Nie masz konta? Zarejestruj się

Informator

W sobotę rozpoczyna się jubileuszowa, 10. Parowozjada w Chabówce

21.08.2014 13:12 | 0 komentarzy | 11 363 odsłon | red
W najbliższy weekend miłośnicy kolei z całej Polski przyjadą do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Okazją do wizyty tej malowniczej okolicy w przedostatni sierpniowy weekend jest dziesiąta edycja „Parowozjady”, czyli imprezy przeznaczonej dla wszystkich pasjonatów kolejnictwa.
0
W sobotę rozpoczyna się jubileuszowa, 10. Parowozjada w Chabówce
Fot. PKP Cargo
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W najbliższy weekend miłośnicy kolei z całej Polski przyjadą do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Okazją do wizyty tej malowniczej okolicy w przedostatni sierpniowy weekend jest dziesiąta edycja „Parowozjady”, czyli imprezy przeznaczonej dla wszystkich pasjonatów kolejnictwa.

Główną atrakcję organizowanego co roku przez PKP CARGO wydarzenia stanowić będzie pokaz zabytkowych parowozów. Odwiedzających Chabówkę czeka również wiele dodatkowych i specjalnie przygotowanych na tę okazję atrakcji.

PKP CARGO, organizator tegorocznej „Parowozjady”, przygotował z okazji jubileuszowej edycji imprezy wiele wyjątkowych atrakcji. Wszyscy, którzy w najbliższy weekend odwiedzą Skansen w Chabówce, będą mieli szansę zobaczyć z bliska osiem niezwykłych i zabytkowych parowozów. Odwiedzający Chabówkę na dwa dni przeniosą się w czasy amerykańskiej gorączki złota oraz budowy kolei transkontynentalnej. Podróż po „Dzikim Zachodzie” będzie dla wszystkich stanowić niezapomnianą przygodę.

- Już tylko godziny dzielą nas od startu tej wyjątkowej pod wieloma względami imprezy. Jeżeli ktoś jeszcze zastanawia się, czy warto w najbliższy weekend odwiedzić Chabówkę, chciałbym podkreślić, że możliwość zobaczenia tylu zabytkowych lokomotyw w jednym miejscu zdarza się niezwykle rzadko. Dla fanów kolejnictwa od wielu lat „Parowozjada” stanowi obowiązkową pozycję w corocznym kalendarzu imprez, dlatego zachęcam raz jeszcze do wzięcia udziału w tegorocznej „Parowozjadzie”. Tym bardziej, że przygotowaliśmy miłą niespodziankę. W „Parowozjadzie” weźmie udział świeżo wyremontowany w warsztatach w Chabówce parowóz górski OKz32-2 z 1934 roku! Będzie go można zobaczyć pod parą po siedmioletniej przerwie - mówi Maciej Panasiewicz, naczelnik Sekcji Utrzymania i Napraw Taboru w Chabówce.

Podczas tegorocznej edycji imprezy będzie można podziwiać zabytkowe parowozy z Polski i Europy oraz dwie historyczne lokomotywy spalinowe. Na odwiedzających będą czekały także zabytkowe składy pociągów stacjonujące na co dzień w na terenie skansenu w Chabówce. Znajdują się tam między innymi wagony pasażerskie oraz towarowe z początku XX wieku.

Poza tradycyjną plejadą zabytkowych maszyn, goście będą mogli skorzystać z przygotowanych przez organizatora wyjątkowych atrakcji. Co godzinę będą odbywać się pokazy i lekcje tańca country oraz konkursy dla publiczności. Chętni będą mogli spróbować swoich sił między innymi w rzucie podkową lub kapeluszem kowbojskim, jak również w strzelaniu z łuku. Co odważniejsi będą mogli zmierzyć się z ujeżdżaniem mechanicznego byka. Natomiast dla najmłodszych uczestników „Parowozjady” zorganizowana zostanie wyjątkowa Indiańska wioska. Podczas imprezy będzie można również odwiedzić utrzymane w klimatach „Dzikiego Zachodu” biuro szeryfa, saloon, pocztę czy klasyczny bank.

Organizatorem dziesiątej edycji „Parowozjady” jest PKP CARGO. Organizacja takich imprez jak „Parowozjada” w Chabówce czy majowa „Parada Parowozów” w unikatowej na skalę europejską Parowozowni w Wolsztynie stanowi jeden z kluczowych elementów działalności największego w Polsce i drugiego w Unii Europejskiej kolejowego przewoźnika towarowego. Poprzez aktywne wspieranie działalności miejsc, w których zachowane zostały zabytki techniki kolejowej, PKP CARGO realizuje cel utrzymania pamięci o polskim dziedzictwie kolejowym. Wydarzenia takie jak nadchodząca „Parowozjada” pozwalają w atrakcyjny sposób dotrzeć z wiedzą na temat bogatej historii polskiego kolejnictwa do szerokiego grona odbiorców.

(zew)