Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

TRZEBINIA. W komisariacie kierowcy sami mogą dmuchnąć w alkomat

14.10.2014 10:29 | 4 komentarze | 6 556 odsłon | (EJB)

Zakupione przez gminę urządzenie znajduje się w trzebińskim komisariacie. Jest ogólnodostępne. Z jego pomocą każdy kierowca – zanim wsiądzie do samochodu – może sam sprawdzić swoją trzeźwość.

4
TRZEBINIA. W komisariacie kierowcy sami mogą dmuchnąć w alkomat
Zamontowany w trzebińskim komisariacie alkomat kierowcy mogą obsługiwać samodzielnie. Fot. Archiwum policji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Zakupione przez gminę urządzenie znajduje się w trzebińskim komisariacie. Jest ogólnodostępne. Z jego pomocą każdy kierowca – zanim wsiądzie do samochodu – może sam sprawdzić swoją trzeźwość.

Alkomat jest zamontowany na ścianie w holu budynku. Można z niego korzystać samodzielnie bez pomocy funkcjonariuszy.

- By wykonać badanie, należy umieścić w urządzeniu słomkę znajdującą się w zasobniku i nacisnąć przycisk, a następnie postępować zgodnie z instrukcją, która pojawi się na wyświetlaczu. Obsługa jest bardzo prosta. W przypadku jakichkolwiek problemów zawsze można też poprosić o pomoc dyżurnego – mówi Robert Matyasik, rzecznik prasowy chrzanowskiej policji.

Policjanci przyznają, że pierwsi chętni skorzystali już z możliwości bezpłatnego badania. Wynik jest podawany w promilach. Mają nadzieję, że z czasem zainteresowanie będzie większe, a z ulic zniknie chociaż część nietrzeźwych uczestników ruchu.

Badanie jest wykonywane anonimowo i bez żadnych świadków. Nie wymaga jakichkolwiek formalności. Oczywiście osoby, które mają wątpliwości, czy mogą bezpiecznie prowadzić samochód, powinny przyjść do komisariatu pieszo lub skorzystać z innych środków transportu.

- Niedopuszczalna jest sytuacja, by osoba, która podejrzewa, że może być pod wpływem alkoholu, przyjeżdżała na badanie, kierując samochodem – uczula rzecznik policji.

Zamontowane w trzebińskim komisancie urządzenie to własność gminy. Kosztowało około 2 tys. zł i zostało przekazane policjantom w użyczenie na cztery lata.
(EJB)