Nie masz konta? Zarejestruj się

Płaza

IPN ufundował granitowy pomnik żołnierzowi Września 1939 roku. Stoi na cmentarzu w Płazie

18.09.2023 15:00 | 1 komentarz | 1 885 odsłona | Grażyna Kaim

Pomnik upamiętnia postać Franciszka Warzechy - żołnierza, mieszkańca Płazy zastrzelonego przez Niemców w pierwszych dniach wojny.

1
IPN ufundował granitowy pomnik żołnierzowi Września 1939 roku. Stoi na cmentarzu w Płazie
Podczas uroczystego odsłonięcia pomnika Franciszka Warzechy na cmentarzu w Płazie. Fot. pochodzi od organizatorów uroczystości
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak czytamy w artykule mieszkającego w Płazie miłośnika lokalnej historii Jacka Bańkowskiego, opublikowanym w jednym z "Zeszytów z Płazy", Franciszek Warzecha urodził się w 1906 roku w Płazie. Ożenił się przed wojną z Marią z domu Brandys. Mieli jedną córkę - Stefanię. Cały czas mieszkali w Płazie. Przed wybuchem wojny Franciszek został powołany do wojska, do 11. Pułku Piechoty i przydzielony do II Batalionu (nie udało się ustalić na jakim stanowisku służył).

Dostał pozwolenie na krótkie odwiedziny rodziny. Przyjechał tam na wojskowym koniu. Wracając do oddziału, został zastrzelony przez Niemców. Zginął 4 września 1939 roku na Syberii (to przysiółek Płazy), niedaleko domu.

Szybko został odnaleziony, zidentyfikowany i 5 lub 6 września pochowany na cmentarzu parafialnym w Płazie przez rodzinę i ks. proboszcza Wojciecha Krzeptowskiego.

Do dziś spoczywa w tym miejscu. Dzięki staraniom lokalnej społeczności w miejscu ziemnego grobu jest teraz granitowy pomnik ufundowany przez IPN w Krakowie.

O innych ofiarach II wojny światowej spoczywających na cmentarzu w Płazie piszemy w bieżaym, 36. numerze „Przełomu".