Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Synagoga z Trzebini zgłoszona do konkursu Nasz zabytek

19.09.2023 17:21 | 3 komentarze | 1 992 odsłona | Alicja Molenda
Miłośnicy trzebińskiej synagogi kupieckiej postanowili zgłosić obiekt do konkursu Fundacji Most i powalczyć o 1 mln zł na uratowanie tego zabytku. Możecie im w tym pomóc.
3
Synagoga z Trzebini zgłoszona do konkursu Nasz zabytek
Synagoga kupiecka Bikur Cholim w Trzebini przy ul. Piłsudskiego Fot. The Kehilla Trzebinia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
  • Budynek Synagogi Kupieckiej w Trzebini jest jednym z ostatnich, symbolicznych, miejsc świadczących o wielokulturowej przeszłości miasta i powiatu, o tolerancji i współpracy między Polakami a mniejszościami naordowymi i religijnymi. Jest również jedyną tego rodzaju budowlą w powiecie.
  • Historia obiektu sięga połowy XIX wieku. Przez kilka pokoleń służył miejscowej społeczności żydowskiej, licznej w tym regionie, a dzisiaj właściwie nieistniejącej.

Przez wiele lat roszczenia do tego budynku zgłaszała gmina żydowska w Katowicach. W tym roku się ich jednak zrzekła. Dzięki temu w ub. tygodniu w niszczejącym obiekcie rozpoczęły się prace zabezpieczające. Wykonuje je z nakazu konserwatorskiego gmina będąca już pełnoprawnym właścicielem zabytku.

W poniedziałek rozpoczęłą się także kolejna edycja Konkursu Fundacji Most the Most o grant w wysokości 1 miliona zł na remont obiektu zabytkowego w woj. małopolskim.

- To wyjątkowa szansa dla nas wszystkich, żeby zgłosić budynek dawnej Synagogi Kupieckiej w Trzebini i powalczyć o tak duże wsparcie finansowe na jego uratowanie. Przypomnę, że w zeszłorocznej edycji Konkursu budynek został zgłoszony, ale wówczas mało kto wiedział o jego fatalnym stanie, a nawet jego istnieniu. Niemniej już wtedy budynek znalazł się na wirtualnej mapie zabytków zakwalifikowanych - czyli spełniających wymogi Konkursu - https://mostthemost.pl/malop.../trzebinia-synagoga-kupiecka/
Tym bardziej teraz, kiedy sytuacja prawna budynku wyklarowała się w 100% i gmina Trzebinia jest jego jedynym właścicielem, bez obciążeń roszczeniowych z żadnej strony, został wpisany do rejestru zabytków, co znaczy, że jego wartość historyczna została uznana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków za szczególnie ważną, ruszyły pierwsze prace zabezpieczające budynek, ale są potrzebne dużo większe środki na jego kapitalny remont i adaptację, warto poświęcić chwilę i wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie Fundacji - https://www.webankieta.pl/ankieta/885550/formularz-zgloszeniowy-i-konkursu-nasz-zabytek.html - informuje Agnieszka Kostuch społeczna opiekunka zabytku.

Głosowanie trwa do 15 października br.

Zachęćcie znajomych do oddania głosu na ostatnią ocalałą synagogę w powiecie chrzanowskim.