Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Od 1 czerwca dzieci w wieku 12 i 13 lat będą się mogły za darmo zaszczepić przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

21.05.2023 22:57 | 0 komentarzy | 3 008 odsłony | (red.)
Programem zostanie objętych 396 tys. dzieci z rocznika 2010 oraz 313 tys. dzieci z rocznika 2011.
0
Od 1 czerwca dzieci w wieku 12 i 13 lat będą się mogły za darmo zaszczepić przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
Ta szczepionka kosztuje nawet 500 zł
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prawo.pl informuje, że z komunikatów przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia wynika, że część szczepionek na HPV jest już w magazynie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Serwis podaje też, że wszystko jest w tej akcji dopięte na ostatni guzik, poza powszechną informacją, kto i gdzie może się zaszczepić, oraz, że cała procedura dla 12 i 13-latków jest całkowicie darmowa. Do 1 czerwca jest jeszcze trochę czasu, zatem warto śledzić informacje na ten temat.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, dane o szczepieniu na HPV będą musiały trafić do elektronicznej Karty Szczepień, podobnie jak informacje o szczepieniu na COVID-19 czy grypę.

Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu swojego życia 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Zakażenia tym wirusem mogą prowadzić również do raka odbytu, pochwy, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej oraz okolic głowy i szyi - informuje Prawo.pl.

Za dowiedzenie związku między zakażeniem wirusem HPV a chorobami nowotworowymi prof. Herald zur Hausen otrzymał w 2008 roku nagrodę Nobla.

Źródło informacji: PAP