Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Europejskie pieniądze dla przedsiębiorców są do wzięcia

18.02.2009 19:43 | 1 komentarz | 3 769 odsłony | red
CHEŁMEK. 161 milionów euro dla przedsiębiorców. Tyle pieniędzy przewidziano dla ludzi biznesu w programie regionalnym Małopolski. W środę w ośrodku kultury przedstawiciele urzędu marszałkowskiego zorganizowali spotkanie z przedsiębiorcami. Mówili o możliwościach pozyskiwania europejskich funduszy.
1
Europejskie pieniądze dla przedsiębiorców są do wzięcia
Kilkanaście osób pojawiło się w Chełmku na spotkaniu poświęconym możliwości pozyskiwania funduszy europejskich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

CHEŁMEK. 161 milionów euro dla przedsiębiorców. Tyle pieniędzy przewidziano dla ludzi biznesu w programie regionalnym Małopolski. W  środę w ośrodku kultury przedstawiciele urzędu marszałkowskiego zorganizowali spotkanie z przedsiębiorcami. Mówili o możliwościach pozyskiwania europejskich funduszy.

– Mamy smutne doświadczenia w tej kwestii. Dwa lata temu staraliśmy się o pieniądze na innowację zakładu, ale bez echa – stwierdził Stanisław Mleczek, z chełmeckiej firmy Stanform, jeden z kilkunastu uczestników spotkania.

Członek zarządu województwa małopolskiego Marek Sowa mówił, że w poprzednim programie regionalnym z europejskich dotacji faktycznie skorzystały głównie firmy krakowskie. Było ich aż 80 procent. Zapewnił, że tym razem będzie inaczej.

Mają o tym świadczyć pierwsze rozpatrzone wnioski. Przedsiębiorstwa z Krakowa stanowią jedynie 35 procent beneficjentów. Z powiatu chrzanowskiego w pierwszym naborze do województwa trafiło zaledwie sześć wniosków. Dwa z nich rozpatrzono pozytywnie. Niewiele lepiej sytuacja ma się w powiecie oświęcimskim. Z tego spłynęło osiem wniosków. Cztery uzyskają dofinansowanie.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą liczyć na dotacje od 20 tysięcy do dwóch milionów złotych.

– Mieliśmy 125 wniosków. 102 będą dofinansowane – mówił Sowa.

Dla świata biznesu województwo ma 161 mln euro. 110 mln przeznaczono na bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw. Reszta na działania związane z otoczeniem biznesu, w tym finansowanie instytucji wspierających przedsiębiorców czy fundusze poręczeń pożyczkowych.
(taj)