Nie masz konta? Zarejestruj się

Zdrowie

W poradniach zamieszanie

09.02.2011 13:33 | 0 komentarzy | 4 358 odsłony | red
ZDROWIE. Problemy z kontraktami z NFZ sprawiły, że w niektórych poradniach na wizytę u specjalisty obecnie nie czeka się prawie wcale. Część ośrodków zdrowia dopiero od lutego zaczęła rejestrować pacjentów.
0
W poradniach zamieszanie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

ZDROWIE. Problemy z kontraktami z NFZ sprawiły, że w niektórych poradniach na wizytę u specjalisty obecnie nie czeka się prawie wcale. Część ośrodków zdrowia dopiero od lutego zaczęła rejestrować pacjentów.

Wiele placówek niemających umów na na styczeń, wstrzymało na miesiąc wizyty w niektórych poradniach. Wszystko przez niepewność, czy w ogóle kontrakt otrzymają. Nie wszystkie go mają. Pacjenci dopiero teraz zaczynają orientować się w sytuacji i sprawdzać, gdzie w tym roku będą mogli pójść do specjalisty.

W Alwerni, u neurologa czy okulisty, mogą być przyjęci niemal od ręki. Jednak nie wszystkie, działające do tej pory poradnie, będą nadal funkcjonować. Jeszcze w lutym można pójść do kardiologa czy reumatologa w Libiążu. Lada moment jednak to się może zmienić, a terminy znacznie się wydłużą. Kto się więc zapisze pierwszy, ten lepszy.

W Chrzanowie w porównaniu do ubiegłego roku, terminy specjalnie się nie wydłużyły, ale w trakcie roku mogą się zmienić. Najtrudniejsza sytuacja jest w chrzanowskim szpitalu, gdzie do najbardziej obleganych lekarzy: rehabilitantów, kardiologów czy urologów na pierwszą wizytę trzeba czekać prawie cztery miesiące.

- Przez to, że nie wszystkie poradnie w okolicznych ośrodkach dostały kontrakt, ich pacjenci będą szukać specjalistów gdzie indziej. Tam, gdzie do tej pory terminy były krótkie, zaczną się tworzyć duże kolejki - prognozuje prezes Centrum Medycznego Diabet w Chrzanowie, Barbara Romanowska.

W Diabecie do kardiologa i okulisty pierwszorazowe wizyty ustalane są na marzec, a do neurologa za dwa tygodnie.
Gdyby ktoś po raz pierwszy chciał wybrać się do kardiologa w Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie, musi liczyć się z terminem na początek kwietnia. W marcu są terminy do neurologa, reumatologa czy okulisty.

- Mamy jeszcze pulę zarezerwowaną dla pacjentów w nagłych przypadkach. W sytuacjach trudnych są przyjmowani praktycznie natychmiastowo - zapewnia dyrektor ZLA Jacek Bojdoł.
W Krzeszowickim Centrum Zdrowia na wizytę u kardiologa można liczyć najwcześniej z końcem marca.

W trzebińskim NZOZ nie ma zapisów do poradni specjalistycznych. Tu działa zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Przykładowo, neurolog przyjmuje dwa razy w tygodniu (w poniedziałki i piątki) po dwudziestu pacjentów na dzień. Numerek do specjalisty dostanie osoba, która wcześniej ustawi się w kolejce do rejestracji. Tak samo funkcjonuje poradnia okulistyczna, z tą tylko różnicą, że okulista przyjmuje pięć razy w tygodniu, po dziesięciu pacjentów dziennie. Kardiologa, reumatologa i urologa w Trzebini nie ma. Dlatego chcąc skorzystać z porad tych specjalistów, trzeba szukać wolnych terminów w innych ośrodkach. W Chełmku do kardiologa można się będzie dostać z końcem lutego. Z końcem kwietnia natomiast do reumatologa i neurologa. W marcu do urologa. Z powodu choroby jednego z dwóch okulistów na razie zapisy do tej poradni są wstrzymane.
Ewa Solak

Przełom nr 5 (975) 2.2.2011