Nie masz konta? Zarejestruj się

Artykuły sponsorowane

Zakładanie trawnika, krok po kroku

19.04.2018 11:38 | 0 komentarzy | 2 393 odsłony | Hurtownia ogrodnicza

Artykuł sponsorowany

Idealną pora na zakładanie trawnika jest wiosna. Najlepiej zrobić to w kwietniu lub maju. Aby osiągnąć wspaniały efekt, należy odpowiednio się do tego przygotować i wszystkie kolejne etapy przeprowadzić z należytą starannością, a na już nie długo, będziemy mogli cieszyć się ze zwartej i pięknie wybarwionej trawy w naszym ogrodzie. Od czego zacząć?

0
Zakładanie trawnika, krok po kroku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przygotowanie podłoża
Zanim wysiejemy trawę, najpierw musimy odpowiednio przygotować podłoże. Im lepiej to zrobimy, tym lepszy efekt osiągniemy. Zacząć należy od dokładnego oczyszczenia terenu z kamieni, gruzu, pozostałości po budowie czy remoncie oraz wszelkich śmieci. Następnym krokiem jest rozluźnienie gleby. Mały obszar możemy przekopać szpadlem, w przypadku większej powierzchni, lepiej jednak użyć pługa lub glebogryzarki, rozluźniając następnie powstałe skiby widłami. Kolejny etap to dokładne odchwaszczenie terenu. Z przekopanej ziemi łatwo usuniemy korzenie niepożądanych roślin. Możemy także zastosować oprysk, trzeba wówczas zaczekać z sianiem trawy tyle, ile zaleca producent danego środka. Zanim zdecydujemy się jednak na użycie chemii, rozważmy wszystkie za i przeciw. Pamiętajmy, że niszczy ona nie tylko chwasty. Może być także niebezpieczna dla dzieci i zwierząt domowych.

Poprawa jakości gleby
Jeśli mamy do czynienia z ziemią gliniastą o zwięzłej strukturze dobrze jest rozluźnić ją piaskiem. Z kolei piaszczysta wymaga wzbogacenia kompostem lub próchnicą. Dla prawidłowego wzrostu trawy duże znaczenie ma także odczyn podłoża, idealny powinien mieścić się w przedziale pH 5,5-6,5. Zbadać odczyn gleby w naszym ogrodzie możemy samodzielnie, wykorzystując do tego pehametr, który bez problemu kupimy w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli okaże się, że podłoże jest zbyt kwaśne, należy zmieszać je z wapnem ogrodowym, ewentualnie kredą. Glebę zbyt zasadową zakwasimy przy pomocy torfu wysokiego lub nawozów siarczanowych. Mniej więcej tydzień przed planowanym siewem dobrze jest zastosować nawóz przeznaczony do trawników. Do jego rozsiania najlepiej użyć specjalnego siewnika, będziemy mieć wówczas gwarancję, że został on rozprowadzony równomiernie. Następnie nawóz mieszamy z wierzchnią warstwą gleby i obficie odlewamy.

Profilowanie powierzchni
Kolejnym krokiem jest wyrównanie powierzchni, na której ma powstać trawnik. Nie powinno być na niej dołków, gdzie będzie mogła zbierać się woda ani pagórków utrudniających koszenie. Najlepiej, aby obszar miał około 3% spadu, wówczas nie będziemy mieć problemu z odprowadzaniem nadmiaru wody deszczowej. To dobry moment, aby rozłożyć instalacje nawadniającą, eklektyczną, siatkę przeciw kretom oraz obrzeża.

Tutaj znajdziesz akcesoria do zakładania trawników w niskich cenach.

Wysiew trawy
Wybierając mieszankę traw do zasiania w swoim ogrodzie, powinniśmy poświęcić na to nieco czasu i wybrać taką, która będzie najlepiej dopasowana do naszych warunków glebowych, stopnia nasłonecznienia oraz rodzaju użytkowania. Nie warto wybierać najtańszych produktów, ponieważ często zawierają w swoim składzie trawy pastewne, tworzące nieestetyczne kępy. Na 100 m2 powinniśmy zastosować mniej więcej 3 kg nasion. Mniejsza ilość może spowodować wolniejsze zadarnianie i dominacje chwastów. Do wysiewu trawy najlepiej użyć specjalnego siewnika, dzięki czemu zrobimy to równomiernie. Po skończonej pracy nasiona należy wymieszać w wierzchnią warstwą podłoża. Pamiętajmy, że świeżo zasiana trawa wymaga regularnego podlewania.
Po około 2 tygodniach trawa powinna wykiełkować. Trawnik zazieleni się za około miesiąc. Kiedy źdźbła osiągną wysokość ok. 10 cm, możemy je skosić do ok. 5 cm. Z intensywnym użytkowaniem murawy np. do gry w piłkę należy jednak poczekać kilka tygodni, aż trawa dobrze się ukorzeni.

Artykuł sponsorowany