Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

W środę nowy numer "Przełomu"

28.07.2009 19:20 | 9 komentarzy | 6 102 odsłon | red
W środę nowy numer "Przełomu" a w nim m.in.:
9
W środę nowy numer
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

AKTUALNOŚCI

Horror nr 309
Ludzie boją się jeździć autobusami linii 309 z Gaja do Chrzanowa. Pijani lub naćpani chuligani zaczepiają w nich podróżnych. Ostatnio grupka wyrostków pobiła 14-latka. Kierowcy są bezradni. Sami też się boją.

Obniżki nie będzie. Podwyżka? Niewykluczona.
Nie ma mowy o obniżeniu ceny odbioru ścieków dowożonych beczkowozami do oczyszczalni - oznajmił Emil Tobolski, prezes zarządu Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie. O taką obniżkę wnioskowała w imieniu mieszkańców libiąska rada miejska.

Usprawnianie komunikacji według Kosowskiego
Burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski musi szukać oszczędności. I szuka - na początku w organizacji komunikacji miejskiej. Co proponuje?

Defibrylatory są, tylko kto o tym wie
Spośród dwudziestu ogólnodostępnych automatycznych defibrylatorów, rozmieszczonych w newralgicznych miejscach Trzebini, do tej pory użyto tylko dwóch przy przywracaniu akcji serca. Dlaczego tak rzadko są używane?

Pomogą, jeśli zadzwonisz...
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie chce zmienić swój numer telefonu na łatwiejszy do zapamiętania. Na razie ma następujący: 032 625 83 40. Korzystajmy z niego, jeśli zdarzy się wypadek, a my nie będziemy wiedzieć, czy dzwonić po pogotowie, policję czy straż pożarną.

Autostrada zalana piwem
Przez ponad godzinę autostrada A4 była zalana setkami litrów złocistego napoju po tym, jak we wtorek ranoz TIR-a wysypało się 580 skrzynek z butelkami piwa.

Mężczyzna spłonął w aucie
Strażacy, gdy w niedzielę ugasili palącego się na osiedlu Młodości w Chrzanowie fiata uno, zobaczyli ludzkie zwłoki na tylnym siedzeniu. Według nieoficjalnych informacji w grę może wchodzić samobójstwo.

Godność nauczycieli
Brak miejsc pracy dla młodych nauczycieli to w dużej mierze efekt zmian w ustawie systemie oświaty, mówiącej, że po ukończeniu 55 lat i 30 latach pracy, nauczyciel może przejść na emeryturę i pracować nadal. W ten sposób bierze dwie wypłaty i blokuje etat młodym osobom - mówi Danuta Suwała, prezes chrzanowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Pomoc dla Ukraińców
GROJEC – ZALAS. Prawdziwe szczęście w nieszczęściu mieli Ukraińcy jadący z Lwowa do niemieckiego Karlsruhe. Autokar uderzył na autostradzie A4 w przydrożną skarpę, odbił się od niej i przewrócił na lewy bok. To cud, że tylko kilka osób odniosło lekkie obrażenia ciała – mówili intereniujący na miejscu strażacy.

Niebezpieczny przestępca wciąż poszukiwany
PIŁA KOŚCIELECKA. Trzech bandytów podstępem ściągnęło kuriera na prywatną posesję. Potem skrępowali go łańcuchem i ograbili z przesyłki. Podczas próby zatrzymania jednego ze sprawców mogli zginąć policjanci.

Gdzie jest poszukiwana staruszka?
BALIN. Od tygodnia trwają poszukiwania 77-letniej Władysławy Jamrozik, która wyszła z domu i do tej pory nie wróciła. Kobieta jest osobą niepełnosprawną, ma zaniki pamięci.

REGION

Dorośli chcą się uczyć
W tym roku obowiązkowa służba wojskowa przeszła do historii. Do tej pory sporo osób wybierało szkoły policealne aby uniknąć wojska. Czy brak strachu przed armią wpłynie na tegoroczny nabór? - Te placówki nie upadną, bo sporo dorosłych nadal chce się dokształcać lub przekwalifikowywać - uważa Jerzy Fraś, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie.

Obóz zamiast głupot
Jest tyle przejawów demoralizacji młodzieży, że trzeba robić wszystko, by to zmienić. Ważne, żeby uczestnicy obozu przełamali negatywne myślenie o szkole i nauce oraz by poprawiło się poczucie ich własnej wartości - uważa Witold Kasprzycki, dyrektor Ochotniczego Hufca Pracy w Trzebini, który realizuje projekt "Nasza przyszłość".


CHRZANÓW

Zaczynają od rond
Rondo na skrzyżowaniu ulic Kusocińskiego i Zielonej w Chrzanowie, które ma usprawnić ruch na czas budowy wiaduktu kolejowego, jest już gotowe. Jeszcze w tym roku na ul. Zielonej ma powstać kolejne.

Nie mogą domknąć listy
Trzeci z kolei blok chrzanowskiego TBS, stawiany przy ul. Szarych Szeregów w Chrzanowie, ma być gotowy w październiku. Jest w nim 28 mieszkań. Na 12 wciąż nie ma chętnych.

Socjalne tylko z nazwy
Takiego bloku nie powstydziłby się niejeden deweloper. Mieszkania w świeżo odremontowanym budynku przy ul. Sobieskiego w Płazie nie są jednak na sprzedaż. Wkrótce wprowadzą się do nich osoby z listy oczekujących na socjalne. Każdy dostanie lokal z wykafelkowaną łazienką z prysznicem i toaletą, kuchenką, domofonem i centralnym ogrzewaniem na gaz.


TRZEBINIA

Grunwaldzka nieprzejezdna!
Od Sierszy drogowcy rozpoczęli asfaltowanie ul. Grunwaldzkiej w Trzebini. Wkrótce warstwę ścieralną kłaść będą na odcinku od skrzyżowania z ul. Piłsudskiego do skrzyżowania z Zaciszną. I dopiero wtedy zaczną się problemy. Bo, o ile, na osiedlu Siersza dało się wyznaczyć krótkie objazdy, od strony Zbyszka wyznaczyć się ich nie da.

Wyróżnieni za nowatorski pomysł
Katalog "Całostki 2006" otrzymał srebrny medal na Europejskiej Wystawie Filatelistycznej "135 lat znaczka bułgarskiego".


ALWERNIA

Uwaga złe moce! Noga z gazu
To zakręty śmierci – mówią mieszkańcy Brodeł o około dwustumetrowym odcinku drogi wojewódzkiej 780 w pobliżu skrzyżowania na Skowronek i Skały Gaudynowskie. Ostatnio ciężarówka dobiła do domu. Niektórzy twierdzą, że to lokalny trójkąt bermudzki. Janusz Celej przypomina, że przed laty stała przy jezdni kapliczka. Odkąd została zburzona, miejsce to jest przeklęte.

Jeśli znów zniszczy, to pożałuje
Strażacy ochotnicy, którzy społecznie postawili w Grojcu drewnianą altanę, wiedzą już, kto ją w lipcu zdewastował.


MAGAZYN

Mieszkają tutaj życzliwi ludzie
Trwa wakacyjna akcja „Przełom w...”. Tym razem gościliśmy w Pogorzycach. Takich widoków jak tutaj daleko szukać. Zresztą, zobaczcie sami. W najbliższych zaś dniach będziemy z aparatem w Rozkochowie.

Ostatnia taka impreza
DNI REGULIC I NIEPORAZU. Podczas sobotniego święta tych dwóch miejscowości piwo lało się z dystrybutorów równie często jak deszcz z nieba. W tym roku był to ostatni duży festyn w powiecie chrzanowskim przed wejściem w życie 1 sierpnia ustawy wprowadzającej prohibicję na imprezach masowych.


CHEŁMEK

3 miliony na staw
Plaża, czysta woda, rowerki wodne, kajaki, sklepy, kawiarnie, parking a nawet basen i plac zabaw dla dzieci. Wszystko to ma się znaleźć przy jednym z chełmeckich stawów. Jednak na taką przyjemność mieszkańcy będą musieli jeszcze poczekać. Planowana inwestycja nie uzyskała dofinansowania...

LIBIĄŻ

Koalicja się sypie
Czy przewodniczący rady miejskiej Stanisław Bigaj będzie musiał pożegnać się z funkcją? Nadal jest członkiem rządzącej koalicji, ale coraz częściej nie zgadza się z decyzjami burmistrza Jacka Latki. W wywiadzie udzielonym "Przełomowi" mówi, że stracił do niego zaufanie.

Boiskowe żniwa
Ogłoszono przetarg na budowę boiska przy Szkole Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2 w Libiążu. Gmina otrzymała na to dofinansowanie w wysokości 200 tysięcy zł z ministerstwa sportu. Więcej niż zakładano uda się też zrobić na stadionie w Żarkach, bo jest więcej pieniędzy na tę inwestycję.


GOSPODARKA

Ekrany dopiero w 2011 roku
Mimo wcześniejszych zapewnień, zarządca autostrady A4 w tym roku nie zamontuje ekranów akustycznych na wysokości budynków mieszkalnych.

Przedsiębiorcy oczekują konkretów
Przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie dawnej huty w Trzebini niewiele wiedzą o zmianach, jakie gmina chce wprowadzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Niektórzy obawiają się, że mogą one przyblokować ich działalność.


KOLUMNA CZYTELNIKÓW

Cierpimy przez wiadukt!
Koszmar kierowców powiatu chrzanowskiego trwa. Wiadukt w Kroczymiechu wciąż zamknięty. Wielu ma dość uciążliwych objazdów. Łamie więc przepisy i nielegalnie przejeżdża wiaduktem. Przyjemność wątpliwa. Mandat wynosi bowiem 500 złotych, a dodatkową "atrakcją" jest 10 punktów karnych. I tak pewnie będzie aż do 7 sierpnia.


KULTURA

Nie jesteśmy weselnymi grajkami
Zagrali blisko 300 koncertów w całej Polsce, w marcu wydali drugą płytę i już pracują nad następną. Zespół Skangur tworzą ludzie, którzy nie potrafią się nudzić.

Piórem i pędzlem malowane
W piątej edycji konkursu "Malowane sercem i słowem”, organizowanym przez chrzanowskie Stowarzyszenie Unia Kultur, mogą wziąć udział nie tylko osoby uzdolnione literacko, ale i plastycznie.

KRZESZOWICE

Kanał zastąpi szambo
Im więcej mieszkańców przyłączy się do kanalizacji, tym taryfy będą niższe – przekonuje wiceprezes spółki Wodociągi i Kanalizacja, Magdalena Dziura.

Lepiej w statystykach
309 różnych przestępstw zgłosili mieszkańcy Krzeszowic na policję w ubiegłym roku. To o 131 mniej, niż rok wcześniej.

Zmodernizowali dach na szkole
94,9 tys. zł kosztowała modernizacja dachu szkoły oraz przyszkolnych budynków w Rudnie. Prace już zakończono.

Trzeba mieć odwagę
Alfreda Ślusarczyk z Woli Filipowskiej uważa, że we wsi powinno powstać nowe przedszkole.

BABICE

Erka od września
Mieszkańcy Rozkochowa, Babic i Wygiełzowa będą mogli jeździć z miejsca zamieszkania do Chrzanowa autobusami ZK "KM". Wójt Babic Roman Warchoł zapewnia, że już od września.

Prysznice dla Lwa
Młodzi piłkarze Lwa Olszyny po meczu nie mają się gdzie umyć. Rozpoczęta w 2009 r. budowa zaplecza socjalnego stanęła w miejscu. I mało prawdopodobne, by w najbliższych miesiącach coś się zmieniło. Fatalne warunki mogą zniechęcić chłopców do trenowania piłki nożnej.

Orlik zbawieniem Arki
Dzięki budowie Orlika zawodnicy Arki Babice w końcu będą mieli zaplecze z prawdziwego zdarzenia. Ponieważ inwestycja okazała się tańsza, niż planowano, za zaoszczędzone pieniądze będzie zmieniony układ boiska klubu. To ważne, bo obecnie murawa znajduje się zbyt blisko linii wysokiego napięcia.

 

Aktualizacja 29.07.2009, 15.30