Nie masz konta? Zarejestruj się

Informator

Jak porównywać oferty kredytów mieszkaniowych?

14.03.2014 10:08 | 0 komentarzy | 4 518 odsłony | red
Porównywanie poszczególnych ofert kredytów mieszkaniowych nie musi być czasochłonne. Wystarczy tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Porównywanie poszczególnych ofert kredytów mieszkaniowych nie musi być czasochłonne. Wystarczy tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo mogą przepłacić, decydując się na kredyt hipoteczny w pierwszym lepszym banku, który wyda pozytywną decyzję kredytową. Mimo że obecnie stopy procentowe plasują się na bardzo korzystnym, niskim poziomie, to gdy zaczną wzrastać – co w końcu kiedyś nastąpić, siłą rzeczy, musi – kieszeń kredytobiorcy może mocno odczuć zmianę, jeśli wybór kredytu został dokonany nierozsądnie.

Porównywanie propozycji kredytowych różnych banków zacząć należy zawsze od tego samego – ustalenia kwoty kredytu i okresu spłaty, na które mamy zamiar się zdecydować. Pamiętajmy, że dla różnych parametrów kredytowych i różnej wysokości wkładu własnego wygląd listy najkorzystniejszych kredytów mieszkaniowych może się zmieniać. Konfrontując produkty kredytowe banków, analizujmy je po możliwie najbardziej zbliżonych parametrach do tych, które będą funkcjonowały w już podpisanej w przyszłości umowie kredytowej. Tylko wówczas otrzymamy informacje, które będą dla nas miarodajne w zakresie oceny korzyści z danej oferty.

Gdy już przemyślimy, ile chcemy pożyczyć i kiedy pożyczkę spłacimy, wpiszmy wybrane parametry do porównywarki kredytów mieszkaniowych, dostępnej na internetowym portalu finansowym. Otrzymane wyniki – listę banków – możemy sortować po interesujących nas elementach. Warto kierować się wysokością raty oraz RRSO – wskaźnika podsumowującego całkowity koszt kredytu. Zaznaczyć należy przy tym, że im RRSO niższe, tym kredyt bardziej się opłaca. W pewnych okolicznościach jednak lepiej skupić się innych czynnikach.

Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym. Jeśli skorzystamy przykładowo z oferty promocyjnej, która na pierwszym miejscu listy kredytów znalazła się dzięki temu, że w zamian za obniżenie np. marży kredytobiorca zobowiązany jest to wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na życie, założenia karty kredytowej, konta osobistego i skorzystania z ryzykownego planu oszczędnościowego, to suma kosztów, jakie będzie musiał ponieść ze względu na obsługę tych produktów, może przewyższyć wartość różnicy, którą zaoszczędził, decydując się na pozornie tańszy kredyt hipoteczny. Podejmując ostateczną decyzję o wyborze konkretnej oferty, warto wziąć to pod uwagę.
(z)