w sypialni snu (łóżko, stoliki nocne, pościel). W łazience rolę tę pełnić może umywalka z lustrem, w kuchni natomiast stół jadalny, meble kuchenne albo tzw. wyspa.

Tylko od Ciebie zależy ilość dodatków vintage w danym pomieszczeniu. Jeśli jednak nie chcesz stworzyć istnej repliki pokoju swojej babci, kieruj się sprawdzoną zasadą „mniej znaczy więcej". Kilka przedmiotów z przeszłości w połączeniu z nowoczesnymi meblami o klasycznych kształtach sprawią, że wnętrze będzie stylowe, ale nie „przekombinowane". Elementem, który pomoże nam wnieść do domu atmosferę dawnych lat, są odpowiednio dobrane i rozmieszczone lampy.

3. Dodatki i akcesoria w stylu vintage powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Plastik jest surowo zabroniny - zamiast niego wybieraj: drewno, skórę, miedź, porcelanę, kuty lub galwanizowany metal, szkło i emalię.

4. Wybierając meble do domu zwracaj uwagę na jakość materiału i precyzję wykonania. Inwestycja ta z pewnością się opłaci. W przeciwieństwie do tanich mebli z masowej produkcji, te solidne i porządnie wykonane będą Ci służyć przez długie lata. Mimo iż styl vintage opiera się głównie na rzeczach z drugiej ręki, w niektórych przypadkach lepiej zdecydować się na zakup nowego produktu, który stylem nawiązuje do wybranej przez nas epoki (łóżko, skórzana sofa, zlew kuchenny, pościel itp.)

5. Nie lekceważ roli dodatków i akcesoriów ozdobnych. Jednak jeśli nie chcesz, by Twój pokój przypominał antykwariat czy stoisko na pchlim targu, wybieraj je ostrożnie i ściśle trzymaj się wybranego stylu (patrz punkt 1). W przeciwieństwie do mebli, na dekoracjach możesz sporo zaoszczędzić. Dobrze przeszukaj strychy, piwnice i składziki babci - miejsca te kryją czasem prawdziwe skarby. Odwiedzaj komisy i targi staroci, buszuj w Internecie. Słyszałaś już o FAVI.pl? FAVI to świetna wyszukiwarka mebli i dekoracji, znajdziesz tam wiele inspiracji i wielki wybór mebli i ozdób w stylu vintage. To tam możesz upolować istne perełki za kilka lub kilkanaście złotych.

Materiał promocyjny