Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

WYBORY. Od 600-800 zł za pracę w komisji. Tylko do piątku jest czas na zgłaszanie kandydatów

13.09.2023 16:00 | 0 komentarzy | 3 631 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Członków obwodowych komisji wyborczych powołują komisarze wyborczy. Kandydatów zgłaszają komitety wyborcze. Mają czas do 15 września.

0
WYBORY. Od 600-800 zł za pracę w komisji. Tylko do piątku jest czas na zgłaszanie kandydatów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Jeśli komitety wyborcze zgłoszą do danej komisji za mało kandydatów, komisarz w ciągu kolejnych 10 dni powoła dodatkowe osoby spośród chętnych.

Aby więc zostać członkiem Obwodowej Komisji Wyborczej, należy się odpowiednio wcześnie skontaktować z którymś z komitetów wyborczych lub zgłosić swoją gotowość bezpośrednio do komisarza wyborczego. W tym drugim przypadku, trafimy na swego rodzaju listę rezerwową.

Za pracę w Obwodowej Komisji Wyborczej w czasie nadchodzących wyborów przysługuje dieta w wysokości 600-800 zł, w zależności od pełnionej w komisji funkcji.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, członek OKW musi mieć czynne prawo wyborcze i być mieszkańcem województwa, w którym położony jest dany obwód głosowania (nie musi jednak mieszkać w tym obwodzie). Nie ma dodatkowych wymogów co do kwalifikacji czy wykształcenia.

Musi być bezstronny i pamiętać, że nawet jeśli jego kandydatura została zgłoszona przez konkretny komitet wyborczy, to jako członek OKW nie jest reprezentantem tego komitetu, ale ogółu obywateli oraz Państwa.